Światowy Dzień Nerek

Światowy Dzień Nerek to inicjatywa Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. Jest obchodzony od 2006 roku. Przewlekła choroba nerek (PChN) jest drugim, po nadciśnieniu tętniczym, najczęstszym przewlekłym schorzeniem w naszym kraju.
Choruje na nią około 4,2 mln dorosłych Polek i Polaków. Jest to choroba wprawdzie łatwo wykrywalna i stosunkowo prosta do leczenia w początkowej fazie, ale nierozpoznana i nieleczona postępuje niezauważenie i doprowadza do przedwczesnej śmierci lub do całkowitej niewydolności nerek. Mimo to, ponad 95 proc. Polaków nie jest świadomych swojej choroby i jest ona rozpoznawana zbyt późno – mówi prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Najskuteczniejszym sposobem wykrycia problemów z nerkami jest podstawowe badanie profilaktyczne – ogólne badanie moczu oraz pomiar poziomu kreatyniny z krwi.
Poproś lekarza, aby sprawdził Twoje nerki, jeśli:
– masz cukrzycę
– masz nadciśnienie
– masz nadwagę
– jeden z twoich rodziców lub innych członków rodziny cierpi na chorobę nerek
Wczesna choroba nerek nie ma oznak i objawów, dlatego:
– monitoruj ciśnienie krwi
– dbaj o kondycję i aktywność fizyczną
– jedz zdrowo, zrezygnuj z nadmiaru soli
– nawadniaj organizm
– rzuć palenie
– zrezygnuj z alkoholu
Dopiero po jakimś czasie mogą pojawić się dość niespecyficzne objawy:
– ciągłe zmęczenie
– problemy z koncentracją
– mniejszy apetyt
– bezsenność
– skurcze mięśni (szczególnie w nocy)
– obrzęki oraz suchość i swędzenie skóry
– częste oddawanie moczu (szczególnie w nocy)
Pamiętaj, nerki nigdy nie próżnują!
Oczyszczają krew z toksyn, produktów trawienia i spalania białek; utrzymują prawidłowe stężenie elektrolitów i wody w organizmie; kontrolują ciśnienie krwi; pomagają organizmowi wytwarzać czerwone krwinki i utrzymać zdrowe kości; w każdej minucie 1200 ml krwi dostaje się do obu nerek, a każdego dnia nerki oczyszczają 1700 litrów krwi!

Klinika Nefrologii i Chorób Wewnętrznych, której Kierownikiem jest prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert Dyrektor CMKP, posiada 12 miejsc specjalizacyjnych w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz 6 miejsc specjalizacyjnych w dziedzinie nefrologii. Klinika prowadzi kursy specjalizacyjne w dziedzinie nefrologii.

ZACHOWAJ NERKI W ZDROWIU!

Aktualności

Wnioski o nagrody Ministra Zdrowia dla nauczycieli akademickich

Szanowni Państwo, prosimy o zgłaszanie wniosków o nagrody Ministra Zdrowia dla nauczycieli akademickich CMKP za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej w 2024 r. oraz za całokształt dorobku. Termin składania wniosków upływa 31 marca 2025 r. Informacje dot. składania wniosków o nagrody: Natalia Kilewicz-Cegiełka – Biuro Uznawania Kwalifikacji tel: 22 56 01 […]

22.01.2025
Więcej
Aktualności

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana dr. hab. n. med. Tomasza Skireckiego, prof. CMKP Kierownika Zakładu Immunologii Translacyjnej i Eksperymentalnej Intensywnej Terapiiw latach 2017- 2025 Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy najgłębszego współczucia Dyrekcja, Rada Naukowa i Pracownicy Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego Masz Święta Żałobna odprawiona zostanie w Kościele pw. NBNP (Osiedle) w Mielcu 27 […]

22.01.2025
Więcej
Aktualności

Informacja o akredytacji podmiotów do prowadzenia kursów dla niektórych zawodów medycznych

Dyrektor CMKP publikuje i aktualizuje na stronie internetowej CMKP listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia kursu doskonalącego. Aktualnie programy kursów, które mają być realizowane zgodnie z ustawą z 17 sierpnia 2023 r. o niektórych zawodach medycznych osoby wykonujące zawód medyczny, są w trakcie opracowania przez zespoły ekspertów. Na bieżąco będziemy Państwa informować o zatwierdzeniu programów kursów […]

09.01.2025
Więcej