Priorytety w Ochronie Zdrowia 2020

16 stycznia 2020 r. w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się jedna z najistotniejszych debat dotyczących polskiej opieki zdrowotnej. Podczas tegorocznej konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2020 omawiano zagadnienia związane z wyzwaniami stawianymi dla systemu ochrony zdrowia na rozpoczynający się rok. Dyskutowano o działaniach skupiających się na efektywności służby zdrowia, omawiano zmiany zachodzące w sieci szpitali, a co za tym idzie lepsze wykorzystywanie funduszy na poczet świadczeń zdrowotnych, inteligentne zastosowanie danych w ochronie zdrowia oraz oddziaływanie na wzorce zachowań prozdrowotnych Polaków.

Tematyka poruszana podczas kilku sesji w trakcie konferencji obejmowała:
– System ochrony zdrowia – priorytety na 2020
– Finanse i zarządzanie w ochronie zdrowia
– Rozwój branży farmaceutycznej
– Rolę sektora prywatnego w polskim systemie ochrony zdrowia
– Cyfryzację i informatyzację tego sektora
– Politykę lekową – nowoczesne technologie i terapie lekowe, szczepienia ochronne
– Medycynę spersonalizowaną – personalizacja leczenia pacjenta.

Podczas Konferencji, objętej patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia,  w debatach udział wzięli eksperci i przedstawiciele najważniejszych organizacji sektora zdrowotnego, wśród nich Profesorowie CMKP:

– prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, Kierownik Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych, Dyrektor CMKP
– prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, Kierownik Kliniki Pediatrii
– dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, prof. CMKP, Dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego, dziekan
– prof. dr hab. n. med. Jarosław Reguła, Kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Onkologii Klinicznej
– prof. dr hab. n. med. Jerzy Walecki, Kierownik Zakładu Diagnostyki Radiologicznej i Obrazowej

W trakcie debaty zatytułowanej Sztuczna inteligencja i wspomaganie diagnozy – czy już czas na aplikację metod, której moderatorami byli: prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, Dyrektor CMKP oraz prof dr hab. n. med. Jerzy Walecki, kierownik Zakładu Diagnostyki Radiologicznej i Obrazowej CMKP dyskutowano, na ile sztuczna inteligencja zmienia oblicze polskiej medycyny. Paneliści prezentowali wykorzystanie AI w diagnostyce, a co za tym idzie korzyści wynikające z tego wykorzystania i zagrożenia, jakie ze sobą niesie. Przedstawiono rolę AI w praktyce radiologicznej poprzez wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji w diagnostyce obrazowej.

Konferencja Priorytety w Ochronie Zdrowia 2020 od dziewięciu lat umożliwia wymianę doświadczeń i prezentację nowych pomysłów na zarządzanie systemem ochrony zdrowia. Pokazuje, jak ważne jest to zagadnienie w debacie publicznej.

Konferencję zakończyła uroczysta Gala Konkursu „Sukces Roku 2019 w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny”.

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Janiny Ludwiki Bauer-Gellert polskiej lekarki internistki, wybitnej specjalistki w zakresie transfuzjologii oraz organizacji ochrony zdrowia. Odeszła wielka patriotka, działaczka konspiracyjna, łączniczka Komendanta Głównego PSZ, ZWZ, AK. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dyrekcja i członkowie Rady Naukowej oraz cała społeczność Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

27.07.2021

Sukces zespołu II Kliniki Położnictwa i Ginekologii

Miło nam poinformować o wykonanym i zakończonym sukcesem zabiegu fetoskopii i laserowej ablacji anastomoz naczyniowych w zespole przetoczenia pomiędzy płodami (zespole TTTS) w II Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP w Szpitalu Bielańskim. Zabieg wykonali dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha i prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska. II Klinika Położnictwa i Ginekologii jest jedynym ośrodkiem CMKP, w której wykonuje się tak zaawansowane zabiegi terapii płodu. Serdeczne gratulacje dla całego Zespołu Kliniki.

23.07.2021

Szkolenie w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów

Szanowni Państwo, w imieniu Ministerstwa Zdrowia serdecznie zapraszamy na szkolenie  w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów, które odbędzie się 27 lipca 2021 roku w godz. 11:15-16:00. Szkolenie będzie miało formę webinaru na żywo. Aby otrzymać link do rejestracji, należy zgłosić się do właściwej sobie izby: KIF – https://kif.info.pl/szkolenia-ze-szczepienia/ KIDL – https://kidl.org.pl/news/view?id=2663 NIA – https://www.nia.org.pl/2021/06/25/nowy-termin-szkolenia-on-line-z-zakresu-przeprowadzania-kwalifikacji-do-wykonywania-szczepien-przeciw-covid-19/ Zgłoszenia będą przyjmowane przez izby, a następnie […]

12.07.2021