Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Światowy Tydzień Karmienia Piersią każdego roku tradycyjnie świętowany jest w dniach 1 – 7 sierpnia. Światowa Organizacja Zdrowia oraz związany z nią Światowy Sojusz na Rzecz Karmienia Piersią ustanowiły na rok 2020 globalne hasło obchodów Światowego Tygodnia Karmienia Piersią „Dla zdrowszej planety – wspierajmy karmienie piersią!”

Produkcja żywności odpowiada za około 26% emisji gazów cieplarnianych dwutlenku węgla, podtlenku azotu, metanu i innych. Przyczynia się również w około 32% do globalnego stopnia zakwaszenia gleby i w 78% do wzrostu mineralizacji dużych akwenów wodnych.

Karmienie piersią służy dziecku, jego matce i całej rodzinie. Korzyści te można analizować w wielu wymiarach: zdrowotnym, emocjonalnym, społecznym i finansowym. Stosunkowo mniej myślimy o karmieniu piersią w wymiarze środowiskowym i klimatycznym. Okazuje się jednak, że dobrodziejstwo karmienia naturalnego sięga i w te obszary.

Mleko kobiece jest produktem naturalnym, odtwarzalnym,  całkowicie bezpiecznym dla środowiska. Proces wytwarzania mleka kobiecego i dostarczania dziecku poprzez ssanie bezpośrednio z piersi zachodzi bez jakiegokolwiek zanieczyszczania środowiska i bez jakiejkolwiek potrzeby wytwarzania, stosowania i utylizacji sztucznych opakowań. Jest zawsze w odpowiedniej objętości i właściwej temperaturze. Karmienie z piersi nie generuje strat mleka, nie ma więc potrzeby utylizacji niewykorzystanych nadwyżek. Pokarm jest wytwarzany w odpowiedniej ilości, składzie, temperaturze oraz jest podawany przez matkę bezpośrednio do organizmu dziecka.

Produkcja sztucznej żywności pozostawia znaczący ślad w środowisku. Przyczynia się do wyczerpania zasobów naturalnych i do degradacji tego środowiska. Emisja gazów cieplarnianych, nieodłączna w procesie produkcji mieszanek sztucznych, ich opakowań oraz utylizacji resztek, istotnie przyczynia się do globalnego ocieplenia i zmiany klimatu.

Ochrona, wspieranie i rozpowszechnianie karmienia piersią eliminuje nierówności, które stoją na przeszkodzie zrównoważonemu rozwojowi wszystkich obszarów świata.  Pandemia COVID-19 nauczyła nas, jak łatwo wszyscy możemy zostać dotknięci problemem zdrowotnym. Dlatego walka z globalnymi zagrożeniami wymaga natychmiastowej skoordynowanej reakcji nas wszystkich. Wszyscy możemy więc włączyć się w działania, aby zmniejszyć degradację środowiska i zmiany klimatu zaczynając od tego, jak karmimy nasze dzieci.

Ochrona, promocja i wspieranie karmienia piersią oraz poprawa warunków do karmienia kobietom w okresie laktacji jest więc działaniem służącym zdrowiu naszej planety i nas samych.

Klinika Neonatologii CMKP już od 2012 roku wdraża u swoich pacjentów autorski Program Wyłącznego Karmienia Naturalnego.

Matki rodzące wcześniaki objęte są Programem Wczesnej Stymulacji Laktacji.  Program ten, utworzony w 2014 roku pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Ewy Helwich, koordynowany przez dr hab. n. med. Marię Wilińską, prof. CMKP, stanowi zbiór zasad dla personelu medycznego, których celem jest stworzenie warunków do skutecznego wyzwolenia laktacji i efektywnego karmienia naturalnego przez kobiety rodzące przedwcześnie.

W Szpitalu im. prof. Orłowskiego działa pierwszy w Polsce Bank Mleka Kobiecego, to także siedziba Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią. Komitet współpracuje z WABA, wspierając jej wszystkie akcje, m. in. obchody Światowego Tygodnia Karmienia Piersią.

2 października odbędzie się konferencja KUKP podsumowująca obchody Światowego Tygodnia Karmienia Piersią.

dr hab. n. med. Maria Wilińska, prof. CMKP – Kierownik Kliniki Neonatologii CMKP
Przewodnicząca Zarządu Głównego Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią

 

Aktualności

Ruszają zapisy na kurs dla ratowników medycznych dotyczący wykonywania USG

W Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego ruszyły zapisy na kurs kwalifikacyjny dla ratowników medycznych, w trakcie którego będą mogli zdobyć nowe umiejętności dotyczące wykonywania badania USG w ambulansie. Taka szybka diagnostyka znacząco zwiększa szanse pacjentów na przeżycie. Program kursu kwalifikacyjnego dla ratowników medycznych w zakresie wykonywania badania USG według protokołów ratunkowych opracował zespół ekspertów powołany przez […]

02.10.2024
Więcej
Aktualności

Rada Naukowa wybrała zastępców dyrektora CMKP

25 września Rada Naukowa wybrała nowych zastępców dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. W kadencji 2024-2028 zastępcami dyrektora będą: prof. Ryszard Gellert – Prorektor ds. Jakości Kształcenia, prof. Wojciech Zgliczyński – Prorektor ds. Kadr, prof. Artur Niedzielski – Prorektor ds. Dydaktycznych, prof. Piotr Jankowski – Prorektor ds. Naukowych. Prof. CMKP Piotr Kryst, nowy dyrektor Centrum Medycznego […]

25.09.2024
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej 23.09.2024

Miło nam poinformować, że 29 września 2024 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Grzegorza Doroszewskiego z Kliniki Ortopedii CMKP. Jako rozprawę przedstawił pracę pt. Retrospektywna analiza skuteczności aktywnego skriningu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz stosowania usuwalnych filtrów naczyniowych w zapobieganiu zgonom chorych leczonych operacyjnie z powodu złamań panewki stawu biodrowego oraz złamań obręczy […]

23.09.2024
Więcej