XXVII „Jesienna Szkoła Endokrynologii” – podsumowanie

Mimo niesparzających okoliczności związanych z trwającą pandemią koronawirusa w dniach 26-27 listopada 2021 roku tradycyjnie w Hotelu  „Mercure-Kasprowy” w Zakopanem odbyła się już XXVII „Jesienna Szkoła Endokrynologii”.

Konferencję przeprowadzono w formie stacjonarnej z zachowaniem odpowiednich zasad epidemiologicznych (Uczestnicy w maseczkach, z Unijnym Certyfikatem COVID-19 lub zaświadczeniem o przebytym szczepieniu bądź przechorowaniu , z odpowiednimi pisemnymi deklaracjami dotyczącym tego problemu). Obrady toczyły się w sali konferencyjnej „Tarty” (350 osób) z teletransmisją do sali „Rysy” (150 osób) , lobby i pokoi hotelu.

W zajęciach „Szkoły” uczestniczyło 530 lekarzy z całej Polski. Wśród nich było : 196 internistów (w tym 139 endokrynologów), 44 ginekologów    ( w tym 21 endokrynologów) , 38 pediatrów ( w tym 30 endokrynologów ) , 30 endokrynologów, po pięciu diabetologów, chirurgów i specjalistów medycyny rodzinnej a pozostali to osoby w trakcie specjalizacji.

Podczas „Jesiennej Szkoły Endokrynologii” tradycyjnie przedstawiliśmy sprawozdanie z konferencji Towarzystwa Endokrynologicznego- ENDO 2020, corocznie organizowanej w Stanach Zjednoczonych – stąd też tradycyjny tytuł naszego spotkania  „Co Nowego w Ameryce?”. Jego celem było zapoznanie polskich lekarzy praktyków z najnowszymi sposobami rozpoznawania i leczenia zaburzeń endokrynnych, rekomendowanych w Ameryce przez światowych ekspertów w tym zakresie. Dlatego też przedstawione wykłady podczas naszej  „Szkoły” opierały się na materiałach opublikowanych po online’owych spotkaniach z Profesorami podczas ENDO 2020 „Meet-the-Professor, Endocrine Case Management”.

Podczas dwudniowej konferencji 20 wkładców; obecny i były Prezes PTE, Krajowy Konsultant ds. Endokrynologii oraz  pracownicy Kliniki  Endokrynologii CMKP przedstawiło 27 wykładów. Omówiono w nich między innymi 84 przypadki kliniczne z zaburzeniami endokrynnymi, na podstawie   których zadano 114 pytań. Uczestnicy w sposób interaktywny odpowiadali zdalnie na zadane pytania przy pomocy bezprzewodowego systemu do głosownia. Najlepiej odpowiadających uhonorowano nagrodami.

Na koniec każdej z 7 sesji tematycznych przeprowadzono dyskusje odpowiadając na 147 pytań zebranych podczas obrad. Wszystkie wykłady w postaci drukowanych materiałów wydano jako Podręcznik naszej „Szkoły”.

Jestem przekonany, że w dobie gdy większość konferencji jest prowadzonych w formie on-line lub przekładanych na terminy późniejsze nasze spotkanie przeprowadzone w formie stacjonarnej  było bezpieczne, pożyteczne i udane.

Wszystkim Słuchaczom, Wykładowcom, Sponsorom XXVII „Jesiennej Szkoły Endokrynologii” oraz jej Współorganizatorom bardzo dziękuję za aktywny i konstruktywny udział oraz stworzenie znakomitej atmosfery spotkania.

prof. Wojciech Zgliczyński
Kierownik Naukowy Kursu

Jesienna Szkoła Endokrynologii
Aktualności

Raport CMKP „Wiedza, postawy i zachowania Polaków w zakresie profilaktyki onkologicznej”

Ponad połowa Polaków wskazuje badania przesiewowe jako ważny element profilaktyki onkologicznej i wczesnego wykrywania nowotworów, jednak regularną samokontrolę (samobadanie) objawów mogących sugerować chorobę nowotworową deklaruje jedynie 21,5% badanych. Niepokoi również skala dezinformacji zdrowotnej – co piąty respondent błędnie uważa, że suplementy diety chronią przed nowotworami, a co szósty wierzy w skuteczność tzw. „detoksów”. To najważniejsze […]

17.06.2026
Więcej
Aktualności

Zamiana regulaminów Projektu FERS1

Uwaga!  Informujemy, że 2 czerwca 2026 r. zmianie uległy: Regulamin dofinansowania kosztów podróży i noclegu podczas staży specjalizacyjnych dla uczestników Projektu FERS1 Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla specjalizujących się lekarzy Regulamin dofinansowania innych form doskonalenia zawodowego dla lekarzy POZ Zmiany polegają na uproszczeniu niektórych zapisów, dodaniu możliwości rozliczania poniesionych kosztów na podstawie faktur […]

02.06.2026
Więcej
Aktualności

Zapraszamy na konferencję „Otyłość, oś mózgowo-jelitowa-mikrobiota”

Zakład Neuroendokrynologii Klinicznej CMKP oraz Zakład Immunologii Translacyjnej i Badań Funkcjonalnych Mikrobioty CMKP mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w konferencji naukowej poświęconej roli osi mózgowo-jelitowej i mikrobioty w patogenezie oraz leczeniu otyłości. Wydarzenie odbędzie się 10 czerwca 2026 roku w godzinach 12:00–15:45 w Aula Magna CMKP i będzie realizowane w formule hybrydowej. Konferencja stanowi forum wymiany […]

27.05.2026
Więcej