Wiedzą możemy walczyć z fake newsami medycznymi

Wiedza pomaga walczyć z fake newsami medycznymi, a trzeba je koniecznie dementować, bo mogą zagrażać życiu i zdrowiu obywateli – to główny wniosek z debaty zorganizowanej w ramach konferencji naukowej „Nauka jako remedium na dezinformację”. Wydarzenie odbyło się w ramach Projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”

W panelu „Jaka jest rola CMKP w zakresie kształtowania postaw i przekazywania wiedzy kadrze medycznej?” udział wzięli m.in.: prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP oraz lek. Alicja Baska, asystent w Zakładzie Medycyny Stylu Życia SZP CMKP.

– Antyszczepinkowcy dają jasne przekazy, to jest dobre, a to jest złe – podkreślał prof. Ryszard Gellert, dyrektor CMKP.  – Jeśli chcemy dotrzeć do ludzi i przekonać ich do szczepień, to lekarze też muszą mieć jasny, zero-jedynkowy komunikat.

Prof. Jarosław Pinkas przypomniał, że w Szkole Zdrowia Publicznego CMKP powołany został Zakład Komunikacji Medycznej, w którym specjaliści uczą nie tylko tego, jak medycyny mają rozmawiać z pacjentami, ale także tego, jak ważne są umiejętności komunikowania się ekspertów medycznych się w sieci.

– Często jest tak, że jako lekarze nie posiadamy miękkich umiejętności, a to ma ogromny wpływ na budowanie relacji między lekarzem a pacjentem – mówił prof. Pinkas. – Właśnie po to, żeby to zmienić w CMKP wprowadzamy kursy z komunikacji medycznej dla medyków.

Lek. Alicja Baska namawiała do tego, by zgłaszać strony internetowe szerzące dezinformację.

– W sieci, poza ruchami antyszczepionkowymi, mamy także ruchy antycholesterolowe czy antystatynowe – mówi Baska. – Są lekarze, którzy podważają wpływ cholesterolu na choroby sercowo-naczyniowe. Inni lekarze uważają, że statyny to kolejny wielki spisek. W sieci jest też dużo fałszywych informacji na temat różnych terapii stosowanych w leczeniu onkologicznym. Stron z nieprawdziwymi informacjami w sieci jest dużo, dlatego trzeba je zgłaszać, by zostały zablokowane.

Zapis video na żywo konferencji dostępny będzie na stronie projektu: www.medfake.pl

Organizatorami konferencji było konsorcjum uczelni: Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Uniwersytet SWPS, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” Gospostrateg II.

Prof. Ryszard Gellert, prof. Jarosław Pinkas oraz inni prelegenci na scenie podczas konferencji Med Fake
Aktualności

Dwoje pracowników CMKP zostało powołanych do Naczelnej Komisji Bioetycznej przy ABM

Prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska z Zakładu Geriatrii i Gerontologii Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP zostali 31 maja br. powołani przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego do Naczelnej Komisji Bioetycznej do spraw Badań Klinicznych. Kadencja trwa cztery lata. – Przed członkami komisji ogromne wyzwanie – stworzenie standardu wydawania zgód i […]

31.05.2023
Więcej
Aktualności

Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową ku pamięci prof. Haliny Szwarc

Z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Haliny Szwarc, patronki i założycielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku od ponad 45 lat działającego przy CMKP, 30 maja pod tablicą pamiątkową kwiaty złożyli zaproszeni goście oraz przedstawiciele władz uczelni. W uroczystościach udział wzięli: syn prof. Haliny Szwarc – prof. Andrzej Szwarc razem z żoną Ewą Karpińską, prof. Wojciech Bik, zastępca […]

30.05.2023
Więcej
Aktualności

Prof. Jarosław Pinkas i prof. Marcin Kurzyna gośćmi programu „Nie taka prosta historia: Bogowie”

Prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP oraz prof. Marcin Kurzyna, kierownik Katedry i Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP byli gośćmi programu „Nie taka prosta historia: Bogowie” wyemitowanego 27 maja w TVP Historia. Autorzy programu „Nie taka prosta historia: Bogowie” sprawdzają, ile prawdy historycznej jest w filmach oraz serialach, opowiadających o […]

29.05.2023
Więcej