XXVII „Jesienna Szkoła Endokrynologii” – podsumowanie

Mimo niesparzających okoliczności związanych z trwającą pandemią koronawirusa w dniach 26-27 listopada 2021 roku tradycyjnie w Hotelu  „Mercure-Kasprowy” w Zakopanem odbyła się już XXVII „Jesienna Szkoła Endokrynologii”.

Konferencję przeprowadzono w formie stacjonarnej z zachowaniem odpowiednich zasad epidemiologicznych (Uczestnicy w maseczkach, z Unijnym Certyfikatem COVID-19 lub zaświadczeniem o przebytym szczepieniu bądź przechorowaniu , z odpowiednimi pisemnymi deklaracjami dotyczącym tego problemu). Obrady toczyły się w sali konferencyjnej „Tarty” (350 osób) z teletransmisją do sali „Rysy” (150 osób) , lobby i pokoi hotelu.

W zajęciach „Szkoły” uczestniczyło 530 lekarzy z całej Polski. Wśród nich było : 196 internistów (w tym 139 endokrynologów), 44 ginekologów    ( w tym 21 endokrynologów) , 38 pediatrów ( w tym 30 endokrynologów ) , 30 endokrynologów, po pięciu diabetologów, chirurgów i specjalistów medycyny rodzinnej a pozostali to osoby w trakcie specjalizacji.

Podczas „Jesiennej Szkoły Endokrynologii” tradycyjnie przedstawiliśmy sprawozdanie z konferencji Towarzystwa Endokrynologicznego- ENDO 2020, corocznie organizowanej w Stanach Zjednoczonych – stąd też tradycyjny tytuł naszego spotkania  „Co Nowego w Ameryce?”. Jego celem było zapoznanie polskich lekarzy praktyków z najnowszymi sposobami rozpoznawania i leczenia zaburzeń endokrynnych, rekomendowanych w Ameryce przez światowych ekspertów w tym zakresie. Dlatego też przedstawione wykłady podczas naszej  „Szkoły” opierały się na materiałach opublikowanych po online’owych spotkaniach z Profesorami podczas ENDO 2020 „Meet-the-Professor, Endocrine Case Management”.

Podczas dwudniowej konferencji 20 wkładców; obecny i były Prezes PTE, Krajowy Konsultant ds. Endokrynologii oraz  pracownicy Kliniki  Endokrynologii CMKP przedstawiło 27 wykładów. Omówiono w nich między innymi 84 przypadki kliniczne z zaburzeniami endokrynnymi, na podstawie   których zadano 114 pytań. Uczestnicy w sposób interaktywny odpowiadali zdalnie na zadane pytania przy pomocy bezprzewodowego systemu do głosownia. Najlepiej odpowiadających uhonorowano nagrodami.

Na koniec każdej z 7 sesji tematycznych przeprowadzono dyskusje odpowiadając na 147 pytań zebranych podczas obrad. Wszystkie wykłady w postaci drukowanych materiałów wydano jako Podręcznik naszej „Szkoły”.

Jestem przekonany, że w dobie gdy większość konferencji jest prowadzonych w formie on-line lub przekładanych na terminy późniejsze nasze spotkanie przeprowadzone w formie stacjonarnej  było bezpieczne, pożyteczne i udane.

Wszystkim Słuchaczom, Wykładowcom, Sponsorom XXVII „Jesiennej Szkoły Endokrynologii” oraz jej Współorganizatorom bardzo dziękuję za aktywny i konstruktywny udział oraz stworzenie znakomitej atmosfery spotkania.

prof. Wojciech Zgliczyński
Kierownik Naukowy Kursu

Jesienna Szkoła Endokrynologii
Aktualności

Ponad 5 tysięcy lekarzy jesienią rozpocznie specjalizację

Po trzech etapach jesiennej rekrutacji na specjalizacje 5129 lekarzy potwierdziło przyjęcie miejsca specjalizacyjnego: w tym 4134 – w ramach rezydentury i 995 – w trybie pozarezydenckim. W jesiennym postępowaniu po raz pierwszy odbył się trzeci etap, w wyniku którego przyznano dodatkowych 195 miejsc na rezydenturach w dziedzinach priorytetowych. Wszyscy lekarze zakwalifikowani i niezakwalifikowani od 30.11.2023 […]

30.11.2023
Więcej
Aktualności

Pracownicy CMKP wybrani do Komitetów Naukowych PAN

Miło nam poinformować, że 7 pracowników CMKP zostało wybranych do Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk, rozpoczynających swoją kadencję w 2024 roku. Do Komitetu Zdrowia Publicznego PAN zostali wybrani: prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP; prof. CMKP Urszula Religioni, Zakład Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP; Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób […]

29.11.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej – 28.11.2023

Miło nam poinformować, że 28 listopada 2023 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej mgr. Krzysztofa Słabika. Jako rozprawę przedstawił pracę pt. Wpływ oleaceiny na zahamowanie procesu starzenia komórek naczyniowych mięśni gładkich (VSMCs). Promotorem pracy jest prof. dr hab. Marek Naruszewicz, promotorem pomocniczym natomiast dr n. med. Małgorzata Zaremba. Gratulujemy! Lorem ipsum dolor sit […]

29.11.2023
Więcej