Stanowisko Rektorów Uczelni Medycznych w sprawie rozwagi w wypowiedziach na temat epidemii COVID-19 oraz roli szczepień na grypę

Poniżej prezentujemy stanowisko Rektorów Uczelni Medycznych w sprawie rozwagi w wypowiedziach na temat epidemii COVID-19 oraz roli szczepień na grypę. W ostatnim czasie z dużym niepokojem obserwujemy wypowiedzi niektórych polityków na temat sukcesu w walce  z epidemią COVID i rychłej perspektywie końca epidemii.

W imieniu środowiska uczelni medycznych pragniemy zwrócić uwagę, że stwierdzenia o przezwyciężeniu epidemii w Polsce i mniejszej aktywności wirusa odpowiedzialnego za infekcje COVID-19 w okresie letnim są zdecydowanie przedwczesne i wprowadzają opinię publiczną w błąd, co może skutkować znacznym zwiększeniem liczby przypadków i doprowadzić do kolejnych tragedii. Aktualnie jedynym skutecznym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania COVID-19 jest utrzymywanie dystansu społecznego, stosowanie środków ochrony dróg oddechowych, szczególnie w pomieszczaniach zamkniętych oraz badania molekularne  w kierunku zakażenia SARS-CoV-2.

W związku z powyższym zwracamy się z apelem do wszystkich obywateli naszego kraju o przestrzeganie powyższych zasad. Ponadto, pragniemy podkreślić, że szczepienia na grypę są uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki zachorowań i w istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy.

Prosimy także o rozwagę i odpowiedzialność w wypowiedziach oraz zachowaniach osób mających duży wpływ na opinię publiczną, a w szczególności przedstawicieli rządu, parlamentu, mediów i pracowników systemu opieki zdrowotnej.

Prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki – Prorektor UJ ds. Collegium Medicum
Uniwersytet Jagielloński ‑ Collegium Medicum

Prof. dr hab. Sergiusz Nawrocki – Prorektor ds. Collegium Medicum
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Prof. dr hab. Marcin Gruchała – Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Gdański Uniwersytet Medyczny

Prof. dr hab. Mirosław Wielgoś – Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Warszawski Uniwersytet Medyczny

Prof. dr hab. Ryszard Gellert – Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego

Prof. dr hab. Andrzej Tykarski – Rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

Prof. dr hab. Piotr Ponikowski – p.o. Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Prof. dr hab. Andrzej Drop – Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Prof. dr hab. Jacek Manitius – Prorektor ds. Collegium Medicum Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy

Stanowisko Rektorów Uczelni Medycznych

Stopień doktora nauk medycznych otrzymał lek. Tomasz Latos

20 października br. odbyła się 1. obrona rozprawy doktorskiej w nowym roku akademickim 2020/2021. Stopień doktora nauk medycznych otrzymał lek. Tomasz Latos. Jako rozprawę doktorską przedstawił pracę pt. „Analiza zasadności badań tomografii komputerowej w ortopedii na przykładzie kości i stawów kończyny dolnej”. Promotorem pracy był prof. dr hab. n. med. Jerzy Walecki. Serdecznie gratulujemy.

21.10.2020

Inauguracja roku akademickiego 2020/2021

14 października br. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego zainaugurowało nowy rok akademicki 2020/2021. Jest to pierwszy rok akademicki otwierający kolejną kadencję władz uczelni, przypadającą na lata 2020-2024. Uroczystości przewodniczył Dyrektor CMKP prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert. Szczególny charakter tegorocznej inauguracji wyznaczyła nie tylko nadzwyczajna sytuacja epidemiczna w kraju, ale także zainicjowanie obchodów jubileuszowych 50-lecia Uczelni, przypadającego na rok 2021. Mimo ograniczonej liczby osób uczestniczących w inauguracji […]