Rozpoczął się Kongres Medycyny Stylu Życia

30 września rozpoczął się 3. Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia pod hasłem: Ewolucja. Jego współorganizatorem jest Zakład Medycyny Stylu Życia CMKP. Wydarzenie potrwa trzy dni.

– Jest mi bardzo miło, że medycyna stylu życia prężnie rozwija się w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego – mówi prof. Ryszard Gellert, dyrektor CMKP. – Większość problemów zdrowotnych jest następstwem złego stylu życia. Jeszcze 70 lat temu nie było aż tylu pacjentów z otyłością, nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą, a wiele z tych problemów bierze się właśnie z tego, że zmienił się nasz styl życia. Warto wrócić do dawnych zwyczajów, ale czy to jest możliwe? Będą o tym  rozmawiać uczestnicy kongresu. Życzę dobrych obrad i wprowadzania zdrowych nawyków w swoje życie.

Pierwszy panel Kongresu poświęcony był zmianom w definicji zespołu metabolicznego. Dr n. med. Daniel Śliż, adiunkt w Zakładzie Medycyny Stylu Życia ze Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP przypomniał, że zespół metaboliczny zwiększa ryzyko zgonu sercowo-naczyniowego, zawału i udaru oraz cukrzycy typu 2.

– Zgodnie z nową definicją, zespół metaboliczny można rozpoznać biorąc pod uwagę kilka czynników – podkreślił Daniel Śliż. – Jednym z nich jest otyłość brzuszna mierzona obwodem w talii. Tu zmieniły się wytyczne i mówi się, że ryzykowne jest, gdy obwód w talii u kobiet wynosi powyżej 88 cm, a u mężczyzn powyżej 102 cm.

Dr Daniel Śliż podał, że zespołem metabolicznym (ZM) określamy współistnienie otyłości z podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego, zaburzeniami gospodarki węglowodanowej oraz lipidowej oraz rozpoznaniem cukrzycy. Dodał, że zespół metaboliczny stanowi istotny problem zdrowotny i społeczny w Polsce.

Algorytm terapeutyczny zespołu metabolicznego przedstawiła prof.  Alina Kuryłowicz z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego CMKP. Podkreśliła, że zespół metaboliczny występuje u ok. 30 proc. dorosłych Polaków.

– W grupie wiekowej od 60 do 80 lat zespół metaboliczny ma aż 60 proc. osób – mówiła prof. Kuryłowicz i podała, że wraz z nową definicją zespołu metabolicznego, zaproponowano algorytm diagnostyczny. Kluczowe jest w nim holistyczne podejście do chorego z otyłością, zaburzeniami metabolicznymi, lipidowymi, nadciśnieniem tętniczym i ich następstwami.

W sobotę, drugiego dnia Kongresu Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, o godz. 12 rozpocznie się panel pt.: (Nie)zdrowy medyk. Diagnozę o zdrowiu studentów kierunków medycznych w Polsce przedstawi Alicja Jodczyk ze Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Stylu Życia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Później dr Wojciech S. Zgliczyński z Zakładu Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP omówi diagnozę dotyczącą zdrowia lekarzy w trakcie kształcenia specjalizacyjnego w Polsce.

Prof. Piotr Jankowski z Zakładu Epidemiologii i Promocji Zdrowia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP będzie miał prelekcję dotyczącą nowych wytycznych leczenia uzależnienia od nikotyny.

O godz. 14 rozpocznie się panel dotyczący medycyny stylu życia w ginekologii, w którym prelegenci będą wypowiadać się na temat tego, jak styl życia wpływa na zdrowie reprodukcyjne – na przykładzie mięśniaków macicy i endometriozy. Eksperci przedstawią także fakty i mity na temat diety i aktywności fizycznej u osób chorujących na zespół policystycznych jajników.

Na niedzielę warsztaty Interwencja antynikotynowa w praktyce – jak skutecznie pomagać pacjentom rzucać palenie? poprowadzi Magdalena Cedzyńska z Poradni Pomocy Palącym Narodowego Centrum Onkologii.

Więcej informacji o Kongresie na stronie Kongres PTMSŻ 2022 – Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia (ptmsz.pl)

 

Aktualności

Opublikowano ostateczne wyniki wiosennej rekrutacji na specjalizacje

Po dwóch etapach rekrutacji 2171 lekarzy potwierdziło przyjęcie miejsca specjalizacyjnego: w tym 1404 – w ramach rezydentury i 767 – w trybie pozarezydenckim. W wiosennym postępowaniu kwalifikacyjnym na szkolenia specjalizacyjne złożonych zostało łącznie 3210 poprawnych formalnie wniosków. W tym postępowaniu było dostępnnych 4208 miejsc w trybie rezydenckim i 9927 miejsc w trybie pozarezydenckim. Ostateczne listy […]

16.04.2024
Więcej
Aktualności

VII Warszawskie Spotkanie Endokrynologiczne

Blisko 350 osób wzięło udział w VII Warszawskim Spotkaniu Endokrynologicznym, które 13 kwietnia odbyło się  w Aula Magna CMKP. Wydarzenie w formie hybrydowej było organizowane przez warszawskie oddziały: Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Fundację na Rzecz Rozwoju Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Przemiany Materii. Gospodarzem spotkania był prof. Wojciech Zgliczyński. Podczas […]

15.04.2024
Więcej
Aktualności

Webinarium poświęcone bazie Embase

Szanowni Państwo, zapraszamy doktorantów i naukowców CMKP do udziału w webinarium poświęconemu bazie Embase i systematycznym przeglądom literatury pt. Perfekcyjne systematic review. Jak baza Embase wspiera badania naukowe i systematyczne przeglądy literatury w zakresie nauk bio-medycznych. Szkolenie odbędzie się 16 kwietnia 2024 r. o godzinie 11:00 i poprowadzone zostanie w języku polskim. Prowadzącym będzie p. […]

11.04.2024
Więcej