Zajęcia symulacyjne w ramach specjalizacji dla lekarzy

Projekt „Rozwój kształcenia specjalizacyjnego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych kraju z wykorzystaniem technik symulacji endoskopowych” dofinansowany w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój realizowany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP)  realizuje szkolenia z zakresu nabywania umiejętności posługiwania się technikami endoskopowymi. W utworzonym w ramach projektu Centrum Symulacji Endoskopowej (CSE) znajdują się pracownie wyposażone w najwyższej jakości sprzęt symulacyjny, dzięki któremu można zdobyć praktyczne umiejętności wykonywania bronchoskopii, gastroskopii, kolonoskopii, laparoskopii, artroskopii oraz minimalnie inwazyjnych zabiegów ginekologicznych i urologicznych.

W strukturze CSE utworzono również pracownię USG i anatomii wirtualnej, a także symulatory pozwalające na trenowanie procedur postępowania w stanach nagłego zagrożenia życia. Eksperci projektu opracowali 24 programy symulacyjnych szkoleń endoskopowych. Powstały także dwa programy dedykowane procedurom postępowania w stanach nagłych.

Do połowy marca 2020 roku zrealizowano łącznie 43 kursy. Ich zakres obejmował bronchoskopię, laparoskopię i endoskopię w ginekologii oraz laparoskopię w chirurgii układu pokarmowego. Wszyscy uczestnicy szkoleń ukończyli je z wynikiem pozytywnym.

Osoby biorące udział w szkoleniach oceniły je bardzo wysoko i wskazały, że zdobyte umiejętności będą niezwykle przydatne w pracy zawodowej.  Za szczególnie korzystny uznały fakt, że są to szkolenia praktyczne, realizowane w małych grupach (maksymalnie sześcioosobowych), dzięki czemu instruktorzy mogą każdemu kursantowi poświęcić odpowiednią ilość czasu. Wszyscy uczestnicy wskazywali, że tego typu szkolenia zdecydowanie powinny znaleźć się w programach specjalizacji.

Decyzją prof. dr. hab. n. med. Michała Pirożyńskiego – koordynatora naukowo-dydaktycznego projektu i jednocześnie kierownika naukowego szkoleń bronchoskopowych, kolejne szkolenia z zakresu bronchoskopii zostaną wzbogacone o moduł poświęcony zasadom bezpieczeństwa podczas wykonywania zabiegów bronchoskopii u osób z chorobami zakaźnymi, w tym COVID-19.

W związku z pandemią COVID-19 realizacja szkoleń w ramach projektu została w połowie marca czasowo zawieszona.  2 czerwca 2020 r. ruszyło pierwsze  szkolenie z zakresu
posługiwania się technikami endoskopowymi – bronchoskopia poziom C.

Źródło: Magazyn Projektów Europejskich

„Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny”

Mamy przyjemność poinformować, że w jubileuszowej, dwudziestej edycji konkursu  „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” nagrodę specjalną „Menadżer Zdrowia” otrzymał  dr hab. n. med. Mirosław Ząbek, prof. CMKP kierownik Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia – Liderzy Medycyny” to coroczny konkurs, którego organizatorem jest Wydawnictwo Medyczne Termedia oraz redakcja „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego”. […]

18.01.2021