Ponad 6000 opiekunów medycznych uzyskało nowe kompetencje

Ponad 6,3 tysięcy opiekunów ukończyło kurs kwalifikacyjny organizowany przez Ministerstwo Zdrowia i Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Uczestnicy projektu uzupełnili wiedzę i uzyskali nowe kompetencje w pracy z pacjentami, u których istnieje podejrzenie choroby zakaźnej, w szczególności COVID-19. Opiekunowie rozszerzyli swoje umiejętności o m.in.: pobieranie krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych, podawanie leków poprzez iniekcję czy też opiekę nad osobami z demencją.

Kurs dla opiekunów medycznych został zorganizowany w ramach projektu: „Rozwój kompetencji zawodowych i kwalifikacji opiekunów medycznych, odpowiadających na potrzeby epidemiologiczno-demograficzne kraju”. W wyniku udziału w kursie opiekunowie medyczni, którzy uzyskali uprawnienia do wykonywania zawodu przed 01.09.2021 r. (na podstawie tzw. „starej” podstawy programowej kształcenia), zdobyli kompetencje w zakresie kwalifikacji MED.14.

W trakcie kursu opiekunowie medyczni zrealizowali część teoretyczną (140 godzin dydaktycznych), w formie wykładów udostępnionych na platformie e-learningowej, organizowaną przez CMKP oraz część praktyczną (120 godzin dydaktycznych) realizowaną w jednostkach wyłonionych w procedurze zamówień publicznych przez Ministerstwo Zdrowia.

Uczestnicy projektu skorzystali także z innych form wsparcia:

  • bezpłatnych skryptów w formie online opracowanych przez CMKP,
  • bezpłatnych webinarów z wybranych zagadnień omawianych na kursie organizowanym przez CMKP,
  • dofinansowania do zakupu specjalistycznych podręczników wskazanych w programie kursu,
  • dofinansowania do zakupu tabletu na potrzeby realizacji części e-learningowej kursu
    i korzystania ze skryptu online i cyfrowego repozytorium wiedzy,
  • dofinansowania kosztów podróży i noclegów w czasie realizacji części praktycznej kursu.

Dodatkowo opiekunowie medyczni otrzymali roczny dostęp do internetowej bazy medycznej,  poszerzającej program kursu o tematykę z zakresu: pielęgniarstwa, żywienia i dietetyki, fizjoterapii, psychologii oraz chorób zakaźnych i epidemiologii. Opiekunowie medyczni uzyskali również dostęp do repozytorium z e-bookami: elektronicznymi książkami, podręcznikami w ww. obszarach tematycznych. Ponad 1200 opiekunów wzięło udział w webinariach.

Dzięki uzupełniającym się formom wsparcia tj. dostępie do cyfrowych zasobów wiedzy i możliwości skorzystania z nich na mobilnym urządzeniu opiekunowie zyskali narzędzie pozwalające na rozwój ich kompetencji cyfrowych i poszerzenie wiedzy.

Aktualności

Kurs doskonalący w dziedzinie medycyny rodzinnej dla lekarzy POZ

Zapraszamy na Kurs doskonalący w dziedzinie medycyny rodzinnej dla lekarzy POZ. Kurs przeznaczony jest dla lekarzy posiadających specjalizację w zakresie: I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii; I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej; I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, Lekarze, którzy chcą przyjmować pacjentów w poradniach podstawowej […]

09.12.2024
Więcej
Aktualności

CMKP realizuje projekt FERS1, by zachęcić lekarzy do wyboru specjalizacji deficytowych

4 grudnia w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego odbyła się konferencja związana z inauguracją projektu unijnego „Wspieranie kształcenia podyplomowego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych Polski (FERS1)” który jest zrealizowany przez CMKP. W ramach konferencji odbyła się także debata na temat wspierania specjalizacji deficytowych w Polsce, w której udział wzięli konsultanci krajowi z […]

05.12.2024
Więcej