XXI konferencja naukowa z okazji Światowego Dnia Nerek w CMKP

Dwudziestu pięciu prelegentów z wielu dziedzin medycyny wzięło udział w konferencji „Rozwijanie równego dostępu do opieki i optymalnego leczenia”, która 15 marca odbyła się w CMKP z okazji Światowego Dnia Nerek. Przewodniczącym Komitetu Naukowego jest prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii.

– 90 proc. pacjentów chorych na nerki w Polsce nadal nie wie o tym, że choruje – podkreślił prof. Ryszard Gellert. – Dzięki współpracy nefrologów, diabetologów, kardiologów i lekarzy rodzinnych możemy lepiej ich diagnozować i mam nadzieję, że za kilka lat będziemy mogli powiedzieć mamy to. Wiemy, kto choruje i możemy ich leczyć.

Konferencja stacjonarnie odbyła się w Aula Magna CMKP oraz online. Wykład inauguracyjny „Nefrocentryczne podejście do chorób przewlekłych – spojrzenie na cukrzycę” wygłosił prof. Janusz Gumprecht, p.o. kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Diabetologii i Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

O niewydolności serca u pacjentów z PChN mówił prof. Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP. Z kolei prof. Ryszard Gellert wypowiadał się na temat: „Nerki w kardioprotekcji”.  Prof. Stanisław Niemczyk, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Dializoterapii Wojskowego Instytutu Medycznego Państwowego Instytutu Badawczego wypowiedział się na temat „Nadwagi i otyłości w PChN – leczyć czy nie leczyć”. O tym jak kontrolować cukrzycę u dializowanych powiedziała prof. Katarzyna Krzanowska, kierownik Oddziału Nefrologii i Dializoterapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Na temat flozyn w PChN powiedział prof. Tomasz Hryszko, kierownik II Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych z Ośrodkiem Dializ Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Wystąpienie na temat zdrowia publicznego miał prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego. Prof. Magdalena Krajewska, prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu powiedziała na temat „Inhibitorów receptora mineralokortykoidowego w nefroprotekcji”. Natomiast prof. Ryszard Gellert przedstawił raport za 2023 r. dotyczący dializoterapii, a prof. Alicja Dębska-Ślizień, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – raport dotyczący transplantacji.

W trzeciej sesji m.in.: na temat „Nefropatii IgA a mikrobiom jelitowy” mówił prof. Marcin Adamczak z Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Prof. Magdalena Durlik, kierownik Kliniki Transplantologii, Immunologii, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opowiedziała o tym, jakie są ograniczenia przeszczepiania, natomiast prof. Przemysław Rutkowski, Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – o hemodializoterapii.

W czwartej sesji o odrodzeniu dializoterapii otrzewnowej powiedział prof. Wojciech Załuska, Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Natomiast prof. Jacek Małyszko z I Kliniki Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ Uniwersytet Medyczny w Białymstoku mówił o współpracy nefrologa z lekarzem rodzinnym. Na koniec konferencji prof. Andrzej Więcek, kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powiedział czego jeszcze brakuje nefrologom.

Aktualności

Utrudniony kontakt telefoniczny

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, że w związku ze zmianą lokalizacji kontakt z pracownikami Biura Koordynacji Kształcenia oraz Działu Postępowań Kwalifikacyjnych w dniach 1-5 lipca będzie utrudniony. Prosimy kontaktować się mailowo. Z utrudnienia przepraszamy.

28.06.2024
Więcej
Aktualności

Obrony rozpraw doktorskich – 25.06.2024

Niezmiernie miło nam poinformować, że dziś w CMKP odbyły się aż trzy obrony rozpraw doktorskich. Lek. Dorota Kuryga z Kliniki Otorynolaryngologii Dziecięcej CMKP jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Zaburzenia oddychania podczas snu w przebiegu nagłych idiopatycznych deficytów funkcji ucha wewnętrznego. Promotorem pracy jest prof. dr hab. n. med. Artur Niedzielski. Lek. Agata Popielarz-Grygalewicz przedstawiła pracę […]

25.06.2024
Więcej
Aktualności

Laboratorium o podwyższonym standardzie bezpieczeństwa biologicznego w CMKP

18 czerwca 2024 r. w Zakładzie Biochemii i Biologii Molekularnej CMKP zostało otwarte nowoczesne laboratorium klasy bezpieczeństwa BSL-2. Laboratorium jest częścią Pracowni Badań Funkcjonalnych Mikrobioty, kierowanej przez prof. CMKP Joannę Bogusławską. Laboratorium jest wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę badawczą m.in.: komory laminarne II klasy bezpieczeństwa. Ma także oddzielny system wentylacji tak, by oddzielić pracownię od zewnętrznego […]

18.06.2024
Więcej