Warsztaty na temat łuszczycy w CMKP

Z okazji obchodzonego 29 października Światowego Dnia Chorego na Łuszczycę w siedzibie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego odbyły się warsztaty dla dziennikarzy i pacjentów. O diagnozowaniu tej choroby i jej leczeniu mówiły: prof. CMKP Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CMKP, wojewódzki konsultant ds. dermatologii i wenerologii na Mazowszu oraz prof. Joanna Narbutt, krajowy konsultant ds. dermatologii i wenerologii.

Gości przywitał prof. Wojciech Zgliczyński, zastępca dyrektora CMKP. Podkreślił, że Dzień Chorego na Łuszczycę jest bardzo ważny społecznie. Profesor dodał, że w Polsce na łuszczycę choruje 1,5 mln ludzi.

– Nie wszyscy mają bardzo nasiloną chorobę skóry, ale ważne, by chorzy nie czuli się wykluczeni – podkreślał prof. Zgliczyński. – Ta choroba nie może stygmatyzować. Podkreślił, że obecnie widzimy ogromny postęp w pomocy farmakologicznej i psychologicznej.

Wykład o objawach łuszczycy wygłosiła prof. Joanna Narbutt. – Łuszczyca jest przewlekłą chorobą o podłożu zapalnym – mówiła profesor. – Najczęściej zaczyna się u młodych dorosłych po pierwszych dużych stresach – kiedyś była to matura. Teraz łuszczyca pojawia się u już nastolatków i małych dzieci. Warto pamiętać, że to choroba ogólnoustrojowa, której towarzyszyć mogą choroby współistniejące. U 30-40 proc. chorych na łuszczycę występuje łuszczycowe zapalenie stawów. Wtedy zaatakowane są nie tylko komórki naskórka, ale także stawów.

Prof. Joanna Narbutt podała, że są dwa typy łuszczycy. Typ I występuje u ponad 80 proc. pacjentów, u osób poniżej 40 roku życia. Na typ II chorują osoby między 50 a 59 rokiem życia.

Krajowa konsultant podkreśliła, że łuszczycy mogą towarzyszyć choroby współistniejące: oprócz łuszczycowego zapalenia stawów – zapalne choroby jelit, zaburzenia psychiatryczne i psychologiczne (depresja i stany lękowe) oraz zapalenie błony naczyniowej oka.

O leczeniu łuszczycy i najnowszych terapiach mówiła prof. Irena Walecka.

– Na początku lekarz musi ustalić, jaką pacjent ma łuszczycę i jak bardzo jest ona zaawansowana, czy zajęta jest tylko skóra. Dopiero, gdy to wszystko zostanie ustalone, można zaplanować leczenie – zaznacza prof. Walecka. – Terapie są dobierane indywidualnie. Chorzy z łagodną łuszczycą zwykle wymagają leczenia miejscowego, ewentualnie połączonego z fototerapią. Teraz mamy całą gamę leków. Mamy z czego wybierać.

Dagmara Samselska, prezes Fundacji AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS przekazała informację o infolinii dla pacjentów z łuszczycą. Na miejscu można było skorzystać z warsztatów z psychologiem, dietetykiem oraz dermatologiem.

Aktualności

Projekt badawczy CMKP otrzymał dofinansowanie ABM

Projekt badania klinicznego pt. Leczenie farmakologiczne zaburzeń kompulsywnych zachowań seksualnych, realizowany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, otrzymał ponad 10 mln zł dofinansowania z Agencji Badań Medycznych. Badanie będzie realizowane przez Klinikę Psychiatrii CMKP, w ramach konkursu na niekomercyjne badania kliniczne lub eksperymenty medyczne – badania typu head to head. Prezes Agencji Badań Medycznych, dr hab. n. […]

31.03.2023
Więcej
Aktualności

Wycofanie dwóch czasopism z bazy Web of Science Core Collection

Szanowni Państwo, na stronie wydawnictwa MDPI pojawiła się informacja, że od połowy lutego 2023 r. dwa tytuły tego wydawcy: International Journal of Environmental Research and Public Health (IJERPH) Journal of Risk and Financial Management (JRFM) nie będą już indeksowane w bazie Web of Science Core Collection (WoS), ponieważ nie spełniły kryteriów indeksacji (https://www.mdpi.com/about/announcements/5536). Zaprzestanie indeksowania […]

29.03.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej

Dzisiaj w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Ewy Ślizień-Kuczapskiej z Zakładu Zdrowia Prokreacyjnego CMKP. Jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Analiza czynników związanych z wystąpieniem pierwszego krwawienia po porodzie u kobiet karmiących piersią. Promotorem pracy jest dr hab. n. med. Michał Rabijewski, prof. CMKP. Serdecznie gratulujemy!

28.03.2023
Więcej