Sprostowanie do artykułu red. Jolanty Ojczyk w Prawo.pl

W nawiązaniu do artykułu „Polski jest tak łatwy, że lekarz z Ukrainy ma nauczyć się go w trzy tygodnie”, https://www.prawo.pl/zdrowie/bezplatne-kursy-jezyka-polskiego-dla-lekarzy-z-ukrainy-za-krotkie,514590.html, data dodania: 12.04.2022, działając na podstawie Ustawy „Prawo prasowe” z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe art. 31a (t. j. Dz.U. 2018 poz. 1914), CMKP zwróciło się o zamieszczenie sprostowania, dotyczącego stwierdzenia :

[…] Za sprawą specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, osoby z tego kraju, które poza Polską uzyskały kwalifikacje lekarza czy pielęgniarki, mogą otrzymać od ministra zdrowia zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce, i to bez znajomości języka polskiego. Ten przepis skrytykowała między innymi Naczelna Rada Lekarska, o czym pisaliśmy jeszcze przed uchwaleniem ustawy. Na skutek krytyki 21 marca 2022 r.  w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego (CMKP) ruszyły pierwsze bezpłatne, intensywne kursy z podstawy medycznego języka polskiego dla lekarzy,  dentystów, ratowników medycznych i pielęgniarek oraz położnych. Ich sposób organizacji też wywołał falę krytyki, bo zakłada, że Ukraińcy nauczą się języka polskiego w 45 godzin lekcyjnych.[…].

W tekście zostały zawarte tezy nieprawdziwe, wprowadzające odbiorców w błąd i dodatkowo pogłębiające zamieszanie.

Uprzejmie informujemy, że Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego zorganizowało kursy z podstaw medycznego języka polskiego z własnej inicjatywy, przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia. Nie miało to jednak nic wspólnego z jakąkolwiek krytyką, dotyczącą przepisów Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa : Dz. U. z 2022 r. poz. 583, 682, 683, 684.

Podkreślamy, że są to kursy z podstawy medycznego języka polskiego dla lekarzy,  dentystów, ratowników medycznych i pielęgniarek oraz położnych i w żadnym razie CMKP organizując te kursy nie „zakładało, że Ukraińcy nauczą się języka polskiego w 45 godzin lekcyjnych”.  A to sugerowane jest w artykule.

 

Aktualności

Projekt badawczy CMKP otrzymał dofinansowanie ABM

Projekt badania klinicznego pt. Leczenie farmakologiczne zaburzeń kompulsywnych zachowań seksualnych, realizowany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, otrzymał ponad 10 mln zł dofinansowania z Agencji Badań Medycznych. Badanie będzie realizowane przez Klinikę Psychiatrii CMKP, w ramach konkursu na niekomercyjne badania kliniczne lub eksperymenty medyczne – badania typu head to head. Prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. n. […]

31.03.2023
Więcej
Aktualności

Wycofanie dwóch czasopism z bazy Web of Science Core Collection

Szanowni Państwo, na stronie wydawnictwa MDPI pojawiła się informacja, że od połowy lutego 2023 r. dwa tytuły tego wydawcy: International Journal of Environmental Research and Public Health (IJERPH) Journal of Risk and Financial Management (JRFM) nie będą już indeksowane w bazie Web of Science Core Collection (WoS), ponieważ nie spełniły kryteriów indeksacji (https://www.mdpi.com/about/announcements/5536). Zaprzestanie indeksowania […]

29.03.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej

Dzisiaj w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej z Zakładu Zdrowia Prokreacyjnego CMKP. Jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Analiza czynników związanych z wystąpieniem pierwszego krwawienia po porodzie u kobiet karmiących piersią. Promotorem pracy jest dr hab. n. med. Michał Rabijewski, prof. CMKP. Serdecznie gratulujemy!

28.03.2023
Więcej