XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi
Zapraszamy na bezpłatne badania laryngologiczne w Klinice Otolaryngologii CMKP. Na badanie nie potrzeba skierowania, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja.
Klinika Otolaryngologii CMKP bierze aktywny udział w Europejskim Programie Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Program powstał w oparciu o wytyczne Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi oraz EHNS (European Head & Neck Society) i jest pionierskim przedsięwzięciem również na skalę Europy.
Zapisy na badania będą możliwe 18 września 2023 w godz. 8-14, pod numerem tel. 022 326-56- 02 lub osobiście w sekretariacie Kliniki Otolaryngologii CMKP, Mazowiecki Szpital Bródnowski przy ul. Kondratowicza 8.
Program profilaktyki nowotworów głowy i szyi skierowany jest do osób w wieku powyżej 40 lat, obserwujących u siebie objawy trwające powyżej 3 tygodni, które nie są związane z infekcją:
- przewlekła chrypka
- problemy z połykaniem
- guz szyi
- ból gardła
- czerwone albo białe naloty w jamie ustnej
- niegojące się owrzodzenia języka
- niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa
- owrzodzenia skóry głowy i szyi
Nowotwory głowy i szyi – co warto wiedzieć
W Polsce podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się nowe zjawisko epidemiologiczne, określane jako „fenomen epidemiologiczny” tzn. wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u ludzi poniżej 40 r.ż., którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu. Grupa ta określana jest jako młodzi dorośli. Badania naukowe wskazują, że czynnikiem potencjalnego ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).
Szacuje się, iż rocznie na nowotwory głowy i szyi umiera około 400 000 osób, a nowotwory te stanowią około 9 proc. nowotworów złośliwych u mężczyzn i 5 proc. u kobiet.
Są to nowotwory, które ze względu na swoje umiejscowienie, rozwijają się skrycie i wywołują niecharakterystyczne objawy, które również towarzyszą banalnym infekcjom górnych dróg oddechowych (ból gardła, ból podczas połykania, chrypka).
Wyniki leczenia chorych z nowotworami głowy i szyi w Polsce są wysoce niezadowalające, należą do jednych z najgorszych w kraju spośród wszystkich chorób nowotworowych. Związane jest to głównie ze znacznym zaawansowaniem choroby nowotworowej u chorych, którzy zgłaszają się do leczenia.