Pracownicy CMKP panelistami XVIII Forum Rynku Zdrowia

Prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego wziął udział w debacie „Kształcenie kadr medycznych w Polsce” prowadzonej podczas XVIII Forum Rynku Zdrowia. W sesji dotyczącej dostępności terapii w dermatologii udział wzięła prof. CMKP Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CMKP w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA. Natomiast prof. CMKP Alina Kuryłowicz z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego CMKP wypowiadała się na temat programu KOS-BAR.

W panelu dotyczącym kształcenia kadr medycznych wiceminister zdrowia Piotr Bromber przypomniał, że w tym roku na kierunkach lekarskich rozpoczęła naukę rekordowa liczba studentów. Będzie ich blisko 10 tysięcy.

– Warto przypomnieć, że w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada obecnie nie 2,4 lekarza, a 3,3. Tak wynika ze zweryfikowanych danych – mówił Piotr Bromber, wiceminister zdrowia. –  W ostatnich latach zwiększyliśmy miejsca na kierunkach lekarskich o ponad 3 tysiące. W 2015 roku było 15 uczelni posiadających kierunek lekarski, a teraz mamy ich 24. Dzięki temu liczba lekarzy w Polsce będzie nadal rosnąć.

Prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego podkreślał, że zapotrzebowanie na kadrę medyczną zmienia się w czasie i jest wypadkową wielu różnych potrzeb.

– Jedna sprawa to potrzeby systemu, druga to możliwości kształcenia – podał prof. Ryszard Gellert. – Dziś trudno powiedzieć dokładnie, czy potrzeba nam 60 czy 80 tysięcy lekarzy. Gdy lekarze będą mieć więcej pracy administracyjnej, będziemy potrzebowali ich więcej. Na pewno, pomimo zwiększenia liczby miejsc na kierunku lekarskim, miejsc specjalizacyjnych wystarczy dla wszystkich, którzy skończą studia.

Wiceminister Bromber podał, że w ramach dbania o jakość kształcenia prowadzonych jest wiele działań np.: powołano zespół do spraw opracowania propozycji zmian w standardach kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, wprowadzanych jest 40 umiejętności, które lekarz musi zdobyć w trakcie studiów, aktualizowane są programy specjalizacji i ma być położony większy nacisk na naukę w centrach symulacji.

– Nie mam mowy, żeby jakość kształcenia miała się pogorszyć, wręcz przeciwnie, ona będzie coraz wyższa – podkreślał Bromber.

Prof. Gellert dodał, że CMKP wprowadza kursy z kompetencji miękkich, by poprawić komunikację między członkami zespołu medycznego.

– Dziś, by zapewnić jak najlepsze leczenie, zgodne z najnowszą wiedzą medyczną, chorym musi zajmować się zespół fachowców, którzy muszą umieć ze sobą współpracować – podkreśla prof. Gellert.

Dyrektor CMKP podał, że z badań wynika, że młodzi ludzie nie chcą wyjeżdżać z kraju, ale chcą się realizować w pracy. – Nieszczęście polega na tym, że większość wybiera tylko kilka dziedzin – mówi prof. Gellert. – Ogromnie ważne jest, by przyjąć za pewnik, że ludzie chcą się uczyć tego, co jest ciekawe.  

W debacie prowadzonej przez Klarę Klinger z „Dziennika Gazety Prawnej” udział wzięli także: prof. Halina Podbielska, przewodnicząca Rady Dyscypliny Naukowej Inżynieria Biomedyczna z Politechniki Wrocławskiej, dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności oraz Bożena Szymańska, pełnomocnik zarządu ds. farmaceutycznych DOZ S.A., Paweł Doczekalski, przewodniczący Komisji Młodych Lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej.

Aktualności

Projekt badawczy CMKP otrzymał dofinansowanie ABM

Projekt badania klinicznego pt. Leczenie farmakologiczne zaburzeń kompulsywnych zachowań seksualnych, realizowany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, otrzymał ponad 10 mln zł dofinansowania z Agencji Badań Medycznych. Badanie będzie realizowane przez Klinikę Psychiatrii CMKP, w ramach konkursu na niekomercyjne badania kliniczne lub eksperymenty medyczne – badania typu head to head. Prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. n. […]

31.03.2023
Więcej
Aktualności

Wycofanie dwóch czasopism z bazy Web of Science Core Collection

Szanowni Państwo, na stronie wydawnictwa MDPI pojawiła się informacja, że od połowy lutego 2023 r. dwa tytuły tego wydawcy: International Journal of Environmental Research and Public Health (IJERPH) Journal of Risk and Financial Management (JRFM) nie będą już indeksowane w bazie Web of Science Core Collection (WoS), ponieważ nie spełniły kryteriów indeksacji (https://www.mdpi.com/about/announcements/5536). Zaprzestanie indeksowania […]

29.03.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej

Dzisiaj w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej z Zakładu Zdrowia Prokreacyjnego CMKP. Jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Analiza czynników związanych z wystąpieniem pierwszego krwawienia po porodzie u kobiet karmiących piersią. Promotorem pracy jest dr hab. n. med. Michał Rabijewski, prof. CMKP. Serdecznie gratulujemy!

28.03.2023
Więcej