Konferencja Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią

2 października 2020 w Aula Magna CMKP odbyła się konferencja Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią „Wspierajmy karmienie piersią dla zdrowszej planety”. Wydarzenie objęte było Patronatem Honorowym
prof. dr. hab. n. med. Ryszarda Gellerta, Dyrektora CMKP. Wsparcia konferencji udzielili też Minister Mikołaj Pawlak Rzecznik Praw Dziecka, Minister Józefa Szczurek-Żelazko Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Marek Krupiński Dyrektor Generalny UNICEF Polska oraz dr Paloma Cuchi Dyrektor Biura WHO w Polsce.

Bogaty i szeroki program konferencji skupił około czterystu uczestników online z całej Polski.

W dyskusji dużo czasu poświęcono statystykom emisji gazów cieplarnianych podczas produkcji i dystrybucji mieszanek sztucznych oraz utylizacji opakowań, które potencjalnie mają znaczący wpływ na środowisko i klimat. Na tle zaprezentowanych danych karmienie piersią stanowi istotny czynnik chroniący planetę w stopniu globalnym.

Rozmawiano również o barierach karmienia piersią w przestrzeni publicznej, w szpitalach, w opiece ambulatoryjnej, ale także o metodach przezwyciężania tych przeszkód. Nie zabrakło informacji o karmieniu piersią w dobie restrykcji pandemicznych, a także o badaniach naukowych na temat środowiskowych przyczyn zanieczyszczenia mleka.

Bardzo dziękujemy wszystkim wykładowcom i uczestnikom za tak twórczy i aktywny udział w konferencji.

Konferencja była podsumowaniem obchodów Międzynarodowego Tygodnia Karmienia Piersią odbywającego się  corocznie w dniach 1-7 sierpnia. Światowa Organizacja Zdrowia (ang. Word Health Organization, WHO) oraz związany z nią Światowy Sojusz na Rzecz Karmienia Piersią (ang. World Alliance for Breastfeeding Action, WABA ) ustanowiły na rok 2020 globalne hasło obchodów Światowego Tygodnia Karmienia Piersią:

                                                            Support breastfeeding for a healthier planet!

Wspierajmy karmienie piersią dla zdrowszej planety

 

Dlaczego takie hasło?

Mleko matki jest pierwszym spożywanym przez człowieka pokarmem i stanowi kluczowy element zrównoważonego systemu żywnościowego. Karmienie piersią służy dziecku, jego matce, całej rodzinie i wreszcie – środowisku. Mleko kobiece jest produktem naturalnym, odtwarzalnym, całkowicie bezpiecznym dla przyrody. Proces wytwarzania mleka kobiecego i dostarczania dziecku poprzez ssanie bezpośrednio z piersi zachodzi bez jakiegokolwiek zanieczyszczania środowiska i bez jakiejkolwiek potrzeby wytwarzania, stosowania i utylizacji sztucznych opakowań. Jest zawsze w odpowiedniej objętości i właściwej temperaturze. Karmienie z piersi nie generuje strat mleka, nie ma więc potrzeby utylizacji niewykorzystanych nadwyżek. Pokarm jest wytwarzany w odpowiedniej ilości, składzie, temperaturze oraz jest podawany przez matkę bezpośrednio do organizmu dziecka.

Karmienie substytutami mleka matki przyczynia się do nasilania problemu zanieczyszczenia planety i jest zjawiskiem niepokojąco rosnącym. Przemysł produkujący mieszanki sztuczne wytwarza w długim cyklu produkcyjnym, transportowym i dystrybucyjnym olbrzymie ilości gazów cieplarnianych, które są emitowane do atmosfery i stanowią istotną przyczynę globalnego ocieplenia na Ziemi oraz zanieczyszczenia wód. Produkcja żywności odpowiada za około 26% emisji gazów cieplarnianych (greenhouse gas GHG) – dwutlenku węgla, podtlenku azotu, metanu i innych. Przyczynia się również w około 32% do globalnego stopnia zakwaszenia gleby i w 78% do wzrostu mineralizacji dużych akwenów wodnych.

Ochrona planety staje się więc naszym wspólnym, w wymiarze globalnym, obywatelskim obowiązkiem.

dr hab. n. med. Maria Wilińska, prof. CMKP
Przewodnicząca Zarządu Głównego Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią.

 

Aktualności

Projekt Zakładu Położnictwa CMKP wyróżniony w konkursie Fulbright Specialist

Projekt „Perinatal palliative care – innovative education” realizowany przez Zakład Położnictwa CMKP otrzymał wyróżnienie w ramach tegorocznego konkursu Fulbright Specialist. W ramach polsko-amerykańskiej współpracy naukowej do CMKP przyjechała prof. Denise Cote-Arsenault z Saint Luis University z USA, stypendystka Fulbright Specialist. Dziś w CMKP prof. Ryszard Gellert, Pełnomocnik Dyrektora ds. Jakości Kształcenia spotkał się z prof. […]

16.09.2024
Więcej
Aktualności

Ostatnie pożegnanie

  Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Zbigniewa Lew-Starowicza, wybitnego specjalisty, nauczyciela akademickiego, uznanego autorytetu w  zagadnieniach psychiatrii, psychoterapii i seksuologii. Żegnamy wybitną postać polskiej medycyny. Profesor był wieloletnim pracownikiem Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, kierownikiem Zakładu Seksuologii Medycznej i Psychoterapii CMKP, zaangażowanym w działalność dydaktyczną i naukową. Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie i Bliskim […]

13.09.2024
Więcej
Aktualności

Zapraszamy na bezpłatne badania laryngologiczne

W ramach XII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Głowy i Szyi Klinika Otolaryngologii CMKP w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim zaprasza na bezpłatne badania laryngologiczne. Na badanie nie jest wymagane skierowanie, jednak konieczna jest wcześniejsza rejestracja! Zapisy: 17 września w godz. 8.00 – -14.00, pod nr. tel. 22 326-56- 02 lub osobiście, w sekretariacie Kliniki Otolaryngologii CMKP, MSB ul. […]

11.09.2024
Więcej