Wiedzą możemy walczyć z fake newsami medycznymi

Wiedza pomaga walczyć z fake newsami medycznymi, a trzeba je koniecznie dementować, bo mogą zagrażać życiu i zdrowiu obywateli – to główny wniosek z debaty zorganizowanej w ramach konferencji naukowej „Nauka jako remedium na dezinformację”. Wydarzenie odbyło się w ramach Projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”

W panelu „Jaka jest rola CMKP w zakresie kształtowania postaw i przekazywania wiedzy kadrze medycznej?” udział wzięli m.in.: prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP oraz lek. Alicja Baska, asystent w Zakładzie Medycyny Stylu Życia SZP CMKP.

– Antyszczepinkowcy dają jasne przekazy, to jest dobre, a to jest złe – podkreślał prof. Ryszard Gellert, dyrektor CMKP.  – Jeśli chcemy dotrzeć do ludzi i przekonać ich do szczepień, to lekarze też muszą mieć jasny, zero-jedynkowy komunikat.

Prof. Jarosław Pinkas przypomniał, że w Szkole Zdrowia Publicznego CMKP powołany został Zakład Komunikacji Medycznej, w którym specjaliści uczą nie tylko tego, jak medycyny mają rozmawiać z pacjentami, ale także tego, jak ważne są umiejętności komunikowania się ekspertów medycznych się w sieci.

– Często jest tak, że jako lekarze nie posiadamy miękkich umiejętności, a to ma ogromny wpływ na budowanie relacji między lekarzem a pacjentem – mówił prof. Pinkas. – Właśnie po to, żeby to zmienić w CMKP wprowadzamy kursy z komunikacji medycznej dla medyków.

Lek. Alicja Baska namawiała do tego, by zgłaszać strony internetowe szerzące dezinformację.

– W sieci, poza ruchami antyszczepionkowymi, mamy także ruchy antycholesterolowe czy antystatynowe – mówi Baska. – Są lekarze, którzy podważają wpływ cholesterolu na choroby sercowo-naczyniowe. Inni lekarze uważają, że statyny to kolejny wielki spisek. W sieci jest też dużo fałszywych informacji na temat różnych terapii stosowanych w leczeniu onkologicznym. Stron z nieprawdziwymi informacjami w sieci jest dużo, dlatego trzeba je zgłaszać, by zostały zablokowane.

Zapis video na żywo konferencji dostępny będzie na stronie projektu: www.medfake.pl

Organizatorami konferencji było konsorcjum uczelni: Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Uniwersytet SWPS, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” Gospostrateg II.

Prof. Ryszard Gellert, prof. Jarosław Pinkas oraz inni prelegenci na scenie podczas konferencji Med Fake
Aktualności

Nowy projekt CMKP – Zdrowie Młodego Badacza

Rusza nowy projekt popularyzujący naukę i wiedzę pt. Zdrowie Młodego Badacza realizowany przez CMKP i Fundację Stan. To NIEODPŁATNE zajęcia dla dzieci i młodzieży w trzech grupach wiekowych: 9-11 lat, 12-13 lat oraz 14-15 lat. Oferujemy fascynujące lekcje na temat profilaktyki zdrowia. Pierwsze zajęcia odbędą się już w tę sobotę tj. 25 maja w siedzibie […]

23.05.2024
Więcej
Aktualności

II Forum Młodych Naukowców: interdyscyplinarność, innowacje i wybitni eksperci

15 czerwca 2024 roku w Warszawie w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego odbędzie się II Forum Młodych Naukowców. W konferencji naukowej mogą wziąć udział młodzi biolodzy, biomedycy, lekarze, ale także studenci i rezydenci. – Nasza konferencja wyróżnia się interdyscyplinarnością – mówi prof. CMKP Joanna Bogusławska z Collegium Iuvenum, które organizuje wydarzenie. – W jednym miejscu spotkają […]

21.05.2024
Więcej
Aktualności

Innowacyjny termometr owulacyjny

Reprezentacja I Kliniki Położnictwa i Ginekologii CMKP oraz Szpitala Św. Zofii uczestniczyła w obradach 21. Światowego Kongresu Endokrynologii Ginekologicznej (ISGE). Zespół w składzie: dr Agnieszka Strojny, dr Radosław Maksym i prof. CMKP Anna Scholz przygotował doniesienie na temat badań nad wykorzystaniem innowacyjnego termometru owulacyjnego prowadzonych we współpracy z polskim startup-em. Praca ta została wyróżniona nagrodą […]

14.05.2024
Więcej