Prof. Ryszard Gellert wspiera kampanię społeczną „Otwórz Serce na Nerki”

Prof. Ryszard Gellert wspiera kampanię społeczną „Otwórz Serce na Nerki”

W ramach kampanii społecznej #OtwórzSerceNaNeki prof. Ryszard Gellert, krajowy konsultant ds. nefrologii i dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego jako panelista wziął udział w konferencji prasowej z okazji Światowego Dnia Nerek. Tematem dyskusji było zdrowie nerek oraz najczęściej występujące schorzenie tego narządu, czyli przewlekła choroba nerek.

O tym, że przewlekła choroba nerek stanowi istotny problem kliniczny, ekonomiczny oraz społeczny przypomniał prof. Ryszard Gellert.

– Szacuje się, że w Polsce na nerki choruje blisko 5 milionów osób, z czego 96 proc. chorych nie jest tego świadoma, bo nerki nie bolą i choroba nie daje specyficznych objawów – podkreśla prof. Gellert. – Jest to niepokojące, bo nieleczona przewlekła choroba nerek może prowadzić do śmierci. Problem polega na tym, że choroby nerek trzeba wykryć, a do tego trzeba się badać. Chcę stanowczo podkreślić, że warto wykryć, że nerki są chore, bo z tą chorobą można żyć wiele lat, bo  potrafimy ją już leczyć.

Prof. Gellert dodał, że nawet 50 proc. chorych w ostatnim stadium choroby, gdy wymagają już dializ i leczenia nerkozastępczego, wciąż nie obserwuje u siebie żadnych specyficznych objawów. Powolne narastanie objawów pozwala się do nich przyzwyczajać i pacjent przez długi czas trwania choroby może nie odczuwać żadnych niepokojących dolegliwości.

W spotkaniu udział wzięli także: prof. Magdalena Krajewska, prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego oraz Dorota Ligęza, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki oraz aktor Piotr Polk, ambasador kampanii społecznej #OtwórzSerceNaNeki.

Piotr Polk wspominał, jak wykryto u niego chorobę autoagresywną nerek i 8 miesięcy temu przeszedł wyprzedzający przeszczep nerki.

– Zawsze dbałem o siebie – opowiadał Piotr Polk. – Co najmniej raz w roku robiłem badania krwi i moczu i były w normie. Nie palę papierosów. Bolały mnie plecy, ale nie łączyłem tego z chorobą nerek. Mam prawie 60 lat, pracuję w ogrodzie i myślałem, że dlatego mnie boli. Rodzina zwróciła mi uwagę na to, że coraz częściej jestem zmęczony. Wyskakiwały mi różne zmiany na twarzy i myślałem, że to z powodu charakteryzacji. Swędziała mnie głowa, tłumaczyłem to słabą jakością środków do prania w teatrze. Zrobiłem USG, nic złego nie było. Jednak zacząłem oddawać mocz częściej niż zwykle, a później bardzo pogorszył mi się wzrok. Czułem się coraz gorzej, dlatego zacząłem się badać i wtedy usłyszałem, że moje nerki już prawie nie działają.

Prof. Gellert podał, że w Polsce jest 100 tys. zgonów rocznie przedwczesnych zgonów z powodu chorób nerek, tyle samo osób umiera z powodu nowotworów. Konsultant podkreślił, że na wczesnych etapach rozwoju przewlekłej choroby nerek (PChN) mogą pojawić się takie objawy jak: ogólne osłabienie, obustronne obrzęki stóp i podudzi, pienienie się moczu lub zmiana jego barwy na brunatną, nadciśnienie tętnicze. – Ale warto pamiętać także o tym, że zwiększone ciśnienie tętnicze zwłaszcza u osoby poniżej 50.- 60. roku życia, nieobciążonej rodzinnie nadciśnieniem, jest często pierwszym i często jedynym objawem choroby nerek – dodaje prof. Gellert.

Jak wskazuje krajowy konsultant ds. nefrologii przewlekła choroba nerek może prowadzić do rozwoju różnego rodzaju powikłań i znaczącego spadku jakości życia. Do najczęstszych powikłań należą m.in choroby układu krążenia. PChN stanowi także czynnik ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i te choroby stanowią najczęstszą przyczynę śmierci pacjentów z PChN.

– Należy skoordynować i wystandaryzować opiekę nad pacjentem z przewlekłą chorobą nerek – wskazuje prof. Gellert. – Takie założenia zawarto w koordynowanym „Modelu organizacji opieki ambulatoryjnej nad pacjentem z przewlekłą chorobą nerek”, który został już pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych w grudniu 2022 roku.

Prof. Gellert podał, że wdrożenie modelu opieki koordynowanej nie tylko pozwoli zwiększyć wykrywalność osób chorych na nerki, ale także powinno znacząco poprawić ich leczenie poprzez m.in.: rozszerzenie wykazu badań zlecanych przez lekarza POZ,  który już dziś może zlecić sprawdzenie stężenia kreatyniny w surowicy krwi. Gdy w tym podstawowym badaniu zaobserwuje nieprawidłowości, wtedy powinno się wykonać badanie uACR, czyli oznaczenie proporcji albuminy do kreatyniny w moczu. Lekarze rodzinni mogą już dziś zlecać także to badanie. Jest ono niezwykle istotne, zwłaszcza dla pacjentów z niewydolnością serca, nadciśnieniem tętniczym lub cukrzycą. Jeśli wartość wskaźnika albumina/kreatynina przekroczy 300, to oznacza, że nasze nerki mają się już bardzo źle.

Model opieki koordynowanej zakłada również monitorowanie i leczenie PChN jako powikłania choroby podstawowej takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i choroby sercowo-naczyniowe, ale także wprowadzenie świadczenia gwarantowanego w POZ „Diagnostyka PChN w grupach ryzyka”.  

Ewa Drzyzga, Piotr Polk, prof. Ryszard Gellert stojący razem poczas wydarzenia w Fabryce Norblina
Aktualności

Projekt badawczy CMKP otrzymał dofinansowanie ABM

Projekt badania klinicznego pt. Leczenie farmakologiczne zaburzeń kompulsywnych zachowań seksualnych, realizowany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, otrzymał ponad 10 mln zł dofinansowania z Agencji Badań Medycznych. Badanie będzie realizowane przez Klinikę Psychiatrii CMKP, w ramach konkursu na niekomercyjne badania kliniczne lub eksperymenty medyczne – badania typu head to head. Prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. n. […]

31.03.2023
Więcej
Aktualności

Wycofanie dwóch czasopism z bazy Web of Science Core Collection

Szanowni Państwo, na stronie wydawnictwa MDPI pojawiła się informacja, że od połowy lutego 2023 r. dwa tytuły tego wydawcy: International Journal of Environmental Research and Public Health (IJERPH) Journal of Risk and Financial Management (JRFM) nie będą już indeksowane w bazie Web of Science Core Collection (WoS), ponieważ nie spełniły kryteriów indeksacji (https://www.mdpi.com/about/announcements/5536). Zaprzestanie indeksowania […]

29.03.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej

Dzisiaj w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej z Zakładu Zdrowia Prokreacyjnego CMKP. Jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Analiza czynników związanych z wystąpieniem pierwszego krwawienia po porodzie u kobiet karmiących piersią. Promotorem pracy jest dr hab. n. med. Michał Rabijewski, prof. CMKP. Serdecznie gratulujemy!

28.03.2023
Więcej