W CMKP trwa Kongres Medycyny Stylu Życia

15 września rozpoczął się 4. Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia pod hasłem: Continuum. Jego współorganizatorem jest Zakład Medycyny Stylu Życia CMKP. Wydarzenie potrwa trzy dni.

List prof. Ryszard Gellerta, dyrektora CMKP do uczestników przeczytał prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP i konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego.

– Jestem dumny z tego, że tak ważne wydarzenie odbywa się w siedzibie CMKP – napisał prof. Gellert w liście do uczestników. – Ze szczególnym zainteresowaniem obserwuję dynamiczny rozwój dziedziny, którą się Państwo zajmują. Zdrowy styl życia jest pojęciem, które już od dawna i na trwałe zagościło w języku polskim, nie tylko potocznym, ale i fachowym. I jak mało inne, znakomicie łączy ono dwa główne zagadnienia, które są kwintesencją zainteresowań medycyny stylu życia, czyli zdrowie i styl życia.

Prof. Gellert podkreślał, że w dzisiejszej cyfrowej rzeczywistości zalewają nas informacje na temat zdrowego stylu życia, jednak mnóstwo z nich niestety nie znajduje żadnego rzetelnego potwierdzenia. – Dlatego tak bardzo potrzebna jest promocja fachowej wiedzy na temat wpływu stylu życia na zdrowie człowieka. Wiedzy opartej na potwierdzonych naukowo faktach i przekazywanej przez profesjonalistów w tej dziedzinie – dodał prof. Gellert.

Dyrektor CMKP dodał, że jest dumny z tego, że tak wiele osób, spośród aktywnych członków Towarzystwa, jest zawodowo i naukowo ściśle związanych ze Szkołą Zdrowia Publicznego CMKP i że to oni właśnie mają swój znaczący udział w rozwoju tej dyscypliny wiedzy medycznej w Polsce i poza jej granicami.

Wprowadzenie do stanowiska Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia na temat „Aktywności fizycznej i seksualnej u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym” przedstawi dr n. med. Daniel Śliż z Zakładu Medycyny Stylu Życia CMKP.

O aktywności fizycznej i seksualnej u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym będzie mówił prof. Łukasz Małek. W kolejnym panelu poruszony zostanie temat wsparcia społecznego jako filaru medycyny stylu życia. Zaprezentowany zostanie raport USPHSCC o epidemii samotności i izolacji społecznej. 

Drugi dzień kongresu zacznie się od porannej porcji aktywności na świeżym powietrzu z lek. Mikołajem Szermentem. Sesje wykładowe rozpocznie wykład poświęcony dobrym praktykom w medycynie stylu życia z udziałem: lek. Pauliny Anczykowskiej, dr n. med. Olgi Rostkowskiej, lek. Michała Kiełbona, lek. Wojciecha Lewandowskiego i Tomasza Rudolfa.

W panelu dotyczącym otyłości i nadwagi u dzieci zaplanowano prelekcje dra n. o zdr. Wojciecha Zgliczyńskiego, prof. ŚUM Pawła Matusika i Małgorzaty Jackowskiej.

O temacie żywienia szpitalnego opowiedzą: dr n. med. Daniel Śliż i lek. Alicja Baska, a do dyskusji dołączy prof. Jarosław Pinkas i Baszar El-Helou z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.  

W ostatniej sesji tego dnia będzie mowa o dietach roślinnych z wykładami dr Joanny Róg, Bartłomieja Pomorskiego i Agaty Stróżyk. Drugi dzień kongresu zamknie sesja warsztatowa na temat: „SIBO – diagnostyka, leczenie, dietoterapia”, w której udział wezmą dr n. med. Justyna Jessa i Agata Stróżyk.

W niedzielę, czyli ostatniego dnia kongresu, sesje wykładowe będą dotyczyć: medycyny stylu życia w neurologii z wykładami lek. Joanny Katarzyny Piotrowskiej i Małgorzaty Pielichowskiej, arteterapii z wykładem Anny Mikosz oraz snu (wykład dr n. med. Małgorzaty Fornal-Pawłowskiej i Magdaleny Komsta).

Kongres zakończą dwa warsztaty: choreoterapeutyczny „Zrelaksuj ciało, uwolnij głowę” z Katarzyną Orowiecką oraz dotyczący profilaktyki wypalenia zawodowego. O tym jak radzić sobie ze stresem i przemęczeniem opowie Joanna Gieldarska.

Link do programu konferencji: Kongres 2023 – Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia (ptmsz.pl)

Aktualności

Prof. CMKP Sebastian Szmit kierownikiem grupy badawczej ds. zakrzepicy

Prof. CMKP Sebastian Szmit, kierownik Zakładu Kardioonkologii CMKP będzie kierował grupą badawczą do spraw zakrzepicy. Wspólnie z zespołem kardiologów i hematologów będzie analizował aspekty ryzyka prozakrzepowego oraz możliwości profilaktyki pierwotnej oraz leczenia powikłań zakrzepowo-zatorowych tętniczych i żylnych w onkologii klinicznej. Rada do spraw Kardio-Onkologii Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego stworzyła 6 nowych grup badawczych. Gratulujemy! Więcej informacji: […]

29.02.2024
Więcej
Aktualności

Dziś upływa termin składania wniosków w wiosennym naborze na specjalizacje

Zgodnie z art. 16 c ust. 1a ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty – 28 lutego upływa termin składania wniosków o rozpoczęcie specjalizacji. Od 1 marca urzędy wojewódzkie przeprowadzą ocenę formalną wniosków. Listy rankingowe zostaną opublikowane w Systemie Monitorowania Kształcenia do 7 kwietnia br. W tym postępowaniu jest dostępnych 4208 miejsc w trybie rezydenckim […]

28.02.2024
Więcej
Aktualności

Powołanie przedstawicieli CMKP na przewodniczących sekcji w PTLO

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości (PTLO) powołał: prof. dr. hab. Wojciecha Bika na przewodniczącego Sekcji Badań Podstawowych oraz prof. CMKP Alinę Kuryłowicz na przewodniczącą Sekcji Dietetyki. Prof. Wojciech Bik, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych CMKP – prorektor został przewodniczącym Sekcji Badań Podstawowych Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Prof. Bik jest także kierownikiem Zakładu Neuroendokrynologii […]

26.02.2024
Więcej