Ponad tysiąc osób na pikniku CMKP

Ponad tysiąc osób wzięło udział w pikniku „Sobota dla zdrowia”, który zorganizowało Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego wspólnie  z Młodzieżowym Domem Kultury Bielany. Wydarzenie odbyło się 20 maja na terenie MDK przy ul. Cegłowskiej 39.

Prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego rozpoczynając wydarzenie przypomniał, że w tym roku przypada 70-lecie kształcenia podyplomowego lekarzy w Polsce. Obchody jubileuszu inauguruje właśnie wydarzenie edukacyjno-prozdrowotne „Sobota dla zdrowia”.

– 53 lata temu zapadła decyzja o tym, że powstanie CMKP, natomiast dziś świętujemy fakt, że od 70 lat w Polsce organizowane są szkolenia dla lekarzy, którzy chcą zrobić specjalizację – dodał prof. Ryszard Gellert. – Wszyscy lekarze specjaliści, którzy pracują w naszym kraju, są w pewnym sensie absolwentami naszej uczelni.

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber podkreślił, że resort zdrowia chce, by Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego odgrywało zasadniczą rolę w kształceniu podyplomowym w Polsce. – Podejmujemy działania organizacyjno-prawne, by jeszcze bardziej wzmocnić CMKP – powiedział wiceminister Piotr Bromber. – Dzięki takim wydarzeniom jak ten piknik, więcej osób dowie się, jak ważną rolę CMKP odkrywa w kształceniu lekarzy w Polsce.

W trakcie wydarzenia prof. Ryszard Gellert odebrał z rąk prof. dr. hab. n. med. dr. h.c. multi Henryka Skarżyńskiego, dyrektora Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu nagrodę w 2. edycji konkursu „Perspektywy Medycyny” w kategorii „Nowoczesna edukacja medyczna”. Została ona przyznana za wkład w rozwój nowoczesnego kształcenia podyplomowego kadr lekarzy, lekarzy dentystów, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, fizjoterapeutów i specjalistów z dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia.

– Prawie każdy lekarz korzystał lub będzie korzystał z możliwości organizacyjnych CMKP. To najważniejsza instytucja w kształceniu podyplomowym w naszym kraju – mówił prof. Henryk Skarżyński. – Doceniam także wkład tej instytucji w szerzenie wiedzy na temat zdrowia i profilaktyki wśród Polaków.

Burmistrz dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk podkreślał, że bardzo docenia fakt, że w trakcie pikniku mieszkańcy dzielnicy mieli okazję zrobić wiele badan profilaktycznych, a  dzięki licznym prelekcjom uzyskać wiedzę przekazaną im przez specjalistów z wielu dziedzin medycyny.

– Przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego działa Uniwersytet Trzeciego Wieku im. prof. Haliny Szwarc – wspomniał Grzegorz Pietruczuk. – W dzielnicy Bielany mieszka bardzo wielu seniorów, dlatego ten uniwersytet jest bardzo ważnym miejscem dla naszej społeczności.

Ogromny wkład w organizację i wspaniałą atmosferę wydarzenia włożyli pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury Bielany, wraz z jego dyrektor Elizą Czachorowską, którym serdecznie dziękujemy. Wydarzenie poprowadziła Joanna Moro.

W panelach i wykładach wzięli udział m.in.: prof. Wojciech Bik, prof. CMKP Michał Lew-Starowicz, prof. CMKP Karolina Dżaman, dr. n. med. Piotr Ciechanowicz, lek. Beata Borowska-Baranek, mgr Iza Jąderek, lek. Alicja Baska, dr. n. med. Daniel Śliż, Baszar EL-Helou. Uczestnicy pikniku mogli skorzystać m.in.: z porad dietetyków, skontrolować znamiona i pieprzyki, zrobić badanie mammograficzne, okulistyczne, laryngologiczne i słuchu oraz wykonać analizę składu ciała.

„Sobota dla zdrowia” była także okazją do zabawy i do odpoczynku w słonecznym parku Domu Kultury. Dzieci bawiły się w parku linowym, uczestniczyły w warsztatach malarskich, przygotowywały wiosenne przysmaki z Jakubem Kuroniem.

Piknik zakończył spektakl „Wodewil Warszawski” w wykonaniu aktorów Teatru Pijana Sypialnia.

Składamy podziękowania za pomoc w organizacji wydarzenia: Klinice Otolaryngologii CMKP, Klinice Okulistyki CMKP, Klinice Psychiatrii CMKP, Katedrze i Klinice Dermatologii i Dermatologii Dziecięcej CMKP, Klinice Rehabilitacji CMKP, Zakładowi Medycyny Ratunkowej CMKP, Zakładowi Biochemii i Biologii Molekularnej CMKP, Bielańskiemu Centrum Zdrowia Psychicznego, Warszawskiemu Towarzystwu Amazonek i Fundacji STAN Uniwersytetowi Młodego Badacza.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Zdrowia oraz Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy. Partnerami wydarzenia byli: Mazowiecki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Instytut Badawczy i Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia.

Sponsorem była firma Diaverum. Mammobus udostępniła Geneva Trust.

Partnerzy medialni: „Puls Medycyny”, Konsylium24, Wydawnictwo Termedia, „Radio dla Ciebie”. Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia.

Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Fotorelacja znajduje się na stronie Sobota dla zdrowia.  

Aktualności

Zamiana regulaminów Projektu FERS1

Uwaga!  Informujemy, że 2 czerwca 2026 r. zmianie uległy: Regulamin dofinansowania kosztów podróży i noclegu podczas staży specjalizacyjnych dla uczestników Projektu FERS1 Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla specjalizujących się lekarzy Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla lekarzy POZ Zmiany polegają na uproszczeniu niektórych zapisów, dodaniu możliwości rozliczania poniesionych kosztów na podstawie faktur […]

02.06.2026
Więcej
Aktualności

Zapraszamy na konferencję „Otyłość, oś mózgowo-jelitowa-mikrobiota”

Zakład Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP oraz Zakład Immunologii Translacyjnej i Badań Funkcjonalnych Mikrobioty CMKP mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w konferencji naukowej poświęconej roli osi mózgowo-jelitowej i mikrobioty w patogenezie oraz leczeniu otyłości. Wydarzenie odbędzie się 10 czerwca 2026 roku w godzinach 12:00–15:45 w Aula Magna CMKP i będzie realizowane w formule hybrydowej. Konferencja stanowi forum wymiany […]

27.05.2026
Więcej
Aktualności

Zapraszamy na IX edycję Szkoły Prawa Medycznego w CMKP

Zapraszamy na IX edycję Szkoły Prawa Medycznego „Współpraca zawodów medycznych w obszarze profilaktyki – prawa, obowiązki i odpowiedzialność„, która odbędzie się 12 czerwca 2026 r. o godz. 9:00 w Aula Magna CMKP. Konferencja w formie hybrydowej jest bezpłatna. Tegoroczna IX edycja Szkoły Prawa Medycznego poświęcona będzie współpracy interdyscyplinarnej zawodów medycznych w obszarze profilaktyki, ze szczególnym […]

27.05.2026
Więcej