Publikacja artykułu nt. postaw i zachowań wobec obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci

Celem badania przeprowadzonego przez zespół, w którego skład wchodzili pracownicy Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, była ocena (1) postaw i zachowań wobec obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci, ze szczególnym uwzględnieniem czynników społeczno-ekonomicznych determinujących zaufanie do szczepień wśród dorosłych w Polsce, a także (2) określenie potencjalnego wpływu ruchu antyszczepionkowego na postawy wobec szczepień. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej dla Polski próbie osób dorosłych (53,7% kobiet). Większość respondentów (74,6%) zgodziła się lub zdecydowanie zgodziła się, że szczepienia obowiązkowe są bezpieczne, a tylko 8% uczestników kwestionowało bezpieczeństwo szczepień. Wyniki analizy wykazały, że najniższy poziom zaufania do szczepionek występował wśród młodych dorosłych (osoby w wieku 25-34 lat). Stwierdzono dodatnią korelację (r = 0,35; p < 0,001) między zaufaniem do lekarzy a zaufaniem do szczepień. Analiza wykazała dodatnią korelację między zaufaniem do wiedzy naukowej, a zaufaniem do szczepionek (r = 0,19; p < 0,001). Ponadto zaobserwowano ujemną korelację (r = 0,13; p < 0,001) między zaufaniem do horoskopów a zaufaniem do szczepionek. Zdecydowana większość rodziców (97,7%) zadeklarowała, że ich dzieci są szczepione zgodnie z obowiązującym programem szczepień ochronnych. Co istotne 8,5% rodziców, którzy szczepili swoje dzieci zadeklarowało, że nastąpiłoby od szczepień gdyby nie były one obowiązkowe. Przeprowadzone badanie wskazuje na stosunkowo duże zaufanie do obowiązkowych szczepień ochronnych dzieci.

Artykuł pt. „The State of Vaccine Confidence in Poland: A 2019 Nationwide Cross-Sectional Survey” został opublikowany w czasopiśmie Archives of Medical Science (IF 2.468).

 

Aktualności

Wydłużenie terminu składania wniosków o rozpoczęcie specjalizacji

Do 2 października został wydłużony termin do kiedy lekarze mogą składać wnioski o rozpoczęcie szkolenia specjalizacyjnego w jesiennej sesji. W tym postępowaniu jest dostępnych 6262 miejsc w trybie rezydenckim i 10 118 w pozarezydenckim. To ponad 2 tysiące więcej miejsc rezydenckich niż w ubiegłorocznej jesiennej rekrutacji. Z uwagi na fakt, że koniec terminu na złożenie […]

26.09.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej

Miło nam poinformować, że 25 września 2023 r., odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Julity Majszyk-Ionescu z Kliniki Okulistyki CMKP. Jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Zmiany w narządzie wzroku w aspekcie chorób rogówki i neuropatii jaskrowej u pacjentów z autoimmunologicznymi chorobami wątroby na przykładzie pierwotnego zapalenia dróg żółciowych. Promotorem jest prof. Iwona Grabska-Liberek. Serdecznie gratulujemy!

25.09.2023
Więcej
Aktualności

Prof. Wojciech Bik wziął udział w posiedzeniu Komisji Nauki KRAUM

Prof. Wojciech Bik, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych, prorektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i kierownik Zakładu Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP wziął udział w posiedzeniu Komisji Nauki Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Głównym tematem spotkania były: zmiany zasad w ewaluacji dyscyplin naukowych, perspektywa finansowania nauki w roku 2024 oraz plan finansowania konkursów zaplanowanych przez Agencję Badań […]

25.09.2023
Więcej