Publikacja pracowników Szkoły Zdrowia Publicznego w Polish Archives of Internal Medicine

Publikacja artykułu nt. częstości występowania objawów żołądkowo-jelitowych i zaburzeń węchu lub smaku wśród osób chorujących na COVID-19.

Celem badania przeprowadzonego przez zespół, w którego skład wchodzili pracownicy Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, było określenie częstości występowania objawów żołądkowo-jelitowych i zaburzeń węchu lub smaku u pacjentów z łagodnym przebiegiem COVID-19 w Polsce.

Wśród 1942 badanych z potwierdzonym laboratoryjnie zachorowaniem na COVID-19, co najmniej jeden objaw ze strony układu pokarmowego zgłosiło 53,6% badanych, prawie połowa (47%) zgłosiła brak apetytu, a u 24,2% badanych wystąpiła biegunka. Utrata węchu lub smaku w trakcie przebiegu COVID-19 wystąpiła u ponad połowy badanych (54,2%), przy czym 42,5% badanych zgłosiło występowanie obu tych zaburzeń. Częstość występowania objawów żołądkowo-jelitowych i zaburzeń węchu lub smaku w przebiegu COVID-19 była istotnie wyższa (p<0,001) u kobiet niż u mężczyzn.

Artykuł pt. „Gender differences in the frequency of gastrointestinal symptoms and olfactory or taste disorders among 1,942 non-hospitalized patients with COVID-19” został opublikowany w czasopiśmie Polish Archives of Internal Medicine (IF 2,882).

Publikacja na stronie: https://www.mp.pl

„Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny”

Mamy przyjemność poinformować, że w jubileuszowej, dwudziestej edycji konkursu  „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” nagrodę specjalną „Menadżer Zdrowia” otrzymał  dr hab. n. med. Mirosław Ząbek, prof. CMKP kierownik Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” to coroczny konkurs, którego organizatorem jest Wydawnictwo Medyczne Termedia oraz redakcja „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego”. […]

18.01.2021