XXVII „Jesienna Szkoła Endokrynologii” – podsumowanie

Mimo niesparzających okoliczności związanych z trwającą pandemią koronawirusa w dniach 26-27 listopada 2021 roku tradycyjnie w Hotelu  „Mercure-Kasprowy” w Zakopanem odbyła się już XXVII „Jesienna Szkoła Endokrynologii”.

Konferencję przeprowadzono w formie stacjonarnej z zachowaniem odpowiednich zasad epidemiologicznych (Uczestnicy w maseczkach, z Unijnym Certyfikatem COVID-19 lub zaświadczeniem o przebytym szczepieniu bądź przechorowaniu , z odpowiednimi pisemnymi deklaracjami dotyczącym tego problemu). Obrady toczyły się w sali konferencyjnej „Tarty” (350 osób) z teletransmisją do sali „Rysy” (150 osób) , lobby i pokoi hotelu.

W zajęciach „Szkoły” uczestniczyło 530 lekarzy z całej Polski. Wśród nich było : 196 internistów (w tym 139 endokrynologów), 44 ginekologów    ( w tym 21 endokrynologów) , 38 pediatrów ( w tym 30 endokrynologów ) , 30 endokrynologów, po pięciu diabetologów, chirurgów i specjalistów medycyny rodzinnej a pozostali to osoby w trakcie specjalizacji.

Podczas „Jesiennej Szkoły Endokrynologii” tradycyjnie przedstawiliśmy sprawozdanie z konferencji Towarzystwa Endokrynologicznego- ENDO 2020, corocznie organizowanej w Stanach Zjednoczonych – stąd też tradycyjny tytuł naszego spotkania  „Co Nowego w Ameryce?”. Jego celem było zapoznanie polskich lekarzy praktyków z najnowszymi sposobami rozpoznawania i leczenia zaburzeń endokrynnych, rekomendowanych w Ameryce przez światowych ekspertów w tym zakresie. Dlatego też przedstawione wykłady podczas naszej  „Szkoły” opierały się na materiałach opublikowanych po online’owych spotkaniach z Profesorami podczas ENDO 2020 „Meet-the-Professor, Endocrine Case Management”.

Podczas dwudniowej konferencji 20 wkładców; obecny i były Prezes PTE, Krajowy Konsultant ds. Endokrynologii oraz  pracownicy Kliniki  Endokrynologii CMKP przedstawiło 27 wykładów. Omówiono w nich między innymi 84 przypadki kliniczne z zaburzeniami endokrynnymi, na podstawie   których zadano 114 pytań. Uczestnicy w sposób interaktywny odpowiadali zdalnie na zadane pytania przy pomocy bezprzewodowego systemu do głosownia. Najlepiej odpowiadających uhonorowano nagrodami.

Na koniec każdej z 7 sesji tematycznych przeprowadzono dyskusje odpowiadając na 147 pytań zebranych podczas obrad. Wszystkie wykłady w postaci drukowanych materiałów wydano jako Podręcznik naszej „Szkoły”.

Jestem przekonany, że w dobie gdy większość konferencji jest prowadzonych w formie on-line lub przekładanych na terminy późniejsze nasze spotkanie przeprowadzone w formie stacjonarnej  było bezpieczne, pożyteczne i udane.

Wszystkim Słuchaczom, Wykładowcom, Sponsorom XXVII „Jesiennej Szkoły Endokrynologii” oraz jej Współorganizatorom bardzo dziękuję za aktywny i konstruktywny udział oraz stworzenie znakomitej atmosfery spotkania.

prof. Wojciech Zgliczyński
Kierownik Naukowy Kursu

Jesienna Szkoła Endokrynologii
Aktualności

Dwoje pracowników CMKP zostało powołanych do Naczelnej Komisji Bioetycznej przy ABM

Prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska z Zakładu Geriatrii i Gerontologii Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP zostali 31 maja br. powołani przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego do Naczelnej Komisji Bioetycznej do spraw Badań Klinicznych. Kadencja trwa cztery lata. – Przed członkami komisji ogromne wyzwanie – stworzenie standardu wydawania zgód i […]

31.05.2023
Więcej
Aktualności

Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową ku pamięci prof. Haliny Szwarc

Z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Haliny Szwarc, patronki i założycielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku od ponad 45 lat działającego przy CMKP, 30 maja pod tablicą pamiątkową kwiaty złożyli zaproszeni goście oraz przedstawiciele władz uczelni. W uroczystościach udział wzięli: syn prof. Haliny Szwarc – prof. Andrzej Szwarc razem z żoną Ewą Karpińską, prof. Wojciech Bik, zastępca […]

30.05.2023
Więcej
Aktualności

Prof. Jarosław Pinkas i prof. Marcin Kurzyna gośćmi programu „Nie taka prosta historia: Bogowie”

Prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP oraz prof. Marcin Kurzyna, kierownik Katedry i Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP byli gośćmi programu „Nie taka prosta historia: Bogowie” wyemitowanego 27 maja w TVP Historia. Autorzy programu „Nie taka prosta historia: Bogowie” sprawdzają, ile prawdy historycznej jest w filmach oraz serialach, opowiadających o […]

29.05.2023
Więcej