Projekt Zakładu Położnictwa CMKP wyróżniony w konkursie Fulbright Specialist
Projekt „Perinatal palliative care – innovative education” realizowany przez Zakład Położnictwa CMKP otrzymał wyróżnienie w ramach tegorocznego konkursu Fulbright Specialist. W ramach polsko-amerykańskiej współpracy naukowej do CMKP przyjechała prof. Denise Cote-Arsenault z Saint Luis University z USA, stypendystka Fulbright Specialist.
Dziś w CMKP prof. Ryszard Gellert, Pełnomocnik Dyrektora ds. Jakości Kształcenia spotkał się z prof. Denise Cote-Arsenault oraz przedstawicielkami Zakładu Położnictwa CMKP: dr hab. n. o zdr. Barbarą Baranowską, prof. CMKP, kierownikiem Zakładu oraz dr hab. n. o zdr. Urszulą Tataj-Puzyną, prof. CMKP. Prof. Denise Cote-Arsenault posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie badań w obszarze perinatalnej opieki paliatywnej i praktykę we wdrażaniu sprawdzonych systemów kompleksowej opieki oraz szkoleniu personelu medycznego.
Projekt „Perinatal palliative care – innovative education” ma podnieść kompetencje w zakresie perinatalnej opieki paliatywnej i pozwolić na wymianę doświadczeń pomiędzy położnymi
i pielęgniarkami z Polski i USA. Doświadczenie prof. Denise Cote-Arsenault w zakresie innowacyjnych metod szkoleniowych przyczyni się do podniesienia poziomu jakości kształcenia kadr medycznych
w wąskiej specjalizacji perinatalnej opieki paliatywnej. Wdrożenie dobrych rozwiązań do praktyki zapewni kobietom i ich rodzinom bardziej kompleksową i profesjonalną opiekę.
Stypendystka Fulbrighta spotka się także z pracownikami naukowymi Zakładu Położnictwa CMKP oraz położnymi i psychologami, by nakreślić współpracę naukową dotyczącą międzynarodowego, między-ośrodkowego transferu kompetencji osób zaangażowanych w poprawę jakości kształcenia personelu medycznego. W programie wymiany naukowej są także spotkania ze studentami położnictwa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz z zespołem Hospicjum „Małego Księcia” w Lublinie. Stypendystka – w ramach programu „Doskonała nauka II” – wygłosi wykład na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Natomiast we Wrocławiu zaplanowane jest spotkanie z zespołem Centrum Diagnostyczno-Terapeutycznego Chorób Rzadkich.
Fulbright Specialist to program krótkoterminowej wymiany naukowo-badawczej mający na celu pogłębienie oraz rozszerzenie współpracy między polskimi instytucjami a amerykańskimi naukowcami i naukowczyniami. Program umożliwia polskim instytucjom goszczenie i nawiązanie współpracy z wybitnymi amerykańskimi specjalistami i specjalistkami oraz wspólną realizację projektu powstałego w oparciu o potrzeby polskiej instytucji.
Od lewej: dr hab. n. o zdr. Barbara Baranowska, prof. CMKP, prof. Denise Cote-Arsenault, prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, dr hab. n. o zdr. Urszula Tataj-Puzyna, prof. CMKP