Wiedzą możemy walczyć z fake newsami medycznymi
Wiedza pomaga walczyć z fake newsami medycznymi, a trzeba je koniecznie dementować, bo mogą zagrażać życiu i zdrowiu obywateli – to główny wniosek z debaty zorganizowanej w ramach konferencji naukowej „Nauka jako remedium na dezinformację”. Wydarzenie odbyło się w ramach Projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”
W panelu „Jaka jest rola CMKP w zakresie kształtowania postaw i przekazywania wiedzy kadrze medycznej?” udział wzięli m.in.: prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP oraz lek. Alicja Baska, asystent w Zakładzie Medycyny Stylu Życia SZP CMKP.
– Antyszczepinkowcy dają jasne przekazy, to jest dobre, a to jest złe – podkreślał prof. Ryszard Gellert, dyrektor CMKP. – Jeśli chcemy dotrzeć do ludzi i przekonać ich do szczepień, to lekarze też muszą mieć jasny, zero-jedynkowy komunikat.
Prof. Jarosław Pinkas przypomniał, że w Szkole Zdrowia Publicznego CMKP powołany został Zakład Komunikacji Medycznej, w którym specjaliści uczą nie tylko tego, jak medycyny mają rozmawiać z pacjentami, ale także tego, jak ważne są umiejętności komunikowania się ekspertów medycznych się w sieci.
– Często jest tak, że jako lekarze nie posiadamy miękkich umiejętności, a to ma ogromny wpływ na budowanie relacji między lekarzem a pacjentem – mówił prof. Pinkas. – Właśnie po to, żeby to zmienić w CMKP wprowadzamy kursy z komunikacji medycznej dla medyków.
Lek. Alicja Baska namawiała do tego, by zgłaszać strony internetowe szerzące dezinformację.
– W sieci, poza ruchami antyszczepionkowymi, mamy także ruchy antycholesterolowe czy antystatynowe – mówi Baska. – Są lekarze, którzy podważają wpływ cholesterolu na choroby sercowo-naczyniowe. Inni lekarze uważają, że statyny to kolejny wielki spisek. W sieci jest też dużo fałszywych informacji na temat różnych terapii stosowanych w leczeniu onkologicznym. Stron z nieprawdziwymi informacjami w sieci jest dużo, dlatego trzeba je zgłaszać, by zostały zablokowane.
Zapis video na żywo konferencji dostępny będzie na stronie projektu: www.medfake.pl
Organizatorami konferencji było konsorcjum uczelni: Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Uniwersytet SWPS, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” Gospostrateg II.