Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POCHP) 2020

Palenie tytoniu (zarówno czynne, jak i bierne) oraz zanieczyszczone powietrze to czynniki sprzyjające rozwojowi chorób płuc. Obok astmy, POCHP należy do najczęściej rozpoznawanych chorób. Ogromną rolę we wczesnym rozpoznaniu choroby odgrywa świadomość pacjenta oraz niebagatelizowanie objawów. POChP stanowi poważny problem zdrowia publicznego. Wskazywana jest jako czwarta najczęstsza przyczyna śmiertelności.

Najczęstszymi symptomami choroby są: uciążliwy kaszel, duszność, problemy z wydolnością oddechową.
Przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (Chronic Obstructive Pulmonary Disease) definiuje się jako trwałe, zwykle postępujące ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe, związane z przewlekłą, nasiloną odpowiedzią zapalną drzewa oskrzelowego i płuc na gazy i cząstki w powietrzu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia dotyka ona ponad 200 mln ludzi na całym świecie. W Polsce na tę chorobę cierpi prawie 2 mln. osób (czyli co 10 osoba choruje), występuje u ok. 10% populacji po 40 roku życia.
Eksperci alarmują, że do 2030 r. ta choroba stanie się trzecią z najczęstrzych przyczyn zgonów na  świecie.

Edukowanie pacjentów na temat szkodliwości palenia tytoniu oraz promowanie zdrowego trybu życia jest najskuteczniejszą formą profilaktyki POChP oraz szansą na minimalizację ryzyka wystąpienia powikłań choroby.

Obrona rozprawy doktorskiej

Miło nam poinformować, że dziś odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Dagmary Filipeckiej-Tyczki z Zakładu Zdrowia Prokreacyjnego CMKP. Jako rozprawę doktorską przedstawiła pracę pt. „Ocena korelacji pomiędzy wartościami wskaźnika pulsacji i wskaźnika oporu w tętnicach macicznych a występowaniem powikłań ciąż bliźniaczych”. Promotorem pracy był dr hab. n. med. Michał Rabijewski, prof. CMKP, promotorem pomocniczym natomiast dr Anna Kajdy. Serdecznie gratulujemy!

Wnioski o nagrodę Dyrektora CMKP

Uprzejmie przypominamy, że wnioski o Nagrodę Dyrektora CMKP, zgodnie z regulaminem Nagród /Uchwała Rady Naukowej CMKP nr 149 z dnia 29.05.2019/ należy składać do Dyrektora Szkoły Nauk Medycznych lub Dyrektora Szkoły Zdrowia Publicznego do do 30 czerwca 2021 r. Wzór wniosku oraz Regulamin Nagród

VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych

15 czerwca 2021 r. prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, Dyrektor CMKP uczestniczył w sesji „Opieka koordynowana – nie ma innej drogi” podczas VI Kongresu Wyzwań Medycznych (Health Challenges Congress – HCC). HCC2021 to wyjątkowe w skali Europy forum wielowątkowej debaty o zdrowiu. Programy wielu sesji VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, uwzględniły zagadnienia dotyczące różnych aspektów pandemii COVID-19, a zarazem jej wpływu, między innymi na: system […]