Sprostowanie do artykułu red. Jolanty Ojczyk w Prawo.pl
W nawiązaniu do artykułu „Polski jest tak łatwy, że lekarz z Ukrainy ma nauczyć się go w trzy tygodnie”, https://www.prawo.pl/zdrowie/bezplatne-kursy-jezyka-polskiego-dla-lekarzy-z-ukrainy-za-krotkie,514590.html, data dodania: 12.04.2022, działając na podstawie Ustawy „Prawo prasowe” z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe art. 31a (t. j. Dz.U. 2018 poz. 1914), CMKP zwróciło się o zamieszczenie sprostowania, dotyczącego stwierdzenia :
[…] Za sprawą specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, osoby z tego kraju, które poza Polską uzyskały kwalifikacje lekarza czy pielęgniarki, mogą otrzymać od ministra zdrowia zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce, i to bez znajomości języka polskiego. Ten przepis skrytykowała między innymi Naczelna Rada Lekarska, o czym pisaliśmy jeszcze przed uchwaleniem ustawy. Na skutek krytyki 21 marca 2022 r. w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego (CMKP) ruszyły pierwsze bezpłatne, intensywne kursy z podstawy medycznego języka polskiego dla lekarzy, dentystów, ratowników medycznych i pielęgniarek oraz położnych. Ich sposób organizacji też wywołał falę krytyki, bo zakłada, że Ukraińcy nauczą się języka polskiego w 45 godzin lekcyjnych.[…].
W tekście zostały zawarte tezy nieprawdziwe, wprowadzające odbiorców w błąd i dodatkowo pogłębiające zamieszanie.
Uprzejmie informujemy, że Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego zorganizowało kursy z podstaw medycznego języka polskiego z własnej inicjatywy, przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia. Nie miało to jednak nic wspólnego z jakąkolwiek krytyką, dotyczącą przepisów Ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa : Dz. U. z 2022 r. poz. 583, 682, 683, 684.
Podkreślamy, że są to kursy z podstawy medycznego języka polskiego dla lekarzy, dentystów, ratowników medycznych i pielęgniarek oraz położnych i w żadnym razie CMKP organizując te kursy nie „zakładało, że Ukraińcy nauczą się języka polskiego w 45 godzin lekcyjnych”. A to sugerowane jest w artykule.