Sympozjum Blaski i cienie urologii 2019

Na początku stycznia 2020 roku w siedzibie CMKP odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu Blaski i cienie urologii organizowanego przez pracowników Kliniki Urologii. Jego zasadniczą część stanowiły prezentacje najważniejszych doniesień omawianych w 2019 roku (Uro-Best).

W ciągu ostatnich 12 miesięcy, w bazie PUBMED ukazało się ponad 10,000 prac dotyczących raka gruczołu krokowego, ponad 5,500 prac dotyczących raka pęcherza moczowego i ponad 3,500 prac odnoszących się do raka nerki. Spośród nich zaprezentowano tylko te, które w opinii organizatorów mają potencjał do tego by zmienić dotychczasową praktykę urologiczną. Innym warunkiem stanowiącym o wyborze poszczególnych publikacji były komentarze oraz dyskusje prowadzone na łamach najważniejszych dwóch czasopism urologicznych – European UrologyThe Journal of Urology w 2019 roku. W sumie zaprezentowano wyniki sześciu badań dotyczących raka gruczołu krokowego, dwóch dotyczących raka pęcherza moczowego i jednego odnoszącego się do raka nerki. Jestem przekonany, że wnioski płynące z każdej z przedstawionych prac znajdą się w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, które zostaną niedługo opublikowane. Zmiany, które nastąpiły we wspomnianych rekomendacjach w 2019 roku były przedmiotem drugiej części spotkania.

Duże zainteresowanie wzbudziły przypadki, które swą podstawą kliniczną nawiązywały do prezentowanych wcześniej doniesień. Świadomość zmian, które następują niezwykle dynamicznie w urologii ułatwia dokonanie właściwego wyboru najbardziej odpowiedniej metody leczenia. Jednym z omawianych przypadków był chory, który doświadczył poważnych następstw radioterapii uzupełniającej leczenie operacyjne, którego powód stanowił rak gruczołu krokowego. Inny przypadek odnosił się do mnogich guzów nerki, w tym guzów obustronnych. Dyskusja nad nim ujawniła wiele zawiłości, które towarzyszą kształtowaniu odpowiedniej sekwencji leczenia. Ostatni przypadek dotyczył trudności związanych z rozpoznawaniem raka stercza, w tym zastosowania rezonansu magnetycznego i biopsji fuzyjnej.

Blaski i cienie urologii zwieńczyło wystąpienie adiunkta Kliniki Urologii Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu. Dotyczyło ono perspektyw leczenia onkologicznego w wymiarze światowym a w szczególności odnosiło się do leczenia immunomodulującego.

Wszystkie prezentacje wywoływały ożywione dyskusje i prowadzone były bez żadnych ograniczeń czasowych. Blaski i cienie urologii trwały ponad 9 godzin, towarzyszyła im fantastyczna atmosfera, którą tworzyły osoby żywo zainteresowane rozwojem tej pięknej dyscypliny medycznej.

Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021

14 października br. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego zainaugurowało nowy rok akademicki 2020/2021. Jest to pierwszy rok akademicki otwierający kolejną kadencję władz uczelni, przypadającą na lata 2020-2024. Uroczystości przewodniczył Dyrektor CMKP prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert. Szczególny charakter tegorocznej inauguracji wyznaczyła nie tylko nadzwyczajna sytuacja epidemiczna w kraju, ale także zainicjowanie obchodów jubileuszowych 50-lecia Uczelni, przypadającego na rok 2021. Mimo ograniczonej liczby osób uczestniczących w inauguracji […]