Warsztaty na temat łuszczycy w CMKP

Z okazji obchodzonego 29 października Światowego Dnia Chorego na Łuszczycę w siedzibie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego odbyły się warsztaty dla dziennikarzy i pacjentów. O diagnozowaniu tej choroby i jej leczeniu mówiły: prof. CMKP Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CMKP, wojewódzki konsultant ds. dermatologii i wenerologii na Mazowszu oraz prof. Joanna Narbutt, krajowy konsultant ds. dermatologii i wenerologii.

Gości przywitał prof. Wojciech Zgliczyński, zastępca dyrektora CMKP. Podkreślił, że Dzień Chorego na Łuszczycę jest bardzo ważny społecznie. Profesor dodał, że w Polsce na łuszczycę choruje 1,5 mln ludzi.

– Nie wszyscy mają bardzo nasiloną chorobę skóry, ale ważne, by chorzy nie czuli się wykluczeni – podkreślał prof. Zgliczyński. – Ta choroba nie może stygmatyzować. Podkreślił, że obecnie widzimy ogromny postęp w pomocy farmakologicznej i psychologicznej.

Wykład o objawach łuszczycy wygłosiła prof. Joanna Narbutt. – Łuszczyca jest przewlekłą chorobą o podłożu zapalnym – mówiła profesor. – Najczęściej zaczyna się u młodych dorosłych po pierwszych dużych stresach – kiedyś była to matura. Teraz łuszczyca pojawia się u już nastolatków i małych dzieci. Warto pamiętać, że to choroba ogólnoustrojowa, której towarzyszyć mogą choroby współistniejące. U 30-40 proc. chorych na łuszczycę występuje łuszczycowe zapalenie stawów. Wtedy zaatakowane są nie tylko komórki naskórka, ale także stawów.

Prof. Joanna Narbutt podała, że są dwa typy łuszczycy. Typ I występuje u ponad 80 proc. pacjentów, u osób poniżej 40 roku życia. Na typ II chorują osoby między 50 a 59 rokiem życia.

Krajowa konsultant podkreśliła, że łuszczycy mogą towarzyszyć choroby współistniejące: oprócz łuszczycowego zapalenia stawów – zapalne choroby jelit, zaburzenia psychiatryczne i psychologiczne (depresja i stany lękowe) oraz zapalenie błony naczyniowej oka.

O leczeniu łuszczycy i najnowszych terapiach mówiła prof. Irena Walecka.

– Na początku lekarz musi ustalić, jaką pacjent ma łuszczycę i jak bardzo jest ona zaawansowana, czy zajęta jest tylko skóra. Dopiero, gdy to wszystko zostanie ustalone, można zaplanować leczenie – zaznacza prof. Walecka. – Terapie są dobierane indywidualnie. Chorzy z łagodną łuszczycą zwykle wymagają leczenia miejscowego, ewentualnie połączonego z fototerapią. Teraz mamy całą gamę leków. Mamy z czego wybierać.

Dagmara Samselska, prezes Fundacji AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS przekazała informację o infolinii dla pacjentów z łuszczycą. Na miejscu można było skorzystać z warsztatów z psychologiem, dietetykiem oraz dermatologiem.

Aktualności

Obrony rozpraw doktorskich

24 listopada 2022 r. w CMKP odbyły się dwie kolejne obrony rozpraw doktorskich.  Lek. Dorota Kulhawik z Zakładu Diagnostyki Radiologicznej i Obrazowej CMKP jako rozprawę doktorską przedstawiła pracę pt. Ocena przydatności wybranych technik tomografii komputerowej w diagnozowaniu i prognozowaniu gojenia złamania kości łódeczkowej. Promotorem pracy jest prof. dr hab. n. med. Stanisław Pomianowski. Lek. Monika […]

24.11.2022
Więcej
Aktualności

Prof. Wojciech Bik wiceprezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neuroendokrynologii

Prof. Wojciech Bik, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, został wiceprezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neuroendokrynologii. 18-19 listopada odbył się VI Zjazd Polskiego Towarzystwa Neuroendokrynologii oraz V Łódzkie Spotkania Przysadkowe organizowane przez Polskie Towarzystwo Neuroendokrynologii przy współudziale naukowców z jednostek naukowych krajowych i zagranicznych. Zjazd odbył się pod Honorowymi Patronatami: Dyrektora […]

24.11.2022
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej

Miło nam poinformować, że 23 listopada 2022 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej magistra Mariusza Marciszka z Zakładu Fizjologii Klinicznej CMKP. Jako rozprawę doktorską przedstawiła pracę pt. Mechanizmy przeciwarytmicznego działania iwabradyny po zawale lewej komory serca u szczura. Ocena obiegu wapnia i analiza molekularna. Promotorem pracy jest dr hab. n. med. Michał Mączewski, […]

23.11.2022
Więcej