Warsztaty na temat łuszczycy w CMKP

Z okazji obchodzonego 29 października Światowego Dnia Chorego na Łuszczycę w siedzibie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego odbyły się warsztaty dla dziennikarzy i pacjentów. O diagnozowaniu tej choroby i jej leczeniu mówiły: prof. CMKP Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii CMKP, wojewódzki konsultant ds. dermatologii i wenerologii na Mazowszu oraz prof. Joanna Narbutt, krajowy konsultant ds. dermatologii i wenerologii.

Gości przywitał prof. Wojciech Zgliczyński, zastępca dyrektora CMKP. Podkreślił, że Dzień Chorego na Łuszczycę jest bardzo ważny społecznie. Profesor dodał, że w Polsce na łuszczycę choruje 1,5 mln ludzi.

– Nie wszyscy mają bardzo nasiloną chorobę skóry, ale ważne, by chorzy nie czuli się wykluczeni – podkreślał prof. Zgliczyński. – Ta choroba nie może stygmatyzować. Podkreślił, że obecnie widzimy ogromny postęp w pomocy farmakologicznej i psychologicznej.

Wykład o objawach łuszczycy wygłosiła prof. Joanna Narbutt. – Łuszczyca jest przewlekłą chorobą o podłożu zapalnym – mówiła profesor. – Najczęściej zaczyna się u młodych dorosłych po pierwszych dużych stresach – kiedyś była to matura. Teraz łuszczyca pojawia się u już nastolatków i małych dzieci. Warto pamiętać, że to choroba ogólnoustrojowa, której towarzyszyć mogą choroby współistniejące. U 30-40 proc. chorych na łuszczycę występuje łuszczycowe zapalenie stawów. Wtedy zaatakowane są nie tylko komórki naskórka, ale także stawów.

Prof. Joanna Narbutt podała, że są dwa typy łuszczycy. Typ I występuje u ponad 80 proc. pacjentów, u osób poniżej 40 roku życia. Na typ II chorują osoby między 50 a 59 rokiem życia.

Krajowa konsultant podkreśliła, że łuszczycy mogą towarzyszyć choroby współistniejące: oprócz łuszczycowego zapalenia stawów – zapalne choroby jelit, zaburzenia psychiatryczne i psychologiczne (depresja i stany lękowe) oraz zapalenie błony naczyniowej oka.

O leczeniu łuszczycy i najnowszych terapiach mówiła prof. Irena Walecka.

– Na początku lekarz musi ustalić, jaką pacjent ma łuszczycę i jak bardzo jest ona zaawansowana, czy zajęta jest tylko skóra. Dopiero, gdy to wszystko zostanie ustalone, można zaplanować leczenie – zaznacza prof. Walecka. – Terapie są dobierane indywidualnie. Chorzy z łagodną łuszczycą zwykle wymagają leczenia miejscowego, ewentualnie połączonego z fototerapią. Teraz mamy całą gamę leków. Mamy z czego wybierać.

Dagmara Samselska, prezes Fundacji AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS przekazała informację o infolinii dla pacjentów z łuszczycą. Na miejscu można było skorzystać z warsztatów z psychologiem, dietetykiem oraz dermatologiem.

Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej

Miło nam poinformować, że 25 września 2023 r., odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Julity Majszyk-Ionescu z Kliniki Okulistyki CMKP. Jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Zmiany w narządzie wzroku w aspekcie chorób rogówki i neuropatii jaskrowej u pacjentów z autoimmunologicznymi chorobami wątroby na przykładzie pierwotnego zapalenia dróg żółciowych. Promotorem jest prof. Iwona Grabska-Liberek. Serdecznie gratulujemy!

25.09.2023
Więcej
Aktualności

Prof. Wojciech Bik wziął udział w posiedzeniu Komisji Nauki KRAUM

Prof. Wojciech Bik, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych, prorektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i kierownik Zakładu Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP wziął udział w posiedzeniu Komisji Nauki Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych. Głównym tematem spotkania były: zmiany zasad w ewaluacji dyscyplin naukowych, perspektywa finansowania nauki w roku 2024 oraz plan finansowania konkursów zaplanowanych przez Agencję Badań […]

25.09.2023
Więcej
Aktualności

Zapraszamy na spotkanie naukowe Meet The Expert

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie naukowe: „Meet the Expert” organizowane wspólnie przez Collegium Iuvenum i Centrum Badań Translacyjnych. Gościem specjalnym będzie dr Jan Witowski, lekarz i naukowiec, który rewolucjonizuje dziedzinę medycznego obrazowania i diagnostyki nowotworów. Nie przegap okazji, aby dowiedzieć się  jak prace dr. Jana Witowskiego wpływają na rozwój medycyny! Program spotkania naukowego: 14:00 – 14:02 […]

21.09.2023
Więcej