Prof. Piotr Jankowski współtworzył światową „mapę drogową” do walki z hipercholesterolemią

Prof. Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP jest współautorem Mapy Drogowej Cholesterolu Światowej Federacji Serca. „Cholesterol Roadmap 2022” to ważny dokument dla klinicystów i decydentów wskazujący na skuteczne sposoby zapobiegania powikłaniom hipercholesterolemii.

Pomimo postępów w leczeniu, choroby układu krążenia nadal są główną przyczyną zgonów na świecie. Powodują ponad 17 milionów zgonów rocznie. Bardzo ważnym czynnikiem ryzyka chorób serca i naczyń jest podwyższone stężenie cholesterolu, które prowadzi do rozwoju miażdżycy. Blaszki miażdżycowe powodują zwężenie lub zablokowanie naczyń krwionośnych, a to ogranicza lub całkowicie blokuje przepływ krwi, prowadząc do poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

W Polsce za wysokie stężenie cholesterolu ma prawie 20 mln osób. U wielu z nich choroba jest nierozpoznana, a u części rozpoznana, ale leczenie nie jest podejmowane. Dlatego jedynie u niewielkiego odsetka Polaków osiągane jest zalecane stężenie cholesterolu. Dotyczy to też pacjentów najbardziej zagrożonych.

– Wiemy, że istnieje cała grupa chorób układu krążenia o podłożu miażdżycowym, do których zaliczamy między innymi: zawał serca, udar mózgu czy chorobę tętnic kończyn dolnych. Te schorzenia spowodowane są powstawaniem blaszek miażdżycowych i odkładaniem się lipoprotein w ścianach tętnic – mówi prof. Piotr Jankowski. – Z badania POLASPIRE wynika, że jedynie 16 proc. pacjentów po zawale serca osiąga stężenie cholesterolu frakcji LDL, czyli tzw. „złego” cholesterolu poniżej 55 mg/dl, czyli stężenia zalecanego przez ekspertów.

Prof. Jankowski podkreśla, że pacjenci z udokumentowaną miażdżycą są dużo bardziej narażeni na wystąpienie poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, dlatego na całym świecie szuka się nowych terapii i strategii, które pozwolą zapobiegać powikłaniom spowodowanym wysokim poziomem cholesterolu.

– Wiemy, że wdrażając różne strategie możemy skuteczne zmniejszyć skutki miażdżycy – podkreśla prof. Jankowski. – To dlatego Światowa Federacja Serca zaktualizowała „mapę drogową” określającą kierunki rozwoju krajowych polityk i wskazuje w niej, jak systemowo zapobiegać występowaniu powikłań hipercholesterolemii, by w ten sposób zapobiegać chorobom układu krążenia.

Dokument zawiera zalecane strategie związane z wdrażaniem polityki zdrowotnej związane m.in. ze zdrowym stylem życia i leczeniem farmakologicznym.

– Zdecydowanie przesuwamy punkt ciężkości na strategie obejmujące całe społeczeństwa, co pozwoli skutecznie zapobiegać występowaniu hipercholesterolemii i w ten sposób zmniejszać liczbę nowych zachorować na schorzenia serca i naczyń – podkreśla prof. Jankowski. – By utrzymać długofalowe efekty, nasze działania w pierwszej kolejności trzeba skierować do dzieci, młodzieży i młodych osób dorosłych – zaznacza.

Na stężenie cholesterolu LDL bardzo duży wpływ ma dieta i styl życia, dlatego w profilaktyce ważne są:

  • regularna aktywność fizyczna i unikanie długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej;
  • unikanie inhalacji dymu tytoniowego;
  • ograniczenie spożycia soli kuchennej;
  • zwiększenie spożycia produktów pochodzenia roślinnego;
  • ograniczenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego;
  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała (wskaźnik masy ciała 20-25 kg/m2).

„Cholesterol Roadmap 2022” zawiera też najważniejsze wskazówki dla osób podejmujących decyzje w systemie ochrony zdrowia, dotyczące edukacji pacjentów z hipercholesterolemią i jej powikłaniami, a także dostępności do nowoczesnej farmakoterapii, w tym terapii skojarzonej.

„Cholesterol Roadmap 2022” jest dostępna tutaj: WHF-Cholesterol-Roadmap-2022.pdf

 

Aktualności

Pracownicy CMKP uczestnikami konferencji „Poznaj temat rosnącej wagi”

Prof. Teresa Jackowska, kierownik Kliniki Pediatrii CMKP, prof. Wojciech Bik, zastępca dyrektora CMKP ds. dydaktycznych i naukowych – prorektor i prof. Robert Gil, kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej CMKP uczestniczyli w konferencji „Poznaj temat rosnącej wagi”. Wydarzenie zostało zorganizowane 5 września w Sejmie przez wicemarszałek Sejmu RP Monikę Wielichowską oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Prof. Teresa […]

09.09.2024
Więcej
Aktualności

Szkolenie dla pracowników dotyczące publikowania w czasopismach OUP

W imieniu wydawnictwa Oxford University Press Biblioteka CMKP  zaprasza na szkolenie dotyczące publikowania w czasopismach OUP: “How to Publish with Oxford Journals” – A two-hour session covering the basics of getting published. W trakcie szkolenia zostaną omówione wszystkie etapy publikowania – począwszy od napisania manuskryptu, wyboru czasopisma aż po proces umieszczenia gotowej pracy na platformie oraz […]

06.09.2024
Więcej
Aktualności

Powołanie Pełnomocnika Dyrektora ds. Jakości Kształcenia

Dyrektor CMKP dr. hab. n. med. Piotr Kryst, prof. CMKP powołał z dniem 2 września br. prof. Ryszarda Gellerta na Pełnomocnika Dyrektora ds. Jakości Kształcenia. Zgodnie z zarządzeniem Nr 94/2024 Dyrektora CMKP prof. Ryszard Gellert będzie odpowiadał za realizację zadań CMKP w zakresie opracowywania i aktualizacji programów oraz za akredytację do szkolenia specjalizacyjnego i innych […]

06.09.2024
Więcej