W CMKP odbyła się konferencja „Otyłość – powikłania i leczenie”

14 listopada 2024 r. w Aula Magna Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego odbyła się hybrydowa konferencja „Otyłość – powikłania i leczenie”. Uczestniczyło w niej ok. 200 osób.

W Polsce na otyłość choruje ok. 9 milionów osób. Choroba prowadzi do wielu powikłań zdrowotnych, takich jak np.: cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie. Jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów, które są głównymi przyczynami zgonów w Polsce. Nierozpoznana i nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, jak również problemów psychologicznych i społecznych.

Organizatorami konferencji byli: Zakład Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP i Polskie Towarzystwo Neuroendokrynologii. Patronat nad wydarzeniem objęło Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego oraz Polskie Towarzystwa Leczenia Otyłości (PTLO).

Gospodarzem spotkania był prof. Wojciech Bik, kierownik Zakładu Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Neuroendokrynologii. Program konferencji łączył aspekty badań podstawowych z ich zastosowaniem w codziennej praktyce klinicznej. Poszczególne sesje kończyły się dyskusją z udziałem wykładowców.

W sesji „Powikłania otyłości. Jak badania podstawowe mogą pomóc lekarzom?” wykład „Neurozapalenia w przebiegu otyłości” wygłosiła dr n. wet. Anna Litwiniuk z Zakładu Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP. O hiperkortyzolemii u osób otyłych mówiła dr hab. n. med.  Aleksandra Gilis-Januszewska, prof. UJCM z Katedry i Kliniki Endokrynologii CM Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Neuroendokrynologii, a o nowym spojrzeniu na stłuszczeniową chorobę wątroby wykład wygłosił prof. Wojciech Bik.

Na temat „Wpływu mikrobioty jelitowej na rozwój i przebieg choroby otyłościowej” mówiła dr hab. Joanna Bogusławska, prof. CMKP, kierownik Pracowni Badań Funkcjonalnych Mikrobioty Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej CMKP. Zagadnienie „Otyłość a ryzyko niepłodności” przedstawiła dr hab. n. med. Agnieszka Baranowska-Bik, prof. CMKP z Kliniki Endokrynologii CMKP.

W sesji „Leczenie otyłości” o nowych możliwościach i wyzwaniach w farmakoterapii choroby otyłościowej mówił prof. Wojciech Bik, a na pytanie „Chirurgia bariatryczna: kiedy i dla kogo?” odpowiadał dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prezes – elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, kierownik Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej Szpitala Czerniakowskiego w Warszawie. Na zakończenie konferencji prof. Paweł Bogdański z Katedry i Zakładu Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, past-prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości przedstawił nowe wytyczne Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Aktualności

Kurs doskonalący w dziedzinie medycyny rodzinnej dla lekarzy POZ

Zapraszamy na Kurs doskonalący w dziedzinie medycyny rodzinnej dla lekarzy POZ. Kurs przeznaczony jest dla lekarzy posiadających specjalizację w zakresie: I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii; I stopnia w dziedzinie medycyny ogólnej; I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, Lekarze, którzy chcą przyjmować pacjentów w poradniach podstawowej […]

09.12.2024
Więcej
Aktualności

CMKP realizuje projekt FERS1, by zachęcić lekarzy do wyboru specjalizacji deficytowych

4 grudnia w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego odbyła się konferencja związana z inauguracją projektu unijnego „Wspieranie kształcenia podyplomowego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych Polski (FERS1)” który jest zrealizowany przez CMKP. W ramach konferencji odbyła się także debata na temat wspierania specjalizacji deficytowych w Polsce, w której udział wzięli konsultanci krajowi z […]

05.12.2024
Więcej