W CMKP trwa Kongres Medycyny Stylu Życia

15 września rozpoczął się 4. Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia pod hasłem: Continuum. Jego współorganizatorem jest Zakład Medycyny Stylu Życia CMKP. Wydarzenie potrwa trzy dni.

List prof. Ryszard Gellerta, dyrektora CMKP do uczestników przeczytał prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP i konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego.

– Jestem dumny z tego, że tak ważne wydarzenie odbywa się w siedzibie CMKP – napisał prof. Gellert w liście do uczestników. – Ze szczególnym zainteresowaniem obserwuję dynamiczny rozwój dziedziny, którą się Państwo zajmują. Zdrowy styl życia jest pojęciem, które już od dawna i na trwałe zagościło w języku polskim, nie tylko potocznym, ale i fachowym. I jak mało inne, znakomicie łączy ono dwa główne zagadnienia, które są kwintesencją zainteresowań medycyny stylu życia, czyli zdrowie i styl życia.

Prof. Gellert podkreślał, że w dzisiejszej cyfrowej rzeczywistości zalewają nas informacje na temat zdrowego stylu życia, jednak mnóstwo z nich niestety nie znajduje żadnego rzetelnego potwierdzenia. – Dlatego tak bardzo potrzebna jest promocja fachowej wiedzy na temat wpływu stylu życia na zdrowie człowieka. Wiedzy opartej na potwierdzonych naukowo faktach i przekazywanej przez profesjonalistów w tej dziedzinie – dodał prof. Gellert.

Dyrektor CMKP dodał, że jest dumny z tego, że tak wiele osób, spośród aktywnych członków Towarzystwa, jest zawodowo i naukowo ściśle związanych ze Szkołą Zdrowia Publicznego CMKP i że to oni właśnie mają swój znaczący udział w rozwoju tej dyscypliny wiedzy medycznej w Polsce i poza jej granicami.

Wprowadzenie do stanowiska Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia na temat „Aktywności fizycznej i seksualnej u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym” przedstawi dr n. med. Daniel Śliż z Zakładu Medycyny Stylu Życia CMKP.

O aktywności fizycznej i seksualnej u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym będzie mówił prof. Łukasz Małek. W kolejnym panelu poruszony zostanie temat wsparcia społecznego jako filaru medycyny stylu życia. Zaprezentowany zostanie raport USPHSCC o epidemii samotności i izolacji społecznej. 

Drugi dzień kongresu zacznie się od porannej porcji aktywności na świeżym powietrzu z lek. Mikołajem Szermentem. Sesje wykładowe rozpocznie wykład poświęcony dobrym praktykom w medycynie stylu życia z udziałem: lek. Pauliny Anczykowskiej, dr n. med. Olgi Rostkowskiej, lek. Michała Kiełbona, lek. Wojciecha Lewandowskiego i Tomasza Rudolfa.

W panelu dotyczącym otyłości i nadwagi u dzieci zaplanowano prelekcje dra n. o zdr. Wojciecha Zgliczyńskiego, prof. ŚUM Pawła Matusika i Małgorzaty Jackowskiej.

O temacie żywienia szpitalnego opowiedzą: dr n. med. Daniel Śliż i lek. Alicja Baska, a do dyskusji dołączy prof. Jarosław Pinkas i Baszar El-Helou z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.  

W ostatniej sesji tego dnia będzie mowa o dietach roślinnych z wykładami dr Joanny Róg, Bartłomieja Pomorskiego i Agaty Stróżyk. Drugi dzień kongresu zamknie sesja warsztatowa na temat: „SIBO – diagnostyka, leczenie, dietoterapia”, w której udział wezmą dr n. med. Justyna Jessa i Agata Stróżyk.

W niedzielę, czyli ostatniego dnia kongresu, sesje wykładowe będą dotyczyć: medycyny stylu życia w neurologii z wykładami lek. Joanny Katarzyny Piotrowskiej i Małgorzaty Pielichowskiej, arteterapii z wykładem Anny Mikosz oraz snu (wykład dr n. med. Małgorzaty Fornal-Pawłowskiej i Magdaleny Komsta).

Kongres zakończą dwa warsztaty: choreoterapeutyczny „Zrelaksuj ciało, uwolnij głowę” z Katarzyną Orowiecką oraz dotyczący profilaktyki wypalenia zawodowego. O tym jak radzić sobie ze stresem i przemęczeniem opowie Joanna Gieldarska.

Link do programu konferencji: Kongres 2023 – Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia (ptmsz.pl)

Aktualności

Ostatnie wolne miejsca na kursie kwalifikacyjnym dla farmaceutów

Ostatnie wolne miejsca na kursie kwalifikacyjnym dla farmaceutów w zakresie wykonywania badań diagnostycznych oraz interpretacji wyników w kontekście zaleconej farmakoterapii dla farmaceutów! Grudzień Wrocław Kursy dotyczą: wykonywania badań diagnostycznych oraz interpretacji wyników przez farmaceutów w zakresie zaleconej farmakoterapii badania kwalifikacyjnego w celu wykluczenia przeciwskazań do wykonania szczepienia przeciw COVID-19 oraz wykonywania szczepienia przeciw COVID-19 a […]

30.10.2024
Więcej
Aktualności

30 października br. zamykamy rekrutację na kursy dla lekarzy POZ z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej

Informujemy, że w dniu 30 października 2024 r., o godzinie 16.00 zamykamy rekrutację na II termin kursu z zakresu medycyny rodzinnej (04 – 18 listopada w godz. 8.00 – 16.00). Kurs UE jest bezpłatny i odbywa się w formie e-learningowej – wykłady odbywają się online  a  uczestnicy będą mieli możliwość zapoznać się z nagranymi wykładami także […]

28.10.2024
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej 28.10.2024

Miło nam poinformować, że dziś w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Agnieszki Lewandowskiej z II Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP ✅ Doktorantka jako rozprawę doktorską przedstawiła pracę „Analiza długości całkowitego przeżycia u chorych na raka szyjki macicy operowanych ze wskazań paliatywnych”. ✅ Promotorem pracy jest prof. Łukasz Wicherek Serdecznie gratulujemy!

28.10.2024
Więcej