XX Światowy Dzień Walki z Rakiem 2020

4 lutego obchodzimy XX Światowy Dzień Walki z Rakiem 2020/ World Cancer Day.
Choroby nowotworowe to problem globalny, jedna z najczęstszych przyczyn umieralności na świecie.

Najnowsze dane wykazują, że w ciągu ostatnich trzech dekad, liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce wrosła ponad dwukrotnie. Ogólnie szacuje się, że w naszym społeczeństwie prawie 990 tysięcy osób żyje z chorobą nowotworową, a nowotwory złośliwe to wciąż druga przyczyna zgonów w Polsce. Bez wątpienia choroby nowotworowe to jedno z największych współczesnych zagrożeń dla życia i zdrowia.

Dlatego należy przypomnieć jak ważna w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka.  Właśnie odpowiednia profilaktyka i wczesne rozpoznanie choroby mogą znacząco przyczynić się do jej wyleczenia. Obecnie głównym powodem wysokiej umieralności na raka jest zbyt późne wykrycie choroby.

Zdaniem ekspertów blisko 70% nowotworów złośliwych jest wynikiem działania szkodliwych czynników związanych ze stylem życia, dietą oraz otaczającym nas środowiskiem:

• palenie tytoniu – tytoń może powodować aż 14 różnych nowotworów, w tym układu oddechowego czy trzustki,
  • nadużywanie alkoholu – szacuje się, że od 2 do 4% wszystkich przypadków nowotworów, spowodowanych jest pośrednio lub bezpośrednio przez alkohol; regularne picie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia m.in. raka jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani czy wątroby,
  • dieta i sposób odżywiania,
  • zakażenia i wirusy,
  • czynniki zawodowe,
  • zanieczyszczenie środowiska.

Jak_chronić_się_przed_rakiem-_ulotka (1)

Jak_żyć_i_jeśc_aby_przechytrzyć_raka-_ulotka

Stopień doktora nauk medycznych otrzymał lek. Tomasz Latos

20 października br. odbyła się 1. obrona rozprawy doktorskiej w nowym roku akademickim 2020/2021. Stopień doktora nauk medycznych otrzymał lek. Tomasz Latos. Jako rozprawę doktorską przedstawił pracę pt. „Analiza zasadności badań tomografii komputerowej w ortopedii na przykładzie kości i stawów kończyny dolnej”. Promotorem pracy był prof. dr hab. n. med. Jerzy Walecki. Serdecznie gratulujemy.

21.10.2020

Inauguracja roku akademickiego 2020/2021

14 października br. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego zainaugurowało nowy rok akademicki 2020/2021. Jest to pierwszy rok akademicki otwierający kolejną kadencję władz uczelni, przypadającą na lata 2020-2024. Uroczystości przewodniczył Dyrektor CMKP prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert. Szczególny charakter tegorocznej inauguracji wyznaczyła nie tylko nadzwyczajna sytuacja epidemiczna w kraju, ale także zainicjowanie obchodów jubileuszowych 50-lecia Uczelni, przypadającego na rok 2021. Mimo ograniczonej liczby osób uczestniczących w inauguracji […]