Udana operacja rzadkiego guza szyi w Klinice Otolaryngologii CMKP

Zespół lekarzy Kliniki Otolaryngologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego pod kierownictwem prof. CMKP Karoliny Dżaman oraz Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej WUM pod kierownictwem doc. Piotra Myrchy przeprowadzili udaną operację rzadkiego guza szyi u 23-letniego pacjenta.

Mężczyzna zgłosił się do Kliniki Otolaryngologii CMKP z powodu wolno rosnącego guza szyi, który ograniczał mu poruszanie głową i przeszkadzał w uprawianiu sportów oraz powodował defekt estetyczny. Po wykonaniu badań obrazowych: USG, rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej z kontrastem okazało się, że pacjent ma guza – przyzwojaka zlokalizowanego w rozwidleniu tętnicy szyjnej wspólnej. W 10 proc. przypadków guz ten może być uwarunkowany genetycznie, co miało miejsce także w tym przypadku, gdyż podobny nowotwór w przeszłości stwierdzono u ojca i cioci pacjenta.

Początkowo przyzwojaki nie dają żadnych objawów. W miarę jak rosną pojawia się guz na szyi, najczęściej poniżej kąta żuchwy. Jeśli przyzwojak osiągnie duże rozmiary, może uciskać sąsiadujące narządy. Przyzwojaki rosną początkowo w rozwidleniu tętnicy szyjnej, rozpychając się pomiędzy tętnicą szyjną wewnętrzną a zewnętrzną. W miarę dalszego wzrostu zaczynają obejmować te tętnice i w końcu całkowicie je obrastają. Na ogół są to guzy łagodne, ale w około 10 proc.  przypadków mogą ulec przemianie w nowotwór złośliwy.

Przyzwojaki tętnicy szyjnej zwane są także kłębczakami. Rozwijają się z ciałek przyzwojowych, czyli grupy komórek zlokalizowanych w rozwidleniu tętnicy szyjnej, jednej z najważniejszych tętnic organizmu, prowadzącej krew do ośrodkowego układu nerwowego. Wycięcie guza wiąże się z częściowym usunięciem naczynia i ryzykiem zagrażającego życiu krwawienia oraz udaru mózgu.

Przyzwojak tętnicy szyjnej (paraganglioma) to rzadki nowotwór. Stanowi ok. 0,6 proc. wszystkich nowotworów głowy i szyi oraz 0,03 proc. wszystkich nowotworów.

W operacji wzięła udział prof. Karolina Dżaman z Kliniki Otolaryngologii CMKP oraz zespół Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej WUM w składzie: doc. Piotr Myrcha, dr Dawid Siemieniuk, dr Bartłomiej Kozdój.

Prof. CMKP Karolina Dżaman od marca 2022 r. pełni funkcję wojewódzkiego konsultanta ds. otolaryngologii w województwie mazowieckim.

 

 

Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej

Miło nam poinformować, że 25 września 2023 r., odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Julity Majszyk-Ionescu z Kliniki Okulistyki CMKP. Jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Zmiany w narządzie wzroku w aspekcie chorób rogówki i neuropatii jaskrowej u pacjentów z autoimmunologicznymi chorobami wątroby na przykładzie pierwotnego zapalenia dróg żółciowych. Promotorem jest prof. Iwona Grabska-Liberek. Serdecznie gratulujemy!

25.09.2023
Więcej
Aktualności

Prof. Wojciech Bik wziął udział w posiedzeniu Komisji Nauki KRAUM

Prof. Wojciech Bik, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych, prorektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i kierownik Zakładu Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP wziął udział w posiedzeniu Komisji Nauki Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Głównym tematem spotkania były: zmiany zasad w ewaluacji dyscyplin naukowych, perspektywa finansowania nauki w roku 2024 oraz plan finansowania konkursów zaplanowanych przez Agencję Badań […]

25.09.2023
Więcej
Aktualności

Zapraszamy na spotkanie naukowe Meet The Expert

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie naukowe: „Meet the Expert” organizowane wspólnie przez Collegium Iuvenum i Centrum Badań Translacyjnych. Gościem specjalnym będzie dr Jan Witowski, lekarz i naukowiec, który rewolucjonizuje dziedzinę medycznego obrazowania i diagnostyki nowotworów. Nie przegap okazji, aby dowiedzieć się  jak prace dr. Jana Witowskiego wpływają na rozwój medycyny! Program spotkania naukowego: 14:00 – 14:02 […]

21.09.2023
Więcej