Światowy Dzień Nerek

Światowy Dzień Nerek to inicjatywa Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. Jest obchodzony od 2006 roku. Przewlekła choroba nerek (PChN) jest drugim, po nadciśnieniu tętniczym, najczęstszym przewlekłym schorzeniem w naszym kraju.
Choruje na nią około 4,2 mln dorosłych Polek i Polaków. Jest to choroba wprawdzie łatwo wykrywalna i stosunkowo prosta do leczenia w początkowej fazie, ale nierozpoznana i nieleczona postępuje niezauważenie i doprowadza do przedwczesnej śmierci lub do całkowitej niewydolności nerek. Mimo to, ponad 95 proc. Polaków nie jest świadomych swojej choroby i jest ona rozpoznawana zbyt późno – mówi prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Najskuteczniejszym sposobem wykrycia problemów z nerkami jest podstawowe badanie profilaktyczne – ogólne badanie moczu oraz pomiar poziomu kreatyniny z krwi.
Poproś lekarza, aby sprawdził Twoje nerki, jeśli:
– masz cukrzycę
– masz nadciśnienie
– masz nadwagę
– jeden z twoich rodziców lub innych członków rodziny cierpi na chorobę nerek
Wczesna choroba nerek nie ma oznak i objawów, dlatego:
– monitoruj ciśnienie krwi
– dbaj o kondycję i aktywność fizyczną
– jedz zdrowo, zrezygnuj z nadmiaru soli
– nawadniaj organizm
– rzuć palenie
– zrezygnuj z alkoholu
Dopiero po jakimś czasie mogą pojawić się dość niespecyficzne objawy:
– ciągłe zmęczenie
– problemy z koncentracją
– mniejszy apetyt
– bezsenność
– skurcze mięśni (szczególnie w nocy)
– obrzęki oraz suchość i swędzenie skóry
– częste oddawanie moczu (szczególnie w nocy)
Pamiętaj, nerki nigdy nie próżnują!
Oczyszczają krew z toksyn, produktów trawienia i spalania białek; utrzymują prawidłowe stężenie elektrolitów i wody w organizmie; kontrolują ciśnienie krwi; pomagają organizmowi wytwarzać czerwone krwinki i utrzymać zdrowe kości; w każdej minucie 1200 ml krwi dostaje się do obu nerek, a każdego dnia nerki oczyszczają 1700 litrów krwi!

Klinika Nefrologii i Chorób Wewnętrznych, której Kierownikiem jest prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert Dyrektor CMKP, posiada 12 miejsc specjalizacyjnych w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz 6 miejsc specjalizacyjnych w dziedzinie nefrologii. Klinika prowadzi kursy specjalizacyjne w dziedzinie nefrologii.

ZACHOWAJ NERKI W ZDROWIU!

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Janiny Ludwiki Bauer-Gellert polskiej lekarki internistki, wybitnej specjalistki w zakresie transfuzjologii oraz organizacji ochrony zdrowia. Odeszła wielka patriotka, działaczka konspiracyjna, łączniczka Komendanta Głównego PSZ, ZWZ, AK. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dyrekcja i członkowie Rady Naukowej oraz cała społeczność Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

27.07.2021

Sukces zespołu II Kliniki Położnictwa i Ginekologii

Miło nam poinformować o wykonanym i zakończonym sukcesem zabiegu fetoskopii i laserowej ablacji anastomoz naczyniowych w zespole przetoczenia pomiędzy płodami (zespole TTTS) w II Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP w Szpitalu Bielańskim. Zabieg wykonali dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha i prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska. II Klinika Położnictwa i Ginekologii jest jedynym ośrodkiem CMKP, w której wykonuje się tak zaawansowane zabiegi terapii płodu. Serdeczne gratulacje dla całego Zespołu Kliniki.

23.07.2021

Szkolenie w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów

Szanowni Państwo, w imieniu Ministerstwa Zdrowia serdecznie zapraszamy na szkolenie  w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów, które odbędzie się 27 lipca 2021 roku w godz. 11:15-16:00. Szkolenie będzie miało formę webinaru na żywo. Aby otrzymać link do rejestracji, należy zgłosić się do właściwej sobie izby: KIF – https://kif.info.pl/szkolenia-ze-szczepienia/ KIDL – https://kidl.org.pl/news/view?id=2663 NIA – https://www.nia.org.pl/2021/06/25/nowy-termin-szkolenia-on-line-z-zakresu-przeprowadzania-kwalifikacji-do-wykonywania-szczepien-przeciw-covid-19/ Zgłoszenia będą przyjmowane przez izby, a następnie […]

12.07.2021