Priorytety w Ochronie Zdrowia 2020

16 stycznia 2020 r. w Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się jedna z najistotniejszych debat dotyczących polskiej opieki zdrowotnej. Podczas tegorocznej konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2020 omawiano zagadnienia związane z wyzwaniami stawianymi dla systemu ochrony zdrowia na rozpoczynający się rok. Dyskutowano o działaniach skupiających się na efektywności służby zdrowia, omawiano zmiany zachodzące w sieci szpitali, a co za tym idzie lepsze wykorzystywanie funduszy na poczet świadczeń zdrowotnych, inteligentne zastosowanie danych w ochronie zdrowia oraz oddziaływanie na wzorce zachowań prozdrowotnych Polaków.

Tematyka poruszana podczas kilku sesji w trakcie konferencji obejmowała:
– System ochrony zdrowia – priorytety na 2020
– Finanse i zarządzanie w ochronie zdrowia
– Rozwój branży farmaceutycznej
– Rolę sektora prywatnego w polskim systemie ochrony zdrowia
– Cyfryzację i informatyzację tego sektora
– Politykę lekową – nowoczesne technologie i terapie lekowe, szczepienia ochronne
– Medycynę spersonalizowaną – personalizacja leczenia pacjenta.

Podczas Konferencji, objętej patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia,  w debatach udział wzięli eksperci i przedstawiciele najważniejszych organizacji sektora zdrowotnego, wśród nich Profesorowie CMKP:

– prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, Kierownik Kliniki Nefrologii i Chorób Wewnętrznych, Dyrektor CMKP
– prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, Kierownik Kliniki Pediatrii
– dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, prof. CMKP, Dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego, dziekan
– prof. dr hab. n. med. Jarosław Reguła, Kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Onkologii Klinicznej
– prof. dr hab. n. med. Jerzy Walecki, Kierownik Zakładu Diagnostyki Radiologicznej i Obrazowej

W trakcie debaty zatytułowanej Sztuczna inteligencja i wspomaganie diagnozy – czy już czas na aplikację metod, której moderatorami byli: prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, Dyrektor CMKP oraz prof dr hab. n. med. Jerzy Walecki, kierownik Zakładu Diagnostyki Radiologicznej i Obrazowej CMKP dyskutowano, na ile sztuczna inteligencja zmienia oblicze polskiej medycyny. Paneliści prezentowali wykorzystanie AI w diagnostyce, a co za tym idzie korzyści wynikające z tego wykorzystania i zagrożenia, jakie ze sobą niesie. Przedstawiono rolę AI w praktyce radiologicznej poprzez wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji w diagnostyce obrazowej.

Konferencja Priorytety w Ochronie Zdrowia 2020 od dziewięciu lat umożliwia wymianę doświadczeń i prezentację nowych pomysłów na zarządzanie systemem ochrony zdrowia. Pokazuje, jak ważne jest to zagadnienie w debacie publicznej.

Konferencję zakończyła uroczysta Gala Konkursu „Sukces Roku 2019 w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny”.

Stopień doktora nauk medycznych otrzymał lek. Tomasz Latos

20 października br. odbyła się 1. obrona rozprawy doktorskiej w nowym roku akademickim 2020/2021. Stopień doktora nauk medycznych otrzymał lek. Tomasz Latos. Jako rozprawę doktorską przedstawił pracę pt. „Analiza zasadności badań tomografii komputerowej w ortopedii na przykładzie kości i stawów kończyny dolnej”. Promotorem pracy był prof. dr hab. n. med. Jerzy Walecki. Serdecznie gratulujemy.

21.10.2020

Inauguracja roku akademickiego 2020/2021

14 października br. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego zainaugurowało nowy rok akademicki 2020/2021. Jest to pierwszy rok akademicki otwierający kolejną kadencję władz uczelni, przypadającą na lata 2020-2024. Uroczystości przewodniczył Dyrektor CMKP prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert. Szczególny charakter tegorocznej inauguracji wyznaczyła nie tylko nadzwyczajna sytuacja epidemiczna w kraju, ale także zainicjowanie obchodów jubileuszowych 50-lecia Uczelni, przypadającego na rok 2021. Mimo ograniczonej liczby osób uczestniczących w inauguracji […]