Sympozjum Blaski i cienie urologii 2019

Na początku stycznia 2020 roku w siedzibie CMKP odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu Blaski i cienie urologii organizowanego przez pracowników Kliniki Urologii. Jego zasadniczą część stanowiły prezentacje najważniejszych doniesień omawianych w 2019 roku (Uro-Best).

W ciągu ostatnich 12 miesięcy, w bazie PUBMED ukazało się ponad 10,000 prac dotyczących raka gruczołu krokowego, ponad 5,500 prac dotyczących raka pęcherza moczowego i ponad 3,500 prac odnoszących się do raka nerki. Spośród nich zaprezentowano tylko te, które w opinii organizatorów mają potencjał do tego by zmienić dotychczasową praktykę urologiczną. Innym warunkiem stanowiącym o wyborze poszczególnych publikacji były komentarze oraz dyskusje prowadzone na łamach najważniejszych dwóch czasopism urologicznych – European UrologyThe Journal of Urology w 2019 roku. W sumie zaprezentowano wyniki sześciu badań dotyczących raka gruczołu krokowego, dwóch dotyczących raka pęcherza moczowego i jednego odnoszącego się do raka nerki. Jestem przekonany, że wnioski płynące z każdej z przedstawionych prac znajdą się w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, które zostaną niedługo opublikowane. Zmiany, które nastąpiły we wspomnianych rekomendacjach w 2019 roku były przedmiotem drugiej części spotkania.

Duże zainteresowanie wzbudziły przypadki, które swą podstawą kliniczną nawiązywały do prezentowanych wcześniej doniesień. Świadomość zmian, które następują niezwykle dynamicznie w urologii ułatwia dokonanie właściwego wyboru najbardziej odpowiedniej metody leczenia. Jednym z omawianych przypadków był chory, który doświadczył poważnych następstw radioterapii uzupełniającej leczenie operacyjne, którego powód stanowił rak gruczołu krokowego. Inny przypadek odnosił się do mnogich guzów nerki, w tym guzów obustronnych. Dyskusja nad nim ujawniła wiele zawiłości, które towarzyszą kształtowaniu odpowiedniej sekwencji leczenia. Ostatni przypadek dotyczył trudności związanych z rozpoznawaniem raka stercza, w tym zastosowania rezonansu magnetycznego i biopsji fuzyjnej.

Blaski i cienie urologii zwieńczyło wystąpienie adiunkta Kliniki Urologii Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu. Dotyczyło ono perspektyw leczenia onkologicznego w wymiarze światowym a w szczególności odnosiło się do leczenia immunomodulującego.

Wszystkie prezentacje wywoływały ożywione dyskusje i prowadzone były bez żadnych ograniczeń czasowych. Blaski i cienie urologii trwały ponad 9 godzin, towarzyszyła im fantastyczna atmosfera, którą tworzyły osoby żywo zainteresowane rozwojem tej pięknej dyscypliny medycznej.

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Janiny Ludwiki Bauer-Gellert polskiej lekarki internistki, wybitnej specjalistki w zakresie transfuzjologii oraz organizacji ochrony zdrowia. Odeszła wielka patriotka, działaczka konspiracyjna, łączniczka Komendanta Głównego PSZ, ZWZ, AK. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dyrekcja i członkowie Rady Naukowej oraz cała społeczność Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

27.07.2021

Sukces zespołu II Kliniki Położnictwa i Ginekologii

Miło nam poinformować o wykonanym i zakończonym sukcesem zabiegu fetoskopii i laserowej ablacji anastomoz naczyniowych w zespole przetoczenia pomiędzy płodami (zespole TTTS) w II Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP w Szpitalu Bielańskim. Zabieg wykonali dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha i prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska. II Klinika Położnictwa i Ginekologii jest jedynym ośrodkiem CMKP, w której wykonuje się tak zaawansowane zabiegi terapii płodu. Serdeczne gratulacje dla całego Zespołu Kliniki.

23.07.2021

Szkolenie w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów

Szanowni Państwo, w imieniu Ministerstwa Zdrowia serdecznie zapraszamy na szkolenie  w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów, które odbędzie się 27 lipca 2021 roku w godz. 11:15-16:00. Szkolenie będzie miało formę webinaru na żywo. Aby otrzymać link do rejestracji, należy zgłosić się do właściwej sobie izby: KIF – https://kif.info.pl/szkolenia-ze-szczepienia/ KIDL – https://kidl.org.pl/news/view?id=2663 NIA – https://www.nia.org.pl/2021/06/25/nowy-termin-szkolenia-on-line-z-zakresu-przeprowadzania-kwalifikacji-do-wykonywania-szczepien-przeciw-covid-19/ Zgłoszenia będą przyjmowane przez izby, a następnie […]

12.07.2021