XXVII „Jesienna Szkoła Endokrynologii” – podsumowanie

Mimo niesparzających okoliczności związanych z trwającą pandemią koronawirusa w dniach 26-27 listopada 2021 roku tradycyjnie w Hotelu  „Mercure-Kasprowy” w Zakopanem odbyła się już XXVII „Jesienna Szkoła Endokrynologii”.

Konferencję przeprowadzono w formie stacjonarnej z zachowaniem odpowiednich zasad epidemiologicznych (Uczestnicy w maseczkach, z Unijnym Certyfikatem COVID-19 lub zaświadczeniem o przebytym szczepieniu bądź przechorowaniu , z odpowiednimi pisemnymi deklaracjami dotyczącym tego problemu). Obrady toczyły się w sali konferencyjnej „Tarty” (350 osób) z teletransmisją do sali „Rysy” (150 osób) , lobby i pokoi hotelu.

W zajęciach „Szkoły” uczestniczyło 530 lekarzy z całej Polski. Wśród nich było : 196 internistów (w tym 139 endokrynologów), 44 ginekologów    ( w tym 21 endokrynologów) , 38 pediatrów ( w tym 30 endokrynologów ) , 30 endokrynologów, po pięciu diabetologów, chirurgów i specjalistów medycyny rodzinnej a pozostali to osoby w trakcie specjalizacji.

Podczas „Jesiennej Szkoły Endokrynologii” tradycyjnie przedstawiliśmy sprawozdanie z konferencji Towarzystwa Endokrynologicznego- ENDO 2020, corocznie organizowanej w Stanach Zjednoczonych – stąd też tradycyjny tytuł naszego spotkania  „Co Nowego w Ameryce?”. Jego celem było zapoznanie polskich lekarzy praktyków z najnowszymi sposobami rozpoznawania i leczenia zaburzeń endokrynnych, rekomendowanych w Ameryce przez światowych ekspertów w tym zakresie. Dlatego też przedstawione wykłady podczas naszej  „Szkoły” opierały się na materiałach opublikowanych po online’owych spotkaniach z Profesorami podczas ENDO 2020 „Meet-the-Professor, Endocrine Case Management”.

Podczas dwudniowej konferencji 20 wkładców; obecny i były Prezes PTE, Krajowy Konsultant ds. Endokrynologii oraz  pracownicy Kliniki  Endokrynologii CMKP przedstawiło 27 wykładów. Omówiono w nich między innymi 84 przypadki kliniczne z zaburzeniami endokrynnymi, na podstawie   których zadano 114 pytań. Uczestnicy w sposób interaktywny odpowiadali zdalnie na zadane pytania przy pomocy bezprzewodowego systemu do głosownia. Najlepiej odpowiadających uhonorowano nagrodami.

Na koniec każdej z 7 sesji tematycznych przeprowadzono dyskusje odpowiadając na 147 pytań zebranych podczas obrad. Wszystkie wykłady w postaci drukowanych materiałów wydano jako Podręcznik naszej „Szkoły”.

Jestem przekonany, że w dobie gdy większość konferencji jest prowadzonych w formie on-line lub przekładanych na terminy późniejsze nasze spotkanie przeprowadzone w formie stacjonarnej  było bezpieczne, pożyteczne i udane.

Wszystkim Słuchaczom, Wykładowcom, Sponsorom XXVII „Jesiennej Szkoły Endokrynologii” oraz jej Współorganizatorom bardzo dziękuję za aktywny i konstruktywny udział oraz stworzenie znakomitej atmosfery spotkania.

prof. Wojciech Zgliczyński
Kierownik Naukowy Kursu

Jesienna Szkoła Endokrynologii
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej 28.11.2024

Miło nam poinformować, że 28 listopada 2024 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Magdaleny Dutsch-Wicherek z Kliniki Psychiatrii CMKP. Jako rozprawę przedstawiła pracę pt. „Analiza występowania depresji okołoporodowej u kobiet w związku z nieprawidłową aktywacją układu odpornościowego w czasie ciąży i połogu”. Promotorem jest dr hab. n .med. Michał Lew-Starowicz, prof. CMKP […]

28.11.2024
Więcej
Aktualności

Obrony rozpraw doktorskich 25.11.2024

Niezmiernie miło nam poinformować, że dziś w CMKP odbyły się dwie obrony rozpraw doktorskich. Lek. Tomasz Żelek z Kliniki Nefrologii i Chorób  Wewnętrznych CMKP jako rozprawę doktorską przedstawił pracę pt. Samodzielne badanie przetoki tętniczo-żylnej przez pacjentów leczonych powtarzanymi hemodializami a przeżycie dostępu naczyniowego do hemodializ – ocena autorskiego programu edukacyjnego dla pacjentów dializowanych. Promotorem pracy […]

25.11.2024
Więcej
Aktualności

Obrony rozpraw doktorskich 21.11.2024

Niezmiernie miło nam poinformować, że dziś w CMKP odbyły się dwie obrony rozpraw doktorskich. Lek. Beata Feldman z Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologicznej CMKP w Otwocku jako rozprawę przedstawiła pracę pt. Badania zależności pomiędzy stopniem kręgozmyku a radiologiczną morfologią mięśni przykręgosłupowych u pacjentów ze spondylolizą i spondylolistezą na poziomie L5/S1 z wykorzystaniem techniki tomografii komputerowej. […]

21.11.2024
Więcej