XX konferencja naukowa z okazji Światowego Dnia Nerek

Trzydziestu prelegentów wzięło udział w XX. konferencji naukowej zorganizowanej online z okazji Światowego Dnia Nerek. Wydarzenie realizowane było w studiu nagrań mieszczącym się w Domu Nauki Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. W tym roku odbywało się pod hasłem: „Zdrowie nerek dla wszystkich – przygotowania na nieoczekiwane, wspieranie pacjentów z grup ryzyka”.

Wykład inauguracyjny na temat „Choroba nerek, otyłość, cukrzyca, przewlekła choroba nerek” wygłosił prof. Wojciech Bik, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Raport o stanie dializoterapii za 2002 r. przedstawili: prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i konsultant krajowy ds. nefrologii oraz prof. Alicja Dębska-Ślizień, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Dane do raportu pochodziły z ośrodków dializ w Polsce.

– Mamy obecnie ponad 20 tys. pacjentów dializowanych otrzewnowo i hemodializowanych – podał prof. Gellert. – Ta liczba utrzymuje się na stabilnym poziomie od kilkunastu lat. Mały spadek był, gdy zaczął się COVID-19. Wśród osób dializowanych 60 proc. to mężczyźni, a 40 proc. – kobiety. Co warto podkreślić, wśród osób dializowanych najwięcej było pacjentów po 65 roku życia, natomiast osoby w wieku 20-44 lat stanowią tylko 11 proc.

Prof. Gellert podał, że średnia dla Polski to 500 osób dializowanych na milion mieszkańców.

Prof. Alicja Dębska-Ślizień przekazała, że w 2022 roku w Polsce przeszczepiono 786 dializowanych biorców nerki, co stanowiło 3,12 proc. chorych. Natomiast w ubiegłym roku w sumie w Polsce odbyło się 834 przeszczepień nerki, w tym nerki i trzustki oraz nerki i wątroby, w tym 73 przeszczepione nerki pochodziły od dawcy żywego.

– Cieszy nas, że wzrasta liczba przeczepień od dawców żywych – podkreślała prof. Alicja Dębska-Ślizień. – W transplantologii mieliśmy duży kryzys, gdy ogłoszono stan pandemii, ale już na szczęście się odbiliśmy.

Prof. Alicja Dębska-Ślizień dodała, że nadal w Polsce – na tle innych krajów Europy – transplantacji przeprowadza się dużo mniej.

– Dwa razy więcej transplantacji przeprowadzanych jest w Hiszpanii – podała prof. Dębska-Ślizień. – Wynika to z większej liczby dawców zmarłych i żywych, ale także z tego, że w Hiszpanii bardzo dobrze działa pobieranie narządów na niebijącym sercu. W Polsce w tej materii mamy jeszcze dużo do zrobienia. Myślę, że łatwiej będzie nam pozyskiwać dawców, gdy uda się wprowadzić opiekę koordynowaną dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek – dodała.

„Model organizacji opieki ambulatoryjnej nad pacjentem z przewlekłą chorobą nerek” w grudniu 2022 roku został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych.

Prof. Alicja Dębska-Ślizień podkreśliła, że cieszy ją to, że powoli rośnie liczba osób, którym nerka jest przeszczepiana wyprzedzająco, czyli transplantacja odbywa się przed rozpoczęciem leczenia dializami. W ubiegłym roku przeprowadzono 88 takich operacji. W Polsce żyje ok. 15 tysięcy osób z przeszczepioną nerką.

Prof. Wojciech Bik, prof. Ryszard Gellert oraz prof. CMKP Janusz Ostrowski w studiu CMKP podczas konferencji Zdrowe nerki dla wszystkich
Troje ekspertów w studiu podczas konferencji online Zdrowe nerki dla wszystkich
prof. Ryszard Gellert podczas konferencji online Zdrowe nerki dla wszytskich
Aktualności

Raport CMKP „Wiedza, postawy i zachowania Polaków w zakresie profilaktyki onkologicznej”

Ponad połowa Polaków wskazuje badania przesiewowe jako ważny element profilaktyki onkologicznej i wczesnego wykrywania nowotworów, jednak regularną samokontrolę (samobadanie) objawów mogących sugerować chorobę nowotworową deklaruje jedynie 21,5% badanych. Niepokoi również skala dezinformacji zdrowotnej – co piąty respondent błędnie uważa, że suplementy diety chronią przed nowotworami, a co szósty wierzy w skuteczność tzw. „detoksów”. To najważniejsze […]

17.06.2026
Więcej
Aktualności

Zamiana regulaminów Projektu FERS1

Uwaga!  Informujemy, że 2 czerwca 2026 r. zmianie uległy: Regulamin dofinansowania kosztów podróży i noclegu podczas staży specjalizacyjnych dla uczestników Projektu FERS1 Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla specjalizujących się lekarzy Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla lekarzy POZ Zmiany polegają na uproszczeniu niektórych zapisów, dodaniu możliwości rozliczania poniesionych kosztów na podstawie faktur […]

02.06.2026
Więcej
Aktualności

Zapraszamy na konferencję „Otyłość, oś mózgowo-jelitowa-mikrobiota”

Zakład Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP oraz Zakład Immunologii Translacyjnej i Badań Funkcjonalnych Mikrobioty CMKP mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w konferencji naukowej poświęconej roli osi mózgowo-jelitowej i mikrobioty w patogenezie oraz leczeniu otyłości. Wydarzenie odbędzie się 10 czerwca 2026 roku w godzinach 12:00–15:45 w Aula Magna CMKP i będzie realizowane w formule hybrydowej. Konferencja stanowi forum wymiany […]

27.05.2026
Więcej