Rozpoczął się Kongres Medycyny Stylu Życia

30 września rozpoczął się 3. Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia pod hasłem: Ewolucja. Jego współorganizatorem jest Zakład Medycyny Stylu Życia CMKP. Wydarzenie potrwa trzy dni.

– Jest mi bardzo miło, że medycyna stylu życia prężnie rozwija się w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego – mówi prof. Ryszard Gellert, dyrektor CMKP. – Większość problemów zdrowotnych jest następstwem złego stylu życia. Jeszcze 70 lat temu nie było aż tylu pacjentów z otyłością, nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą, a wiele z tych problemów bierze się właśnie z tego, że zmienił się nasz styl życia. Warto wrócić do dawnych zwyczajów, ale czy to jest możliwe? Będą o tym  rozmawiać uczestnicy kongresu. Życzę dobrych obrad i wprowadzania zdrowych nawyków w swoje życie.

Pierwszy panel Kongresu poświęcony był zmianom w definicji zespołu metabolicznego. Dr n. med. Daniel Śliż, adiunkt w Zakładzie Medycyny Stylu Życia ze Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP przypomniał, że zespół metaboliczny zwiększa ryzyko zgonu sercowo-naczyniowego, zawału i udaru oraz cukrzycy typu 2.

– Zgodnie z nową definicją, zespół metaboliczny można rozpoznać biorąc pod uwagę kilka czynników – podkreślił Daniel Śliż. – Jednym z nich jest otyłość brzuszna mierzona obwodem w talii. Tu zmieniły się wytyczne i mówi się, że ryzykowne jest, gdy obwód w talii u kobiet wynosi powyżej 88 cm, a u mężczyzn powyżej 102 cm.

Dr Daniel Śliż podał, że zespołem metabolicznym (ZM) określamy współistnienie otyłości z podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego, zaburzeniami gospodarki węglowodanowej oraz lipidowej oraz rozpoznaniem cukrzycy. Dodał, że zespół metaboliczny stanowi istotny problem zdrowotny i społeczny w Polsce.

Algorytm terapeutyczny zespołu metabolicznego przedstawiła prof.  Alina Kuryłowicz z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego CMKP. Podkreśliła, że zespół metaboliczny występuje u ok. 30 proc. dorosłych Polaków.

– W grupie wiekowej od 60 do 80 lat zespół metaboliczny ma aż 60 proc. osób – mówiła prof. Kuryłowicz i podała, że wraz z nową definicją zespołu metabolicznego, zaproponowano algorytm diagnostyczny. Kluczowe jest w nim holistyczne podejście do chorego z otyłością, zaburzeniami metabolicznymi, lipidowymi, nadciśnieniem tętniczym i ich następstwami.

W sobotę, drugiego dnia Kongresu Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, o godz. 12 rozpocznie się panel pt.: (Nie)zdrowy medyk. Diagnozę o zdrowiu studentów kierunków medycznych w Polsce przedstawi Alicja Jodczyk ze Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Stylu Życia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Później dr Wojciech S. Zgliczyński z Zakładu Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP omówi diagnozę dotyczącą zdrowia lekarzy w trakcie kształcenia specjalizacyjnego w Polsce.

Prof. Piotr Jankowski z Zakładu Epidemiologii i Promocji Zdrowia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP będzie miał prelekcję dotyczącą nowych wytycznych leczenia uzależnienia od nikotyny.

O godz. 14 rozpocznie się panel dotyczący medycyny stylu życia w ginekologii, w którym prelegenci będą wypowiadać się na temat tego, jak styl życia wpływa na zdrowie reprodukcyjne – na przykładzie mięśniaków macicy i endometriozy. Eksperci przedstawią także fakty i mity na temat diety i aktywności fizycznej u osób chorujących na zespół policystycznych jajników.

Na niedzielę warsztaty Interwencja antynikotynowa w praktyce – jak skutecznie pomagać pacjentom rzucać palenie? poprowadzi Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym Narodowego Centrum Onkologii.

Więcej informacji o Kongresie na stronie Kongres PTMSŻ 2022 – Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia (ptmsz.pl)

 

Aktualności

Projekt badawczy CMKP otrzymał dofinansowanie ABM

Projekt badania klinicznego pt. Leczenie farmakologiczne zaburzeń kompulsywnych zachowań seksualnych, realizowany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, otrzymał ponad 10 mln zł dofinansowania z Agencji Badań Medycznych. Badanie będzie realizowane przez Klinikę Psychiatrii CMKP, w ramach konkursu na niekomercyjne badania kliniczne lub eksperymenty medyczne – badania typu head to head. Prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. n. […]

31.03.2023
Więcej
Aktualności

Wycofanie dwóch czasopism z bazy Web of Science Core Collection

Szanowni Państwo, na stronie wydawnictwa MDPI pojawiła się informacja, że od połowy lutego 2023 r. dwa tytuły tego wydawcy: International Journal of Environmental Research and Public Health (IJERPH) Journal of Risk and Financial Management (JRFM) nie będą już indeksowane w bazie Web of Science Core Collection (WoS), ponieważ nie spełniły kryteriów indeksacji (https://www.mdpi.com/about/announcements/5536). Zaprzestanie indeksowania […]

29.03.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej

Dzisiaj w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej z Zakładu Zdrowia Prokreacyjnego CMKP. Jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Analiza czynników związanych z wystąpieniem pierwszego krwawienia po porodzie u kobiet karmiących piersią. Promotorem pracy jest dr hab. n. med. Michał Rabijewski, prof. CMKP. Serdecznie gratulujemy!

28.03.2023
Więcej