XXVII „Jesienna Szkoła Endokrynologii” – podsumowanie

Mimo niesparzających okoliczności związanych z trwającą pandemią koronawirusa w dniach 26-27 listopada 2021 roku tradycyjnie w Hotelu  „Mercure-Kasprowy” w Zakopanem odbyła się już XXVII „Jesienna Szkoła Endokrynologii”.

Konferencję przeprowadzono w formie stacjonarnej z zachowaniem odpowiednich zasad epidemiologicznych (Uczestnicy w maseczkach, z Unijnym Certyfikatem COVID-19 lub zaświadczeniem o przebytym szczepieniu bądź przechorowaniu , z odpowiednimi pisemnymi deklaracjami dotyczącym tego problemu). Obrady toczyły się w sali konferencyjnej „Tarty” (350 osób) z teletransmisją do sali „Rysy” (150 osób) , lobby i pokoi hotelu.

W zajęciach „Szkoły” uczestniczyło 530 lekarzy z całej Polski. Wśród nich było : 196 internistów (w tym 139 endokrynologów), 44 ginekologów    ( w tym 21 endokrynologów) , 38 pediatrów ( w tym 30 endokrynologów ) , 30 endokrynologów, po pięciu diabetologów, chirurgów i specjalistów medycyny rodzinnej a pozostali to osoby w trakcie specjalizacji.

Podczas „Jesiennej Szkoły Endokrynologii” tradycyjnie przedstawiliśmy sprawozdanie z konferencji Towarzystwa Endokrynologicznego- ENDO 2020, corocznie organizowanej w Stanach Zjednoczonych – stąd też tradycyjny tytuł naszego spotkania  „Co Nowego w Ameryce?”. Jego celem było zapoznanie polskich lekarzy praktyków z najnowszymi sposobami rozpoznawania i leczenia zaburzeń endokrynnych, rekomendowanych w Ameryce przez światowych ekspertów w tym zakresie. Dlatego też przedstawione wykłady podczas naszej  „Szkoły” opierały się na materiałach opublikowanych po online’owych spotkaniach z Profesorami podczas ENDO 2020 „Meet-the-Professor, Endocrine Case Management”.

Podczas dwudniowej konferencji 20 wkładców; obecny i były Prezes PTE, Krajowy Konsultant ds. Endokrynologii oraz  pracownicy Kliniki  Endokrynologii CMKP przedstawiło 27 wykładów. Omówiono w nich między innymi 84 przypadki kliniczne z zaburzeniami endokrynnymi, na podstawie   których zadano 114 pytań. Uczestnicy w sposób interaktywny odpowiadali zdalnie na zadane pytania przy pomocy bezprzewodowego systemu do głosownia. Najlepiej odpowiadających uhonorowano nagrodami.

Na koniec każdej z 7 sesji tematycznych przeprowadzono dyskusje odpowiadając na 147 pytań zebranych podczas obrad. Wszystkie wykłady w postaci drukowanych materiałów wydano jako Podręcznik naszej „Szkoły”.

Jestem przekonany, że w dobie gdy większość konferencji jest prowadzonych w formie on-line lub przekładanych na terminy późniejsze nasze spotkanie przeprowadzone w formie stacjonarnej  było bezpieczne, pożyteczne i udane.

Wszystkim Słuchaczom, Wykładowcom, Sponsorom XXVII „Jesiennej Szkoły Endokrynologii” oraz jej Współorganizatorom bardzo dziękuję za aktywny i konstruktywny udział oraz stworzenie znakomitej atmosfery spotkania.

prof. Wojciech Zgliczyński
Kierownik Naukowy Kursu

Jesienna Szkoła Endokrynologii

Walne Zgromadzenie Członków PTN

Podczas XIV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego Nefrologia – rozwój przez dialog odbyło się  Walne Zgromadzenie Członków PTN, w trakcie którego prof. Ryszard Gellert został uhonorowany tytułem Członka Honorowego PTN. Przewodniczącym Walnego Zgromadzenia Członków PTN był prof. Janusz Ostrowski, który także współprzewodniczył sesji „Opieka interdyscyplinarna nad chorym z nefropatią”, podczas której wykład wygłosił prof. Andrzej Rydzewski.

Kolejne obrony w CMKP

Miło nam poinformować, że 21 czerwca 2022 r. w CMKP odbyły się dwie obrony rozpraw doktorskich. Lek. Piotr Ciechanowicz z Kliniki Dermatologii CMKP jako rozprawę doktorską przedstawił pracę pt. „Problemy diagnostyczne i terapeutyczne pacjentów dermatologicznych w dobie pandemii COVID – 19”. Promotorem pracy jest dr hab. n .med. Irena Walecka-Herniczek, prof. CMKP, promotorem pomocniczym natomiast dr n. med. Justyna Sicińska. Lek. Marta Banaszkiewicz-Cyganik z Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii […]

21.06.2022

Obrona rozprawy doktorskiej

Miło nam poinformować, że 14 czerwca 2022 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Marii Czubak-Wrzosek z Kliniki Chorób Kręgosłupa i Ortopedii CMKP. Jako rozprawę doktorską przedstawiła pracę pt. „Ocena parametrów radiograficznych opisujących kształt i ustawienie miednicy oraz kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej u chorych z chorobą zwyrodnieniową idiopatyczną, wtórna do dysplazji albo protruzji stawu biodrowego”. Promotorem pracy jest dr hab. n. med. Marcin Tyrakowski, prof. CMKP. Serdecznie gratulujemy!

14.06.2022