Światowy Dzień Nerek

Światowy Dzień Nerek to inicjatywa Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. Jest obchodzony od 2006 roku. Przewlekła choroba nerek (PChN) jest drugim, po nadciśnieniu tętniczym, najczęstszym przewlekłym schorzeniem w naszym kraju.
Choruje na nią około 4,2 mln dorosłych Polek i Polaków. Jest to choroba wprawdzie łatwo wykrywalna i stosunkowo prosta do leczenia w początkowej fazie, ale nierozpoznana i nieleczona postępuje niezauważenie i doprowadza do przedwczesnej śmierci lub do całkowitej niewydolności nerek. Mimo to, ponad 95 proc. Polaków nie jest świadomych swojej choroby i jest ona rozpoznawana zbyt późno – mówi prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Najskuteczniejszym sposobem wykrycia problemów z nerkami jest podstawowe badanie profilaktyczne – ogólne badanie moczu oraz pomiar poziomu kreatyniny z krwi.
Poproś lekarza, aby sprawdził Twoje nerki, jeśli:
– masz cukrzycę
– masz nadciśnienie
– masz nadwagę
– jeden z twoich rodziców lub innych członków rodziny cierpi na chorobę nerek
Wczesna choroba nerek nie ma oznak i objawów, dlatego:
– monitoruj ciśnienie krwi
– dbaj o kondycję i aktywność fizyczną
– jedz zdrowo, zrezygnuj z nadmiaru soli
– nawadniaj organizm
– rzuć palenie
– zrezygnuj z alkoholu
Dopiero po jakimś czasie mogą pojawić się dość niespecyficzne objawy:
– ciągłe zmęczenie
– problemy z koncentracją
– mniejszy apetyt
– bezsenność
– skurcze mięśni (szczególnie w nocy)
– obrzęki oraz suchość i swędzenie skóry
– częste oddawanie moczu (szczególnie w nocy)
Pamiętaj, nerki nigdy nie próżnują!
Oczyszczają krew z toksyn, produktów trawienia i spalania białek; utrzymują prawidłowe stężenie elektrolitów i wody w organizmie; kontrolują ciśnienie krwi; pomagają organizmowi wytwarzać czerwone krwinki i utrzymać zdrowe kości; w każdej minucie 1200 ml krwi dostaje się do obu nerek, a każdego dnia nerki oczyszczają 1700 litrów krwi!

Klinika Nefrologii i Chorób Wewnętrznych, której Kierownikiem jest prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert Dyrektor CMKP, posiada 12 miejsc specjalizacyjnych w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz 6 miejsc specjalizacyjnych w dziedzinie nefrologii. Klinika prowadzi kursy specjalizacyjne w dziedzinie nefrologii.

ZACHOWAJ NERKI W ZDROWIU!

Aktualności

Ponad 5 tysięcy lekarzy jesienią rozpocznie specjalizację

Po trzech etapach jesiennej rekrutacji na specjalizacje 5129 lekarzy potwierdziło przyjęcie miejsca specjalizacyjnego: w tym 4134 – w ramach rezydentury i 995 – w trybie pozarezydenckim. W jesiennym postępowaniu po raz pierwszy odbył się trzeci etap, w wyniku którego przyznano dodatkowych 195 miejsc na rezydenturach w dziedzinach priorytetowych. Wszyscy lekarze zakwalifikowani i niezakwalifikowani od 30.11.2023 […]

30.11.2023
Więcej
Aktualności

Pracownicy CMKP wybrani do Komitetów Naukowych PAN

Miło nam poinformować, że 7 pracowników CMKP zostało wybranych do Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk, rozpoczynających swoją kadencję w 2024 roku. Do Komitetu Zdrowia Publicznego PAN zostali wybrani: prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP; prof. CMKP Urszula Religioni, Zakład Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP; Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób […]

29.11.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej – 28.11.2023

Miło nam poinformować, że 28 listopada 2023 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej mgr. Krzysztofa Słabika. Jako rozprawę przedstawił pracę pt. Wpływ oleaceiny na zahamowanie procesu starzenia komórek naczyniowych mięśni gładkich (VSMCs). Promotorem pracy jest prof. dr hab. Marek Naruszewicz, promotorem pomocniczym natomiast dr n. med. Małgorzata Zaremba. Gratulujemy! Lorem ipsum dolor sit […]

29.11.2023
Więcej