Światowy Dzień Nerek

Światowy Dzień Nerek to inicjatywa Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. Jest obchodzony od 2006 roku. Przewlekła choroba nerek (PChN) jest drugim, po nadciśnieniu tętniczym, najczęstszym przewlekłym schorzeniem w naszym kraju.
Choruje na nią około 4,2 mln dorosłych Polek i Polaków. Jest to choroba wprawdzie łatwo wykrywalna i stosunkowo prosta do leczenia w początkowej fazie, ale nierozpoznana i nieleczona postępuje niezauważenie i doprowadza do przedwczesnej śmierci lub do całkowitej niewydolności nerek. Mimo to, ponad 95 proc. Polaków nie jest świadomych swojej choroby i jest ona rozpoznawana zbyt późno – mówi prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Najskuteczniejszym sposobem wykrycia problemów z nerkami jest podstawowe badanie profilaktyczne – ogólne badanie moczu oraz pomiar poziomu kreatyniny z krwi.
Poproś lekarza, aby sprawdził Twoje nerki, jeśli:
– masz cukrzycę
– masz nadciśnienie
– masz nadwagę
– jeden z twoich rodziców lub innych członków rodziny cierpi na chorobę nerek
Wczesna choroba nerek nie ma oznak i objawów, dlatego:
– monitoruj ciśnienie krwi
– dbaj o kondycję i aktywność fizyczną
– jedz zdrowo, zrezygnuj z nadmiaru soli
– nawadniaj organizm
– rzuć palenie
– zrezygnuj z alkoholu
Dopiero po jakimś czasie mogą pojawić się dość niespecyficzne objawy:
– ciągłe zmęczenie
– problemy z koncentracją
– mniejszy apetyt
– bezsenność
– skurcze mięśni (szczególnie w nocy)
– obrzęki oraz suchość i swędzenie skóry
– częste oddawanie moczu (szczególnie w nocy)
Pamiętaj, nerki nigdy nie próżnują!
Oczyszczają krew z toksyn, produktów trawienia i spalania białek; utrzymują prawidłowe stężenie elektrolitów i wody w organizmie; kontrolują ciśnienie krwi; pomagają organizmowi wytwarzać czerwone krwinki i utrzymać zdrowe kości; w każdej minucie 1200 ml krwi dostaje się do obu nerek, a każdego dnia nerki oczyszczają 1700 litrów krwi!

Klinika Nefrologii i Chorób Wewnętrznych, której Kierownikiem jest prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert Dyrektor CMKP, posiada 12 miejsc specjalizacyjnych w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz 6 miejsc specjalizacyjnych w dziedzinie nefrologii. Klinika prowadzi kursy specjalizacyjne w dziedzinie nefrologii.

ZACHOWAJ NERKI W ZDROWIU!

Aktualności

W CMKP odbyło się Forum Młodych Naukowców

Ponad 100 osób wzięło udział w I Forum Młodych Naukowców, które w sobotę 3 czerwca odbyło się w zmodernizowanej, multimedialnej Aula Magna Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Wydarzenie przygotowało Collegium Iuvenum, czyli forum wymiany doświadczeń działające w CMKP, do którego należy już ponad 200 młodych naukowców zatrudnionych w naszej uczelni. Collegium Iuvenum (CI), czyli organ doradczy […]

05.06.2023
Więcej
Aktualności

Dwoje pracowników CMKP zostało powołanych do Naczelnej Komisji Bioetycznej przy ABM

Prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska z Zakładu Geriatrii i Gerontologii Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP zostali 31 maja br. powołani przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego do Naczelnej Komisji Bioetycznej do spraw Badań Klinicznych. Kadencja trwa cztery lata. – Przed członkami komisji ogromne wyzwanie – stworzenie standardu wydawania zgód i […]

31.05.2023
Więcej
Aktualności

Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową ku pamięci prof. Haliny Szwarc

Z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Haliny Szwarc, patronki i założycielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku od ponad 45 lat działającego przy CMKP, 30 maja pod tablicą pamiątkową kwiaty złożyli zaproszeni goście oraz przedstawiciele władz uczelni. W uroczystościach udział wzięli: syn prof. Haliny Szwarc – prof. Andrzej Szwarc razem z żoną Ewą Karpińską, prof. Wojciech Bik, zastępca […]

30.05.2023
Więcej