XX konferencja naukowa z okazji Światowego Dnia Nerek

Trzydziestu prelegentów wzięło udział w XX. konferencji naukowej zorganizowanej online z okazji Światowego Dnia Nerek. Wydarzenie realizowane było w studiu nagrań mieszczącym się w Domu Nauki Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. W tym roku odbywało się pod hasłem: „Zdrowie nerek dla wszystkich – przygotowania na nieoczekiwane, wspieranie pacjentów z grup ryzyka”.

Wykład inauguracyjny na temat „Choroba nerek, otyłość, cukrzyca, przewlekła choroba nerek” wygłosił prof. Wojciech Bik, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Raport o stanie dializoterapii za 2002 r. przedstawili: prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i konsultant krajowy ds. nefrologii oraz prof. Alicja Dębska-Ślizień, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Dane do raportu pochodziły z ośrodków dializ w Polsce.

– Mamy obecnie ponad 20 tys. pacjentów dializowanych otrzewnowo i hemodializowanych – podał prof. Gellert. – Ta liczba utrzymuje się na stabilnym poziomie od kilkunastu lat. Mały spadek był, gdy zaczął się COVID-19. Wśród osób dializowanych 60 proc. to mężczyźni, a 40 proc. – kobiety. Co warto podkreślić, wśród osób dializowanych najwięcej było pacjentów po 65 roku życia, natomiast osoby w wieku 20-44 lat stanowią tylko 11 proc.

Prof. Gellert podał, że średnia dla Polski to 500 osób dializowanych na milion mieszkańców.

Prof. Alicja Dębska-Ślizień przekazała, że w 2022 roku w Polsce przeszczepiono 786 dializowanych biorców nerki, co stanowiło 3,12 proc. chorych. Natomiast w ubiegłym roku w sumie w Polsce odbyło się 834 przeszczepień nerki, w tym nerki i trzustki oraz nerki i wątroby, w tym 73 przeszczepione nerki pochodziły od dawcy żywego.

– Cieszy nas, że wzrasta liczba przeczepień od dawców żywych – podkreślała prof. Alicja Dębska-Ślizień. – W transplantologii mieliśmy duży kryzys, gdy ogłoszono stan pandemii, ale już na szczęście się odbiliśmy.

Prof. Alicja Dębska-Ślizień dodała, że nadal w Polsce – na tle innych krajów Europy – transplantacji przeprowadza się dużo mniej.

– Dwa razy więcej transplantacji przeprowadzanych jest w Hiszpanii – podała prof. Dębska-Ślizień. – Wynika to z większej liczby dawców zmarłych i żywych, ale także z tego, że w Hiszpanii bardzo dobrze działa pobieranie narządów na niebijącym sercu. W Polsce w tej materii mamy jeszcze dużo do zrobienia. Myślę, że łatwiej będzie nam pozyskiwać dawców, gdy uda się wprowadzić opiekę koordynowaną dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek – dodała.

„Model organizacji opieki ambulatoryjnej nad pacjentem z przewlekłą chorobą nerek” w grudniu 2022 roku został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych.

Prof. Alicja Dębska-Ślizień podkreśliła, że cieszy ją to, że powoli rośnie liczba osób, którym nerka jest przeszczepiana wyprzedzająco, czyli transplantacja odbywa się przed rozpoczęciem leczenia dializami. W ubiegłym roku przeprowadzono 88 takich operacji. W Polsce żyje ok. 15 tysięcy osób z przeszczepioną nerką.

Prof. Wojciech Bik, prof. Ryszard Gellert oraz prof. CMKP Janusz Ostrowski w studiu CMKP podczas konferencji Zdrowe nerki dla wszystkich
Troje ekspertów w studiu podczas konferencji online Zdrowe nerki dla wszystkich
prof. Ryszard Gellert podczas konferencji online Zdrowe nerki dla wszytskich
Aktualności

Dzień Otwarty Centrum Symulacji Endoskopowej CMKP

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty Centrum Symulacji Endoskopowej CMKP (CSE), organizowany w ramach obchodów 20-lecia Polski w UE podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich! Kiedy? 10 maja 2024, od 9:00 do 15:00 Gdzie? Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, ul. Marymoncka 99/103, Warszawa W programie przygotowaliśmy poniższe atrakcje: Tematyczne odprowadzanie: nasi instruktorzy zaprezentują CSE, umożliwiając przyjrzenie się bliżej […]

24.04.2024
Więcej
Aktualności

Webinar poświęcony bazie EmBiology

Serdecznie zapraszamy na webinar poświęcony bazie EmBiology. W trakcie tego webinaru uczestnicy będą mogli dowiedzieć się między innymi: Jak stronniczość może wpływać na wyszukiwanie literatury? W jaki sposób można znaleźć kluczowe dane biologiczne w opublikowanej literaturze bez konieczności spędzania wielu godzin na czytaniu artykułów? Webinar odbędzie się 2 maja o godzinie 16:00 polskiego czasu. Zapisy […]

24.04.2024
Więcej
Aktualności

Zostanie przeprowadzony dodatkowy etap wiosennego postępowania kwalifikacyjnego

Minister Zdrowia podjął decyzję o przeprowadzeniu dodatkowego etapu w wiosennym postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie i lekarsko-dentystyczne. Trzeci etap został uruchomiony 22 kwietnia 2024 r. w Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK). Na miejsca rezydenckie w dziedzinach priorytetowych zostało w nim zakwalifikowanych 116 lekarzy. W dodatkowym etapie postępowania kwalifikacyjnego biorą udział lekarze niezakwalifikowani do odbywania szkolenia specjalizacyjnego, […]

23.04.2024
Więcej