W CMKP odbyło się Forum Dialogu Młodych Kadr Medycznych

Dwudziestu siedmiu prelegentów wzięło udział w Forum Dialogu Młodych Kadr Medycznych, które 22 marca odbyło się w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń między pokoleniami medyków dotyczących zmian, które warto wprowadzić w kształceniu podyplomowym w Polsce. Wnioski z paneli i dyskusji w formie raportu zostaną przekazane do Ministerstwa Zdrowia.

W wydarzeniu udział wzięli: przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, samorządu lekarskiego, Polskiej Federacji Szpitali, a także studenci medycyny, stażyści, rezydenci i lekarze specjaliści. Uczestnicy rozmawiali o zmianach w kształceniu podyplomowym, wynikających z oczekiwań młodego pokolenia lekarzy oraz potrzeb systemu ochrony zdrowia.  Wydarzenie zorganizowała Rada Kształcenia Młodych Kadr Medycznych CMKP, organ doradczy dyrektora CMKP. Spotkanie otworzył prof. Ryszard Gellert, dyrektor CMKP.

– Zależy nam na tym, by młodzi medycy brali czynny udział w planowaniu zmian w kształceniu podyplomowym, dlatego w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego powstała Rada Kształcenia Młodych Kadr Medycznych – mówił prof. Ryszard Gellert. – Chcemy, by dzięki wsparciu młodych cały proces kształcenia podyplomowego zmieniał się w dobrym kierunku. Kierunku, którego oczekują młodzi lekarze wchodzący do systemu ochrony zdrowia.

Lek. Janusz Świeczkowski-Feiz, przewodniczący Rady Kształcenia Młodych Kadr Medycznych CMKP podkreślał, że młode kadry medyczne mają niezwykłą energię i pomysły, które mogą przekształcić nasz system.

– Wspólnie działać możemy nad stworzeniem lepszego, bardziej dostępnego i sprawiedliwego systemu opieki zdrowotnej, kształcenia podyplomowego i edukacji medycznej. Te trzy składowe ochrony zdrowia muszą być zorientowane na współpracę i ściśle się uzupełniać. – mówił lek. Janusz Świeczkowski-Feiz. – Przyszłość będzie taka, jaką ją stworzymy. Zróbmy te zmiany razem.

Pierwszy panel dotyczył zmian, jakie zaszły w kształceniu podyplomowym w ciągu ostatnich 20 lat. Dyskusję moderował prof. Ryszard Gellert, dyrektor CMKP. W pierwszym panelu udział wzięli: prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Michał Grąt, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM, prof. Mariusz Klencki, dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia, dr n. med. Stefan Antosiewicz, członek Komisji Kształcenia Medycznego Naczelnej Izby Lekarskiej, dr n. med. Olga Rostkowska, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Drugi panel poświęcony był temu, jak młodzi medycy angażowani są w procesy podejmowania decyzji i wprowadzania innowacji. W dyskusji moderowanej przez lek. Bartłomieja Zarembę,  lekarza stażystę, mającego doświadczenie rozwijania własnego startupu z branży medtech udział wzięli: dr n. med. Maciej Cyran, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów OIL w Warszawie, dr n. ekon. Greta Kanownik, dyrektor ds. pielęgniarstwa Warszawskiego Szpitala Południowego, prof. CMKP Joanna Bogusławska, Collegium Iuvenum CMKP, lek. Janusz Świeczkowski-Feiz, przewodniczący Rady Kształcenia Młodych Kadr Medycznych CMKP, Paweł Klimas, student V roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Natalia Kuchenbeker, executive assistant Koalicji AI w Zdrowiu.

Uczestnicy trzeciego panelu rozmawiali o tym, jakie wzywania widzą młodzi w kształceniu studentów, stażystów i rezydentów. Panel prowadził lek. Bartosz Kędziora, członek Rady Kształcenia Młodych Kadr Medycznych CMKP, a rozmawiali: dr Dominika Pszczółkowska, adiunkt w Ośrodku Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, lek. Robert Kupis, asystent badawczo-dydaktyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, lekarz rezydent w dziedzinie chorób wewnętrznych, lek. Julia Pankiewicz, lekarka, rezydentka psychiatrii w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim „Drewnica”, interwentka kryzysowa, Przemysław Kasiak, student V roku medycyny oraz doktorant na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, Aleksandra Maciejczyk, członkini zarządu Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, studentka VI roku kierunku lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr n. med. Katarzyna Kęcka, prezes Zarządu Szpitalne Centrum Medyczne w Goleniowie, lek. Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Czwarty panel poświęcony był innowacjom w szpitalnictwie i medycynie. Jego uczestnicy zastanawiali się, czy innowacje usprawnią kształcenie i opiekę nad pacjentami. W dyskusji udział wzięli: prowadząca – Monika Miłosz, filolożka specjalizująca się w komunikacji zdrowotnej, doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim, prof. Marcin Grabowski, kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, lek. Paweł Kurzyna, lekarz stażysta i doktorant w szkole doktorskiej CMKP, lek. Jakub Dąbrowski, lekarz stażysta, absolwent WUM oraz SGH, założyciel think-tanku Naprawa Reformy Zdrowia, lek. Jakub Chwiećko, specjalista w dziedzinie pediatrii i ekspert z obszaru innowacji medycznych, dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, dyrektor IZWOZ, prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prelegenci siedzący na scenie podczas konferencji w CMKP
Prelegenci siedzący na scenie podczas konferencji w CMKP
Prelegenci siedzący na scenie podczas konferencji w CMKP
Prelegenci siedzący na scenie podczas konferencji w CMKP
Aktualności

Raport CMKP „Wiedza, postawy i zachowania Polaków w zakresie profilaktyki onkologicznej”

Ponad połowa Polaków wskazuje badania przesiewowe jako ważny element profilaktyki onkologicznej i wczesnego wykrywania nowotworów, jednak regularną samokontrolę (samobadanie) objawów mogących sugerować chorobę nowotworową deklaruje jedynie 21,5% badanych. Niepokoi również skala dezinformacji zdrowotnej – co piąty respondent błędnie uważa, że suplementy diety chronią przed nowotworami, a co szósty wierzy w skuteczność tzw. „detoksów”. To najważniejsze […]

17.06.2026
Więcej
Aktualności

Zamiana regulaminów Projektu FERS1

Uwaga!  Informujemy, że 2 czerwca 2026 r. zmianie uległy: Regulamin dofinansowania kosztów podróży i noclegu podczas staży specjalizacyjnych dla uczestników Projektu FERS1 Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla specjalizujących się lekarzy Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla lekarzy POZ Zmiany polegają na uproszczeniu niektórych zapisów, dodaniu możliwości rozliczania poniesionych kosztów na podstawie faktur […]

02.06.2026
Więcej
Aktualności

Zapraszamy na konferencję „Otyłość, oś mózgowo-jelitowa-mikrobiota”

Zakład Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP oraz Zakład Immunologii Translacyjnej i Badań Funkcjonalnych Mikrobioty CMKP mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w konferencji naukowej poświęconej roli osi mózgowo-jelitowej i mikrobioty w patogenezie oraz leczeniu otyłości. Wydarzenie odbędzie się 10 czerwca 2026 roku w godzinach 12:00–15:45 w Aula Magna CMKP i będzie realizowane w formule hybrydowej. Konferencja stanowi forum wymiany […]

27.05.2026
Więcej