W CMKP odbyła się konferencja „Otyłość – powikłania i leczenie”

14 listopada 2024 r. w Aula Magna Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego odbyła się hybrydowa konferencja „Otyłość – powikłania i leczenie”. Uczestniczyło w niej ok. 200 osób.

W Polsce na otyłość choruje ok. 9 milionów osób. Choroba prowadzi do wielu powikłań zdrowotnych, takich jak np.: cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie. Jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i nowotworów, które są głównymi przyczynami zgonów w Polsce. Nierozpoznana i nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, jak również problemów psychologicznych i społecznych.

Organizatorami konferencji byli: Zakład Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP i Polskie Towarzystwo Neuroendokrynologii. Patronat nad wydarzeniem objęło Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego oraz Polskie Towarzystwa Leczenia Otyłości (PTLO).

Gospodarzem spotkania był prof. Wojciech Bik, kierownik Zakładu Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Neuroendokrynologii. Program konferencji łączył aspekty badań podstawowych z ich zastosowaniem w codziennej praktyce klinicznej. Poszczególne sesje kończyły się dyskusją z udziałem wykładowców.

W sesji „Powikłania otyłości. Jak badania podstawowe mogą pomóc lekarzom?” wykład „Neurozapalenia w przebiegu otyłości” wygłosiła dr n. wet. Anna Litwiniuk z Zakładu Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP. O hiperkortyzolemii u osób otyłych mówiła dr hab. n. med.  Aleksandra Gilis-Januszewska, prof. UJCM z Katedry i Kliniki Endokrynologii CM Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Neuroendokrynologii, a o nowym spojrzeniu na stłuszczeniową chorobę wątroby wykład wygłosił prof. Wojciech Bik.

Na temat „Wpływu mikrobioty jelitowej na rozwój i przebieg choroby otyłościowej” mówiła dr hab. Joanna Bogusławska, prof. CMKP, kierownik Pracowni Badań Funkcjonalnych Mikrobioty Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej CMKP. Zagadnienie „Otyłość a ryzyko niepłodności” przedstawiła dr hab. n. med. Agnieszka Baranowska-Bik, prof. CMKP z Kliniki Endokrynologii CMKP.

W sesji „Leczenie otyłości” o nowych możliwościach i wyzwaniach w farmakoterapii choroby otyłościowej mówił prof. Wojciech Bik, a na pytanie „Chirurgia bariatryczna: kiedy i dla kogo?” odpowiadał dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, prezes – elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, kierownik Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej Szpitala Czerniakowskiego w Warszawie. Na zakończenie konferencji prof. Paweł Bogdański z Katedry i Zakładu Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, past-prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości przedstawił nowe wytyczne Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Aktualności

Raport CMKP „Wiedza, postawy i zachowania Polaków w zakresie profilaktyki onkologicznej”

Ponad połowa Polaków wskazuje badania przesiewowe jako ważny element profilaktyki onkologicznej i wczesnego wykrywania nowotworów, jednak regularną samokontrolę (samobadanie) objawów mogących sugerować chorobę nowotworową deklaruje jedynie 21,5% badanych. Niepokoi również skala dezinformacji zdrowotnej – co piąty respondent błędnie uważa, że suplementy diety chronią przed nowotworami, a co szósty wierzy w skuteczność tzw. „detoksów”. To najważniejsze […]

17.06.2026
Więcej
Aktualności

Zamiana regulaminów Projektu FERS1

Uwaga!  Informujemy, że 2 czerwca 2026 r. zmianie uległy: Regulamin dofinansowania kosztów podróży i noclegu podczas staży specjalizacyjnych dla uczestników Projektu FERS1 Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla specjalizujących się lekarzy Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla lekarzy POZ Zmiany polegają na uproszczeniu niektórych zapisów, dodaniu możliwości rozliczania poniesionych kosztów na podstawie faktur […]

02.06.2026
Więcej
Aktualności

Zapraszamy na konferencję „Otyłość, oś mózgowo-jelitowa-mikrobiota”

Zakład Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP oraz Zakład Immunologii Translacyjnej i Badań Funkcjonalnych Mikrobioty CMKP mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w konferencji naukowej poświęconej roli osi mózgowo-jelitowej i mikrobioty w patogenezie oraz leczeniu otyłości. Wydarzenie odbędzie się 10 czerwca 2026 roku w godzinach 12:00–15:45 w Aula Magna CMKP i będzie realizowane w formule hybrydowej. Konferencja stanowi forum wymiany […]

27.05.2026
Więcej