SPSK im. Adama Grucy CMKP obchodził jubileusz 50-lecia istnienia w obecnej lokalizacji

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Adama Grucy CMKP to wysokospecjalistyczna placówka urazowo-ortopedyczna, sprawująca opiekę nad dziećmi i dorosłymi w zakresie leczenia schorzeń i urazów narządu ruchu. 9 grudnia 2023 roku SPSK im. prof. A. Grucy obchodził jubileusz 50-lecia istnienia w obecnej lokalizacji.

Z okazji jubileuszu Minister Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych wręczyła Medale za Długoletnią Służbę, nadane za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej. Odczytała także przesłanie Prezydenta RP skierowane do uczestników uroczystości.

SPSK im. Adama Grucy CMKP  udziela świadczeń w zakresie:

  • ortopedia i traumatologia narządu ruchu
  • ortopedia i traumatologia narządu ruchu dla dzieci
  • anestezjologia i intensywna terapia
  • izba przyjęć.

Jak wynika z pierwszego raportu Rejestru Endoprotezoplastyk (w którym gromadzone są dane ze wszystkich ośrodków w kraju) w Polsce wykonuje się ponad 100 tys. takich operacji. Najwięcej endoprezoplastyk stawu biodrowego i kolanowego przeprowadzanych jest właśnie w SPSK im. A. Grucy CMKP. Do września 2023 r. w SPSK im. Adama Grucy CMKP wykonano ponad 2300 endoprotezoplastyk, w tym ponad 1400 – biodra, a blisko 850 – kolana. Poza tym ok. 120 endoprotezoplastyk stawu ramiennego, łokciowego i skokowego.

W 2022 roku w szpitalu w Otwocku hospitalizowanych było 12,6 tysięcy pacjentów. W ubiegłym roku przeprowadzono tutaj 8,8 tys. zabiegów operacyjnych.

Placówka jest także wiodącym ośrodkiem dydaktycznym i naukowym. W 2023 r. przeprowadziła 61 kursów, w których udział wzięło 2030 osób. Obecnie w szpitalu specjalizuje się 47 rezydentów.

SPSK im. Adama Grucy CMKP ciągle się rozwija. Od pierwszego kwartału 2024 zabiegi endoprotezoplastyk pierwotnych będą wykonywane z wykorzystaniem technik robotycznych.

Gratulujemy!

Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej – 22.02.2024

Miło nam poinformować, że 22 lutego 2024 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Michała Wilka z Kliniki Onkologii CMKP. Jako rozprawę przedstawił pracę pt. Całościowa ocena geriatryczna i kardio-onkologiczna jako czynniki predykcyjne u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego leczonych octanemabirateronu. Promotorem pracy jest dr hab. n. med. Sebastian Szmit, prof. CMKP. Promotorem […]

22.02.2024
Więcej
Aktualności

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana prof. dr. hab. n. med. Bohdana Lewartowskiego Dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w latach 1974-1981 Kierownika Zakładu Fizjologii Klinicznej w latach 1967-1999 odznaczonego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Nabożeństwo żałobne odbędzie się 23 lutego 2024 roku o godzinie 12.00 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach. […]

21.02.2024
Więcej
Aktualności

Wiosenna Szkoła Prawa Medycznego

Zapraszamy na Wiosenną Szkołę Prawa Medycznego, która odbędzie się online 2 marca 2024 roku. W tym roku tematem wiodącym jest przyszłość zawodu farmaceuty. Pierwszy blok wykładów będzie dotyczył udzielania świadczeń zdrowotnych w aptece. Doktor nauk prawnych, lekarz Iwona Wrześniewska-Wal omówi temat „Farmaceuta jako samodzielny zawód medyczny”. Ustawa o zawodzie farmaceuty z 2020 r. zmieniła rolę […]

19.02.2024
Więcej