Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Trwają obchody Polskiego Tygodnia Karmienia Piersią, który tradycyjnie, w Polsce obchodzony jest w okresie między Dniem Matki a Dniem Dziecka. Tematykę odbywającej się w tych dniach corocznej konferencji Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią (KUKP), wyznacza Światowa Organizacja Zdrowia  i związana z WHO organizacja World Alliance for Breastfeeding Action. Jest to Światowy sojusz na rzecz karmienia piersią –  sieć ludzi pracujących na skalę globalną w celu wyeliminowania przeszkód w karmieniu piersią i działania zgodnie z deklaracją Innocenti. Tegoroczne hasło „SUPPORT BREASTFEEDING FOR A HEALTHIER PLANET”.

Z powodów epidemiologicznych konferencja KUKP w zaplanowanym terminie 29 maja 2020 nie odbędzie się. Ponieważ jednak problem zdrowej planety w dzisiejszej sytuacji epidemiologicznej, jak i środowiskowej nabiera szczególnego znaczenia, spotkanie zostało przełożone na dzień 2 października. W razie braku możliwości, konferencja odbędzie się w trybie on-line.

Program Konferencji KUKP rozszerzymy o sprawozdanie ze światowych i polskich inicjatyw z okazji tego Tygodnia.

Karmienie piersią, zgodnie ze współczesną wiedzą, jest jedynym sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci zapewniającym im optymalny stan zdrowia i rozwój, zgodnie z ostatnim stanowiskiem Amerykańskiej Akademii Pediatrii. Pokarm kobiecy jest substancją unikalną, żywą, dostosowującą swój skład w każdej chwili do potrzeb wzrastającego organizmu noworodka, niemowlęcia i małego dziecka. Jest wspaniałą, swoistą gatunkowo, niemożliwą do podrobienia substancją odżywczą, a dodatkowo zapewnia ochronę immunologiczną dziecku na cały okres karmienia, a nawet później.
Karmienie naturalne jest przyjazne dla środowiska, jest niewyczerpanym i odnawiającym się źródłem pożywienia.

Zapraszamy do lektury Biuletynu KUKP Biuletyn KUKP

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Janiny Ludwiki Bauer-Gellert polskiej lekarki internistki, wybitnej specjalistki w zakresie transfuzjologii oraz organizacji ochrony zdrowia. Odeszła wielka patriotka, działaczka konspiracyjna, łączniczka Komendanta Głównego PSZ, ZWZ, AK. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dyrekcja i członkowie Rady Naukowej oraz cała społeczność Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

27.07.2021

Sukces zespołu II Kliniki Położnictwa i Ginekologii

Miło nam poinformować o wykonanym i zakończonym sukcesem zabiegu fetoskopii i laserowej ablacji anastomoz naczyniowych w zespole przetoczenia pomiędzy płodami (zespole TTTS) w II Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP w Szpitalu Bielańskim. Zabieg wykonali dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha i prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska. II Klinika Położnictwa i Ginekologii jest jedynym ośrodkiem CMKP, w której wykonuje się tak zaawansowane zabiegi terapii płodu. Serdeczne gratulacje dla całego Zespołu Kliniki.

23.07.2021

Szkolenie w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów

Szanowni Państwo, w imieniu Ministerstwa Zdrowia serdecznie zapraszamy na szkolenie  w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów, które odbędzie się 27 lipca 2021 roku w godz. 11:15-16:00. Szkolenie będzie miało formę webinaru na żywo. Aby otrzymać link do rejestracji, należy zgłosić się do właściwej sobie izby: KIF – https://kif.info.pl/szkolenia-ze-szczepienia/ KIDL – https://kidl.org.pl/news/view?id=2663 NIA – https://www.nia.org.pl/2021/06/25/nowy-termin-szkolenia-on-line-z-zakresu-przeprowadzania-kwalifikacji-do-wykonywania-szczepien-przeciw-covid-19/ Zgłoszenia będą przyjmowane przez izby, a następnie […]

12.07.2021