Prof. Jarosław Pinkas i prof. Marcin Kurzyna gośćmi programu „Nie taka prosta historia: Bogowie”

Prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP oraz prof. Marcin Kurzyna, kierownik Katedry i Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP byli gośćmi programu „Nie taka prosta historia: Bogowie” wyemitowanego 27 maja w TVP Historia.

Autorzy programu „Nie taka prosta historia: Bogowie” sprawdzają, ile prawdy historycznej jest w filmach oraz serialach, opowiadających o poszczególnych okresach dziejów. Gośćmi odcinka, w którym oceniano autentyczność scen z filmu „Bogowie” byli: prof. Jarosław Pinkas oraz prof. Marcin Kurzyna. Lekarze komentowali wydarzenia zaprezentowane w filmie, którego bohaterem jest prof. Zbigniew Religa, który przeprowadził w 1985 roku pierwszą udaną w Polsce transplantację serca. Film śledzi dokonania prof. Religi w latach 80. XX wieku, zmierzające do wykonania zabiegu wbrew skostniałej biurokracji służby zdrowia okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

– Prof. Religa był pozbawiony zazdrości. Cieszył się z sukcesów innych ludzi – wspominał prof. Jarosław Pinkas. – Wychował wielu chirurgów. On ich inspirował i chętnie dzielił się swoją wiedzą.

Prof. Zbigniew Religa w latach 1984-2000 rozwinął śląską kardiochirurgię, wprowadzając ją do grona najlepszych, najbardziej aktywnych w Polsce. Prof. Marcin Kurzyna przypomniał, że w Śląskim Centrum Chorób Serca nadal działa szkoła zabrzańskiej kardiochirurgii.

Program „Nie taka prosta historia: Bogowie” można obejrzeć na stronie Nie taka prosta historia: Bogowie – programy, Oglądaj na VOD TVP

Aktualności

Wydłużenie terminu składania wniosków o rozpoczęcie specjalizacji

Do 2 października został wydłużony termin do kiedy lekarze mogą składać wnioski o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego w jesiennej sesji. W tym postępowaniu jest dostępnych 6262 miejsc w trybie rezydenckim i 10 118 w pozarezydenckim. To ponad 2 tysiące więcej miejsc rezydenckich niż w ubiegłorocznej jesiennej rekrutacji. Z uwagi na fakt, że koniec terminu na złożenie […]

26.09.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej

Miło nam poinformować, że 25 września 2023 r., odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Julity Majszyk-Ionescu z Kliniki Okulistyki CMKP. Jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Zmiany w narządzie wzroku w aspekcie chorób rogówki i neuropatii jaskrowej u pacjentów z autoimmunologicznymi chorobami wątroby na przykładzie pierwotnego zapalenia dróg żółciowych. Promotorem jest prof. Iwona Grabska-Liberek. Serdecznie gratulujemy!

25.09.2023
Więcej
Aktualności

Prof. Wojciech Bik wziął udział w posiedzeniu Komisji Nauki KRAUM

Prof. Wojciech Bik, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych, prorektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i kierownik Zakładu Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP wziął udział w posiedzeniu Komisji Nauki Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Głównym tematem spotkania były: zmiany zasad w ewaluacji dyscyplin naukowych, perspektywa finansowania nauki w roku 2024 oraz plan finansowania konkursów zaplanowanych przez Agencję Badań […]

25.09.2023
Więcej