Wiedzą możemy walczyć z fake newsami medycznymi

Wiedza pomaga walczyć z fake newsami medycznymi, a trzeba je koniecznie dementować, bo mogą zagrażać życiu i zdrowiu obywateli – to główny wniosek z debaty zorganizowanej w ramach konferencji naukowej „Nauka jako remedium na dezinformację”. Wydarzenie odbyło się w ramach Projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”

W panelu „Jaka jest rola CMKP w zakresie kształtowania postaw i przekazywania wiedzy kadrze medycznej?” udział wzięli m.in.: prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP oraz lek. Alicja Baska, asystent w Zakładzie Medycyny Stylu Życia SZP CMKP.

– Antyszczepinkowcy dają jasne przekazy, to jest dobre, a to jest złe – podkreślał prof. Ryszard Gellert, dyrektor CMKP.  – Jeśli chcemy dotrzeć do ludzi i przekonać ich do szczepień, to lekarze też muszą mieć jasny, zero-jedynkowy komunikat.

Prof. Jarosław Pinkas przypomniał, że w Szkole Zdrowia Publicznego CMKP powołany został Zakład Komunikacji Medycznej, w którym specjaliści uczą nie tylko tego, jak medycyny mają rozmawiać z pacjentami, ale także tego, jak ważne są umiejętności komunikowania się ekspertów medycznych się w sieci.

– Często jest tak, że jako lekarze nie posiadamy miękkich umiejętności, a to ma ogromny wpływ na budowanie relacji między lekarzem a pacjentem – mówił prof. Pinkas. – Właśnie po to, żeby to zmienić w CMKP wprowadzamy kursy z komunikacji medycznej dla medyków.

Lek. Alicja Baska namawiała do tego, by zgłaszać strony internetowe szerzące dezinformację.

– W sieci, poza ruchami antyszczepionkowymi, mamy także ruchy antycholesterolowe czy antystatynowe – mówi Baska. – Są lekarze, którzy podważają wpływ cholesterolu na choroby sercowo-naczyniowe. Inni lekarze uważają, że statyny to kolejny wielki spisek. W sieci jest też dużo fałszywych informacji na temat różnych terapii stosowanych w leczeniu onkologicznym. Stron z nieprawdziwymi informacjami w sieci jest dużo, dlatego trzeba je zgłaszać, by zostały zablokowane.

Zapis video na żywo konferencji dostępny będzie na stronie projektu: www.medfake.pl

Organizatorami konferencji było konsorcjum uczelni: Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Uniwersytet SWPS, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” Gospostrateg II.

Prof. Ryszard Gellert, prof. Jarosław Pinkas oraz inni prelegenci na scenie podczas konferencji Med Fake
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej – 22.02.2024

Miło nam poinformować, że 22 lutego 2024 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Michała Wilka z Kliniki Onkologii CMKP. Jako rozprawę przedstawił pracę pt. Całościowa ocena geriatryczna i kardio-onkologiczna jako czynniki predykcyjne u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego leczonych octanemabirateronu. Promotorem pracy jest dr hab. n. med. Sebastian Szmit, prof. CMKP. Promotorem […]

22.02.2024
Więcej
Aktualności

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana prof. dr. hab. n. med. Bohdana Lewartowskiego Dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w latach 1974-1981 Kierownika Zakładu Fizjologii Klinicznej w latach 1967-1999 odznaczonego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Nabożeństwo żałobne odbędzie się 23 lutego 2024 roku o godzinie 12.00 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach. […]

21.02.2024
Więcej
Aktualności

Wiosenna Szkoła Prawa Medycznego

Zapraszamy na Wiosenną Szkołę Prawa Medycznego, która odbędzie się online 2 marca 2024 roku. W tym roku tematem wiodącym jest przyszłość zawodu farmaceuty. Pierwszy blok wykładów będzie dotyczył udzielania świadczeń zdrowotnych w aptece. Doktor nauk prawnych, lekarz Iwona Wrześniewska-Wal omówi temat „Farmaceuta jako samodzielny zawód medyczny”. Ustawa o zawodzie farmaceuty z 2020 r. zmieniła rolę […]

19.02.2024
Więcej