XX konferencja naukowa z okazji Światowego Dnia Nerek

Trzydziestu prelegentów wzięło udział w XX. konferencji naukowej zorganizowanej online z okazji Światowego Dnia Nerek. Wydarzenie realizowane było w studiu nagrań mieszczącym się w Domu Nauki Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. W tym roku odbywało się pod hasłem: „Zdrowie nerek dla wszystkich – przygotowania na nieoczekiwane, wspieranie pacjentów z grup ryzyka”.

Wykład inauguracyjny na temat „Choroba nerek, otyłość, cukrzyca, przewlekła choroba nerek” wygłosił prof. Wojciech Bik, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

Raport o stanie dializoterapii za 2002 r. przedstawili: prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i konsultant krajowy ds. nefrologii oraz prof. Alicja Dębska-Ślizień, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i prezes Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego. Dane do raportu pochodziły z ośrodków dializ w Polsce.

– Mamy obecnie ponad 20 tys. pacjentów dializowanych otrzewnowo i hemodializowanych – podał prof. Gellert. – Ta liczba utrzymuje się na stabilnym poziomie od kilkunastu lat. Mały spadek był, gdy zaczął się COVID-19. Wśród osób dializowanych 60 proc. to mężczyźni, a 40 proc. – kobiety. Co warto podkreślić, wśród osób dializowanych najwięcej było pacjentów po 65 roku życia, natomiast osoby w wieku 20-44 lat stanowią tylko 11 proc.

Prof. Gellert podał, że średnia dla Polski to 500 osób dializowanych na milion mieszkańców.

Prof. Alicja Dębska-Ślizień przekazała, że w 2022 roku w Polsce przeszczepiono 786 dializowanych biorców nerki, co stanowiło 3,12 proc. chorych. Natomiast w ubiegłym roku w sumie w Polsce odbyło się 834 przeszczepień nerki, w tym nerki i trzustki oraz nerki i wątroby, w tym 73 przeszczepione nerki pochodziły od dawcy żywego.

– Cieszy nas, że wzrasta liczba przeczepień od dawców żywych – podkreślała prof. Alicja Dębska-Ślizień. – W transplantologii mieliśmy duży kryzys, gdy ogłoszono stan pandemii, ale już na szczęście się odbiliśmy.

Prof. Alicja Dębska-Ślizień dodała, że nadal w Polsce – na tle innych krajów Europy – transplantacji przeprowadza się dużo mniej.

– Dwa razy więcej transplantacji przeprowadzanych jest w Hiszpanii – podała prof. Dębska-Ślizień. – Wynika to z większej liczby dawców zmarłych i żywych, ale także z tego, że w Hiszpanii bardzo dobrze działa pobieranie narządów na niebijącym sercu. W Polsce w tej materii mamy jeszcze dużo do zrobienia. Myślę, że łatwiej będzie nam pozyskiwać dawców, gdy uda się wprowadzić opiekę koordynowaną dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek – dodała.

„Model organizacji opieki ambulatoryjnej nad pacjentem z przewlekłą chorobą nerek” w grudniu 2022 roku został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych.

Prof. Alicja Dębska-Ślizień podkreśliła, że cieszy ją to, że powoli rośnie liczba osób, którym nerka jest przeszczepiana wyprzedzająco, czyli transplantacja odbywa się przed rozpoczęciem leczenia dializami. W ubiegłym roku przeprowadzono 88 takich operacji. W Polsce żyje ok. 15 tysięcy osób z przeszczepioną nerką.

Prof. Wojciech Bik, prof. Ryszard Gellert oraz prof. CMKP Janusz Ostrowski w studiu CMKP podczas konferencji Zdrowe nerki dla wszystkich
Troje ekspertów w studiu podczas konferencji online Zdrowe nerki dla wszystkich
prof. Ryszard Gellert podczas konferencji online Zdrowe nerki dla wszytskich
Aktualności

Zapraszamy na spotkanie naukowe Meet The Expert

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie naukowe: „Meet the Expert” organizowane wspólnie przez Collegium Iuvenum i Centrum Badań Translacyjnych. Gościem specjalnym będzie dr Jan Witowski, lekarz i naukowiec, który rewolucjonizuje dziedzinę medycznego obrazowania i diagnostyki nowotworów. Nie przegap okazji, aby dowiedzieć się  jak prace dr. Jana Witowskiego wpływają na rozwój medycyny! Program spotkania naukowego: 14:00 – 14:02 […]

21.09.2023
Więcej
Aktualności

W CMKP trwa Kongres Medycyny Stylu Życia

15 września rozpoczął się 4. Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia pod hasłem: Continuum. Jego współorganizatorem jest Zakład Medycyny Stylu Życia CMKP. Wydarzenie potrwa trzy dni. List prof. Ryszard Gellerta, dyrektora CMKP do uczestników przeczytał prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP i konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego. – Jestem dumny z tego, […]

15.09.2023
Więcej
Aktualności

XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Zapraszamy na bezpłatne badania laryngologiczne w Klinice Otolaryngologii CMKP. Na badanie nie potrzeba skierowania, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Klinika Otolaryngologii CMKP bierze aktywny udział w Europejskim Programie Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Program powstał w oparciu o wytyczne Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi oraz EHNS (European Head & Neck Society) i jest […]

14.09.2023
Więcej