Prof. Ryszard Gellert wziął udział w debacie Medyczej Racji Stanu

Prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego wziął udział w debacie „Liczymy się z naszym zdrowiem” organizowaną przez Medyczną Rację Stanu. Eksperci rozmawiali m.in.: o profilaktyce jako oszczędności cierpienia i pieniędzy, rozszerzeniu i popularyzacji szczepień ochronnych, optymalnym leczeniu – które jest wartością dla pacjentów i finansów publicznych.

Z raportu OECD „Helath at Glance Europe 2022” wynika, że Polska jest na drugim miejscu pod względem odsetka pacjentów powyżej 65 roku życia, u których występują co najmniej dwie choroby przewlekłe (ponad 65 % Polaków jest w takiej sytuacji). W Polsce jedynymi z częściej występujących chorób przewlekłych u pacjentów o średniej wieku 65 lat są: przewlekła choroba nerek (PChN), na którą choruje ponad 4,7 mln ludzi w Polsce, cukrzyca (3 mln) i niewydolność serca (1,2 mln).

Co roku z powodu chorób nerek przedwcześnie umiera blisko 100 tysięcy osób w Polsce – podał prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i krajowy konsultant ds. nefrologii. – Niestety 90 % pacjentów nie wie o tym, że choruje, bo nerki nie bolą. Ta choroba postępuje wolno, dlatego trzeba jej aktywnie szukać. Tak, jak dzieje się to w przypadku nowotworów.

Prof. Gellert podkreślał, że bardzo ważna jest profilaktyka. Dbając o zdrowie nerek nie powinniśmy nadużywać leków (zwłaszcza antybiotyków), spożywać za dużo białka, natomiast powinno się pić dużo wody. Konieczne jest zbadanie stężenia kreatyniny w surowicy krwi. Można takie badanie wykonać przy okazji rutynowej wizyty kontrolnej u lekarza rodzinnego. Dopiero, gdy w podstawowych badaniach zaobserwuje się nieprawidłowości, trzeba w kolejnym kroku wykonać badanie uACR, czyli oznaczenie proporcji albuminy do kreatyniny w moczu. Konsultant przypomniał, że lekarze rodzinni mogą już dziś zlecać to badanie i warto, by to robili zanim wyślą pacjenta do nefrologa.

Eksperci dyskutowali także m.in.: o znaczącym, niepokojącym spadku popularności szczepień zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych, jeśli chodzi np.: o szczepienia przeciwko COVID-19.

– Lekarze i pielęgniarki też nie chcą się szczepić, a oni powinni być przykładem – podał prof. Ryszard Gellert. – Musimy dbać o dobre postawy wśród personelu medycznego. Z moich obserwacji wynika, że w czasie pandemii COVID-19, jeśli lekarz w danej przychodni nie zaszczepił się, to wyszczepialność w tej placówce spadała o połowę.

Medyczna Racja Stanu to think tank, który został powołany w 2016 roku jako inicjatywa niezależnych środowisk eksperckich skupionych wokół problematyki zdrowia w Polsce.

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Nowy projekt CMKP – Zdrowie Młodego Badacza

Rusza nowy projekt popularyzujący naukę i wiedzę pt. Zdrowie Młodego Badacza realizowany przez CMKP i Fundację Stan. To NIEODPŁATNE zajęcia dla dzieci i młodzieży w trzech grupach wiekowych: 9-11 lat, 12-13 lat oraz 14-15 lat. Oferujemy fascynujące lekcje na temat profilaktyki zdrowia. Pierwsze zajęcia odbędą się już w tę sobotę tj. 25 maja w siedzibie […]

23.05.2024
Więcej
Aktualności

II Forum Młodych Naukowców: interdyscyplinarność, innowacje i wybitni eksperci

15 czerwca 2024 roku w Warszawie w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego odbędzie się II Forum Młodych Naukowców. W konferencji naukowej mogą wziąć udział młodzi biolodzy, biomedycy, lekarze, ale także studenci i rezydenci. – Nasza konferencja wyróżnia się interdyscyplinarnością – mówi prof. CMKP Joanna Bogusławska z Collegium Iuvenum, które organizuje wydarzenie. – W jednym miejscu spotkają […]

21.05.2024
Więcej
Aktualności

Innowacyjny termometr owulacyjny

Reprezentacja I Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP oraz Szpitala Św. Zofii uczestniczyła w obradach 21. Światowego Kongresu Endokrynologii Ginekologicznej (ISGE). Zespół w składzie: dr Agnieszka Strojny, dr Radosław Maksym i prof. CMKP Anna Scholz przygotował doniesienie na temat badań nad wykorzystaniem innowacyjnego termometru owulacyjnego prowadzonych we współpracy z polskim startup-em. Praca ta została wyróżniona nagrodą […]

14.05.2024
Więcej