Prof. Ryszard Gellert wziął udział w debacie Medyczej Racji Stanu

Prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego wziął udział w debacie „Liczymy się z naszym zdrowiem” organizowaną przez Medyczną Rację Stanu. Eksperci rozmawiali m.in.: o profilaktyce jako oszczędności cierpienia i pieniędzy, rozszerzeniu i popularyzacji szczepień ochronnych, optymalnym leczeniu – które jest wartością dla pacjentów i finansów publicznych.

Z raportu OECD „Helath at Glance Europe 2022” wynika, że Polska jest na drugim miejscu pod względem odsetka pacjentów powyżej 65 roku życia, u których występują co najmniej dwie choroby przewlekłe (ponad 65 % Polaków jest w takiej sytuacji). W Polsce jedynymi z częściej występujących chorób przewlekłych u pacjentów o średniej wieku 65 lat są: przewlekła choroba nerek (PChN), na którą choruje ponad 4,7 mln ludzi w Polsce, cukrzyca (3 mln) i niewydolność serca (1,2 mln).

Co roku z powodu chorób nerek przedwcześnie umiera blisko 100 tysięcy osób w Polsce – podał prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i krajowy konsultant ds. nefrologii. – Niestety 90 % pacjentów nie wie o tym, że choruje, bo nerki nie bolą. Ta choroba postępuje wolno, dlatego trzeba jej aktywnie szukać. Tak, jak dzieje się to w przypadku nowotworów.

Prof. Gellert podkreślał, że bardzo ważna jest profilaktyka. Dbając o zdrowie nerek nie powinniśmy nadużywać leków (zwłaszcza antybiotyków), spożywać za dużo białka, natomiast powinno się pić dużo wody. Konieczne jest zbadanie stężenia kreatyniny w surowicy krwi. Można takie badanie wykonać przy okazji rutynowej wizyty kontrolnej u lekarza rodzinnego. Dopiero, gdy w podstawowych badaniach zaobserwuje się nieprawidłowości, trzeba w kolejnym kroku wykonać badanie uACR, czyli oznaczenie proporcji albuminy do kreatyniny w moczu. Konsultant przypomniał, że lekarze rodzinni mogą już dziś zlecać to badanie i warto, by to robili zanim wyślą pacjenta do nefrologa.

Eksperci dyskutowali także m.in.: o znaczącym, niepokojącym spadku popularności szczepień zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych, jeśli chodzi np.: o szczepienia przeciwko COVID-19.

– Lekarze i pielęgniarki też nie chcą się szczepić, a oni powinni być przykładem – podał prof. Ryszard Gellert. – Musimy dbać o dobre postawy wśród personelu medycznego. Z moich obserwacji wynika, że w czasie pandemii COVID-19, jeśli lekarz w danej przychodni nie zaszczepił się, to wyszczepialność w tej placówce spadała o połowę.

Medyczna Racja Stanu to think tank, który został powołany w 2016 roku jako inicjatywa niezależnych środowisk eksperckich skupionych wokół problematyki zdrowia w Polsce.

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Pracownicy CMKP wybrani do Komitetów Naukowych PAN

Miło nam poinformować, że 7 pracowników CMKP zostało wybranych do Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk, rozpoczynających swoją kadencję w 2024 roku. Do Komitetu Zdrowia Publicznego PAN zostali wybrani: prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP; prof. CMKP Urszula Religioni, Zakład Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP; Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób […]

29.11.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej – 28.11.2023

Miło nam poinformować, że 28 listopada 2023 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej mgr. Krzysztofa Słabika. Jako rozprawę przedstawił pracę pt. Wpływ oleaceiny na zahamowanie procesu starzenia komórek naczyniowych mięśni gładkich (VSMCs). Promotorem pracy jest prof. dr hab. Marek Naruszewicz, promotorem pomocniczym natomiast dr n. med. Małgorzata Zaremba. Gratulujemy! Lorem ipsum dolor sit […]

29.11.2023
Więcej
Aktualności

Dofinansowanie na wsparcie kształcenia podyplomowego lekarzy w wybranych dziedzinach priorytetowych

Projekt pn. „Wspieranie kształcenia podyplomowego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych Polski (FERS1)” został pozytywnie oceniony i wybrany do dofinansowania. W ramach projektu zostanie zorganizowanych m.in.: 2500 obowiązkowych kursów specjalizacyjnych. Ok. 8000 lekarzy – realizujących jedną z dwunastu specjalizacji priorytetowych – otrzyma wsparcie w kształceniu podyplomowym. W projekcie będą mogli wziąć udział […]

27.11.2023
Więcej