Prof. Ryszard Gellert wziął udział w debacie Medyczej Racji Stanu

Prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego wziął udział w debacie „Liczymy się z naszym zdrowiem” organizowaną przez Medyczną Rację Stanu. Eksperci rozmawiali m.in.: o profilaktyce jako oszczędności cierpienia i pieniędzy, rozszerzeniu i popularyzacji szczepień ochronnych, optymalnym leczeniu – które jest wartością dla pacjentów i finansów publicznych.

Z raportu OECD „Helath at Glance Europe 2022” wynika, że Polska jest na drugim miejscu pod względem odsetka pacjentów powyżej 65 roku życia, u których występują co najmniej dwie choroby przewlekłe (ponad 65 % Polaków jest w takiej sytuacji). W Polsce jedynymi z częściej występujących chorób przewlekłych u pacjentów o średniej wieku 65 lat są: przewlekła choroba nerek (PChN), na którą choruje ponad 4,7 mln ludzi w Polsce, cukrzyca (3 mln) i niewydolność serca (1,2 mln).

Co roku z powodu chorób nerek przedwcześnie umiera blisko 100 tysięcy osób w Polsce – podał prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i krajowy konsultant ds. nefrologii. – Niestety 90 % pacjentów nie wie o tym, że choruje, bo nerki nie bolą. Ta choroba postępuje wolno, dlatego trzeba jej aktywnie szukać. Tak, jak dzieje się to w przypadku nowotworów.

Prof. Gellert podkreślał, że bardzo ważna jest profilaktyka. Dbając o zdrowie nerek nie powinniśmy nadużywać leków (zwłaszcza antybiotyków), spożywać za dużo białka, natomiast powinno się pić dużo wody. Konieczne jest zbadanie stężenia kreatyniny w surowicy krwi. Można takie badanie wykonać przy okazji rutynowej wizyty kontrolnej u lekarza rodzinnego. Dopiero, gdy w podstawowych badaniach zaobserwuje się nieprawidłowości, trzeba w kolejnym kroku wykonać badanie uACR, czyli oznaczenie proporcji albuminy do kreatyniny w moczu. Konsultant przypomniał, że lekarze rodzinni mogą już dziś zlecać to badanie i warto, by to robili zanim wyślą pacjenta do nefrologa.

Eksperci dyskutowali także m.in.: o znaczącym, niepokojącym spadku popularności szczepień zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych, jeśli chodzi np.: o szczepienia przeciwko COVID-19.

– Lekarze i pielęgniarki też nie chcą się szczepić, a oni powinni być przykładem – podał prof. Ryszard Gellert. – Musimy dbać o dobre postawy wśród personelu medycznego. Z moich obserwacji wynika, że w czasie pandemii COVID-19, jeśli lekarz w danej przychodni nie zaszczepił się, to wyszczepialność w tej placówce spadała o połowę.

Medyczna Racja Stanu to think tank, który został powołany w 2016 roku jako inicjatywa niezależnych środowisk eksperckich skupionych wokół problematyki zdrowia w Polsce.

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Dwoje pracowników CMKP zostało powołanych do Naczelnej Komisji Bioetycznej przy ABM

Prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska z Zakładu Geriatrii i Gerontologii Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP zostali 31 maja br. powołani przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego do Naczelnej Komisji Bioetycznej do spraw Badań Klinicznych. Kadencja trwa cztery lata. – Przed członkami komisji ogromne wyzwanie – stworzenie standardu wydawania zgód i […]

31.05.2023
Więcej
Aktualności

Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową ku pamięci prof. Haliny Szwarc

Z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Haliny Szwarc, patronki i założycielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku od ponad 45 lat działającego przy CMKP, 30 maja pod tablicą pamiątkową kwiaty złożyli zaproszeni goście oraz przedstawiciele władz uczelni. W uroczystościach udział wzięli: syn prof. Haliny Szwarc – prof. Andrzej Szwarc razem z żoną Ewą Karpińską, prof. Wojciech Bik, zastępca […]

30.05.2023
Więcej
Aktualności

Prof. Jarosław Pinkas i prof. Marcin Kurzyna gośćmi programu „Nie taka prosta historia: Bogowie”

Prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP oraz prof. Marcin Kurzyna, kierownik Katedry i Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP byli gośćmi programu „Nie taka prosta historia: Bogowie” wyemitowanego 27 maja w TVP Historia. Autorzy programu „Nie taka prosta historia: Bogowie” sprawdzają, ile prawdy historycznej jest w filmach oraz serialach, opowiadających o […]

29.05.2023
Więcej