„Sobota dla zdrowia” – 20 maja zapraszamy na piknik CMKP łączący pokolenia

Porady dietetyków, kontrola znamion i pieprzyków, mammografia, badania laryngologiczne i badanie słuchu oraz analiza składu ciała, dzięki której dowiesz się, jaki masz poziom tkanki tłuszczowej i mięśniowej – to tylko niektóre atrakcje, z których będzie można bezpłatnie skorzystać 20 maja br. podczas pikniku „Sobota dla zdrowia”, który organizuje Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego wraz z Młodzieżowym Domem Kultury Bielany. Wydarzenie odbędzie się na terenie MDK przy ul. Cegłowskiej 39.

– W tym roku przypada 70-lecie kształcenia podyplomowego lekarzy w Polsce. Obchody tego jubileuszu inaugurujemy wydarzeniem edukacyjno-prozdrowotnym „Sobota dla zdrowia” – mówi prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. – CMKP posiada ponad 80 zakładów i klinik w Warszawie i okolicach. Mamy ekspertów z prawie każdej dziedziny medycyny, dlatego możemy zachęcać mieszkańców Warszawy, szczególnie Bielan, do tego, by dbali o swoje zdrowie i docenili wagę badań profilaktycznych. Zapraszam do skorzystania z badań oraz wysłuchania prelekcji, w których eksperci doradzą, jak zdrowo się odżywiać, zadbać o zdrowy sen i wprowadzić zasady work-life balance w swoje codzienne życie – dodaje dyrektor.

Obok ciekawych zajęć i warsztatów zaplanowaliśmy prelekcje i debaty lekarzy specjalistów z wielu dziedzin medycyny. Eksperci podpowiedzą m.in.: jak zadbać o zdrowie psychiczne, uniknąć chorób cywilizacyjnych i zdrowo żyć. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do godz. 18:00.

Zapraszamy do:

– kontroli znamion i pieprzyków za pomocą dermatoskopu;

– badań laryngologicznych: uszu, gardła, nosa, krtani, szyi;

– analizy składu ciała, dzięki której dowiesz się, jaki masz poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie;

– badań przesiewowych w kierunku chorób narządu wzroku;

– konsultacji z fizjoterapeutą;

– konsultacji z dietetykiem.

* Klinika Otolaryngologii CMKP oferuje:

  1. Badanie laryngologiczneocenę nosa, gardła, krtani i uszu, a także wykonywać badanie słuchu metodą tympanometrii.

– Z takich badań szczególnie powinny skorzystać osoby z grup ryzyka nowotworów głowy i szyi, czyli osoby po 40 roku życia, szczególnie te, które palą papierosy lub zauważyły u siebie trwający dłużej niż trzy tygodnie, niezwiązany z infekcją, jeden z takich objawów jak: przewlekła chrypka, problemy z połykaniem, guz szyi, ból gardła, czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, niegojące się owrzodzenie języka, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa albo owrzodzenia skóry głowy i szyi – mówi prof. CMKP Karolina Dżaman, kierownik Kliniki Otolaryngologii CMKP.

Dodaje, że rak głowy i szyi to nowotwory złośliwe występujące w obrębie wszystkich narządów głowy i szyi z wyjątkiem mózgu, do których zaliczamy raka wargi, dna jamy ustnej, języka, migdałków, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, tarczycy, skóry twarzy i szyi. Pod względem częstości występowania zajmują 6. miejsce w Polsce. Co roku w naszym kraju diagnozuje się ok. 10 tys. nowych przypadków. Ponad 60 proc. pacjentów już w momencie postawienia diagnozy znajduje się w zaawansowanym stopniu choroby.

– Zachęcam do profilaktycznych badań, bo jeżeli nowotwór z obszaru głowy i szyi zostanie zdiagnozowany we wczesnym etapie zaawansowania, to stopień przeżywalności wynosi nawet 80-90 procent – podkreśla prof. CMKP Karolina Dżaman.

  1. Badania dla kobiet w ciąży ukierunkowane na ocenę zaburzeń oddychania, które mogą występować w ciąży tj. bezdechów oraz nieżytu nosa ciężarnych, zaburzeń smaku i węchu oraz zaburzeń drożności trąbki słuchowej.

– W związku ze zmianami, jakie zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży, często dochodzi do obrzęków w drogach oddechowych, co skutkuje zaburzeniami węchu i smaku, problemami ze słuchem, niedrożnością nosa i bezdechami w czasie snu – podkreśla prof. CMKP Karolina Dżaman. – Ocenia się, że problem bezdechów może dotyczyć nawet 25 proc. kobiet ciężarnych w III trymestrze ciąży.

* Pracownicy Kliniki Okulistyki CMKP przeprowadzą badania przesiewowe w kierunku chorób narządu wzroku.

– W Polsce ok. 1 mln. osób choruje na jaskrę, połowa z nich może nie wiedzieć, że choruje – mówi prof. dr. hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, kierownik Kliniki Okulistyki CMKP. – Dlatego postanowiliśmy, że w czasie pikniku będziemy przeprowadzać badania przesiewowe w kierunku jaskry. Chętnym zaproponujemy wypełnienie ankiety dotyczącej czynników ryzyka mogących przyczynić się do zachorowania, a pracownicy kliniki będą mierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe. To są dwa podstawowe, wstępne kroki, które mogą zasugerować, że u pacjenta należy przeprowadzić dokładniejsze badania w celu wykrycia jaskry.

Jeżeli zgłoszą się pacjenci z prośbą o konsultację w innych schorzeniach, to – w miarę możliwości – pracownicy Kliniki będą udzielać porad, natomiast nie będzie to pełne badanie okulistyczne, bo takie nie jest możliwe w warunkach pikniku. – Natomiast będziemy udzielać ogólnych porad na temat prawidłowej opieki nad oczyma, czyli np.: jak dbać o oczy, jak postępować przy pracy z komputerem, jak poradzić sobie z zespołem suchego oka – dodaje prof. Grabska-Liberek.

* Pracownicy Katedry i Kliniki Dermatologii i Dermatologii Dziecięcej CMKP przeprowadzą badania znamion i pieprzyków za pomocą dermatoskopu.

– Badanie dermatoskopem umożliwia dokładną ocenę charakterystycznych cech zmian skórnych, co jest kluczowe dla postawienia prawidłowej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia – mówi dr n. med. Piotr Ciechanowicz z Katedry i Kliniki Dermatologii i Dermatologii Dziecięcej CMKP. Dermatolog oświetla skórę światłem emitowanym przez dermatoskop i dzięki temu może ocenić zmiany skórne. Na podstawie takiej oceny i innych czynników, takich jak historia choroby i wywiadu z pacjentem, dermatolog może postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie. Całe badanie trwa kilka minut i jest bezbolesne – dodaje.

* Specjaliści z Kliniki Rehabilitacji CMKP będą służyć radą osobom z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa. Będą także pokazywać, jak prawidłowo siedzieć i wstawać z łóżka, ale także zademonstrują ćwiczenia dobre dla kręgosłupa, które powinien wykonywać każdy, kto ma siedzącą pracę.

* Zespół Zakładu Medycyny Ratunkowej CMKP zapozna uczestników wydarzenia z zasadami udzielania pierwszej pomocy w warunkach przedszpitalnych. Zostaną zaprezentowane metody oceny pacjenta w stanie zagrożenia życia, zasady wzywania pomocy i powiadamiania służb ratunkowych oraz sposoby prowadzenia podstawowych zabiegów resuscytacyjnych i obsługi automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED). Dzięki wykorzystaniu narzędzi symulacji medycznej każdy z uczestników wydarzenia będzie mógł uczestniczyć w symulowanej akcji ratunkowej oraz ocenić swoje umiejętności w zakresie prowadzenia podstawowych zabiegów resuscytacyjnych, jak również zdobyć wiedzę o tym jak: jak prawidłowo i samodzielnie ocenić i postępować z osobą nieprzytomną, w jaki sposób poprawnie prowadzić podstawowe zabiegi ratujące życie, jak bezpiecznie i sprawnie stosować AED w połączeniu z podstawowymi zabiegami resuscytacyjnymi w różnych sytuacjach zagrażających życiu. Najmłodsi uczestnicy, dzięki wirtualnym narzędziom symulacyjnym, będą mogli wziąć udział w ekscytującym wyścigu drużyn ratujących życie, łącząc zabawę z praktyczną nauką udzielania pierwszej pomocy.

* Pracownicy zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej CMKP poprowadzą zajęcia pt. Zabawy z nauką dla dzieci i dorosłych, podczas których przybliżą uczestnikom fascynujący świat mikroogranizmów. Pokażą, jak wyglądają one pod mikroskopem i jak rosną w podłożach płynnych i stałych. Uczestnicy zajęć dowiedzą się również, co to jest materiał genetyczny i wyizolują DNA z cebuli. Będzie okazja, by wspólnie pobawić się w kuchnię molekularną i zrobić własnoręcznie zdrowe żelki. Dla najmłodszych będą również zabawy z kolorowymi „miksturami” i „dymiące” wybuchy.

Wszystkie badania i porady wykonywane są bezpłatnie.

Dodatkowe atrakcje:

  • Dla dzieci: park linowy, animacje, produkcja sałatek, gry zręcznościowe, czytanie bajek, kiermasz ceramiczny, warsztaty pszczelarskie, strzelanie z łuku, plener malarski, plener ECO PLASTYKA, zabawy z chustą animacyjną, zabawy sprawnościowe.
  • Firma Geneva Trust udostępni mammobus;
  • Na stoisku Mazowieckiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia edukatorzy udzielą informacji na temat profilaktyki i promocji zdrowia oraz zapoznają uczestników pikniku z portalem diety NFZ. Będzie można także wyrobić kartę EKUZ i potwierdzić Profil Zaufany, dzięki któremu możemy zalogować się do IKP;
  • Dietetycy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego będą udzielać porad dietetycznych połączonych z analizą składu ciała;
  • Warszawskie Stowarzyszenie Amazonek poprowadzi warsztaty samobadania piersi;
  • Aktywizację seniorów będzie promował pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie Uniwersytetów Trzeciego Wieku im. Haliny Szwarc, który działa przy CMKP;
  • Fundacja STAN Uniwersytet Młodego Badacza opowie m.in. jak czytać etykiety, kupując żywność i o zaletach dogoterapii oraz zaprosi do eksperymentów chemicznych.

Więcej informacji: https://www.cmkp.edu.pl/sobota-dla-zdrowia

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Zdrowia oraz Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.

Sponsor: Diaverum

Partnerzy wydarzenia: Mazowiecki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Instytut Badawczy, Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia.

Partnerzy medialni: „Puls Medycyny”, Konsylium24, Wydawnictwo Termedia, „Radio dla Ciebie”. Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia,

Aktualności

Dwoje pracowników CMKP zostało powołanych do Naczelnej Komisji Bioetycznej przy ABM

Prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska z Zakładu Geriatrii i Gerontologii Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP zostali 31 maja br. powołani przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego do Naczelnej Komisji Bioetycznej do spraw Badań Klinicznych. Kadencja trwa cztery lata. – Przed członkami komisji ogromne wyzwanie – stworzenie standardu wydawania zgód i […]

31.05.2023
Więcej
Aktualności

Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową ku pamięci prof. Haliny Szwarc

Z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Haliny Szwarc, patronki i założycielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku od ponad 45 lat działającego przy CMKP, 30 maja pod tablicą pamiątkową kwiaty złożyli zaproszeni goście oraz przedstawiciele władz uczelni. W uroczystościach udział wzięli: syn prof. Haliny Szwarc – prof. Andrzej Szwarc razem z żoną Ewą Karpińską, prof. Wojciech Bik, zastępca […]

30.05.2023
Więcej
Aktualności

Prof. Jarosław Pinkas i prof. Marcin Kurzyna gośćmi programu „Nie taka prosta historia: Bogowie”

Prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP oraz prof. Marcin Kurzyna, kierownik Katedry i Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP byli gośćmi programu „Nie taka prosta historia: Bogowie” wyemitowanego 27 maja w TVP Historia. Autorzy programu „Nie taka prosta historia: Bogowie” sprawdzają, ile prawdy historycznej jest w filmach oraz serialach, opowiadających o […]

29.05.2023
Więcej