Światowy Dzień Nerek

Światowy Dzień Nerek to inicjatywa Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. Jest obchodzony od 2006 roku. Przewlekła choroba nerek (PChN) jest drugim, po nadciśnieniu tętniczym, najczęstszym przewlekłym schorzeniem w naszym kraju.
Choruje na nią około 4,2 mln dorosłych Polek i Polaków. Jest to choroba wprawdzie łatwo wykrywalna i stosunkowo prosta do leczenia w początkowej fazie, ale nierozpoznana i nieleczona postępuje niezauważenie i doprowadza do przedwczesnej śmierci lub do całkowitej niewydolności nerek. Mimo to, ponad 95 proc. Polaków nie jest świadomych swojej choroby i jest ona rozpoznawana zbyt późno – mówi prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, Dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Najskuteczniejszym sposobem wykrycia problemów z nerkami jest podstawowe badanie profilaktyczne – ogólne badanie moczu oraz pomiar poziomu kreatyniny z krwi.
Poproś lekarza, aby sprawdził Twoje nerki, jeśli:
– masz cukrzycę
– masz nadciśnienie
– masz nadwagę
– jeden z twoich rodziców lub innych członków rodziny cierpi na chorobę nerek
Wczesna choroba nerek nie ma oznak i objawów, dlatego:
– monitoruj ciśnienie krwi
– dbaj o kondycję i aktywność fizyczną
– jedz zdrowo, zrezygnuj z nadmiaru soli
– nawadniaj organizm
– rzuć palenie
– zrezygnuj z alkoholu
Dopiero po jakimś czasie mogą pojawić się dość niespecyficzne objawy:
– ciągłe zmęczenie
– problemy z koncentracją
– mniejszy apetyt
– bezsenność
– skurcze mięśni (szczególnie w nocy)
– obrzęki oraz suchość i swędzenie skóry
– częste oddawanie moczu (szczególnie w nocy)
Pamiętaj, nerki nigdy nie próżnują!
Oczyszczają krew z toksyn, produktów trawienia i spalania białek; utrzymują prawidłowe stężenie elektrolitów i wody w organizmie; kontrolują ciśnienie krwi; pomagają organizmowi wytwarzać czerwone krwinki i utrzymać zdrowe kości; w każdej minucie 1200 ml krwi dostaje się do obu nerek, a każdego dnia nerki oczyszczają 1700 litrów krwi!

Klinika Nefrologii i Chorób Wewnętrznych, której Kierownikiem jest prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert Dyrektor CMKP, posiada 12 miejsc specjalizacyjnych w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz 6 miejsc specjalizacyjnych w dziedzinie nefrologii. Klinika prowadzi kursy specjalizacyjne w dziedzinie nefrologii.

ZACHOWAJ NERKI W ZDROWIU!

Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021

14 października br. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego zainaugurowało nowy rok akademicki 2020/2021. Jest to pierwszy rok akademicki otwierający kolejną kadencję władz uczelni, przypadającą na lata 2020-2024. Uroczystości przewodniczył Dyrektor CMKP prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert. Szczególny charakter tegorocznej inauguracji wyznaczyła nie tylko nadzwyczajna sytuacja epidemiczna w kraju, ale także zainicjowanie obchodów jubileuszowych 50-lecia Uczelni, przypadającego na rok 2021. Mimo ograniczonej liczby osób uczestniczących w inauguracji […]