Zajęcia symulacyjne w ramach specjalizacji dla lekarzy

Projekt „Rozwój kształcenia specjalizacyjnego lekarzy w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych kraju z wykorzystaniem technik symulacji endoskopowych” dofinansowany w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój realizowany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP)  realizuje szkolenia z zakresu nabywania umiejętności posługiwania się technikami endoskopowymi. W utworzonym w ramach projektu Centrum Symulacji Endoskopowej (CSE) znajdują się pracownie wyposażone w najwyższej jakości sprzęt symulacyjny, dzięki któremu można zdobyć praktyczne umiejętności wykonywania bronchoskopii, gastroskopii, kolonoskopii, laparoskopii, artroskopii oraz minimalnie inwazyjnych zabiegów ginekologicznych i urologicznych.

W strukturze CSE utworzono również pracownię USG i anatomii wirtualnej, a także symulatory pozwalające na trenowanie procedur postępowania w stanach nagłego zagrożenia życia. Eksperci projektu opracowali 24 programy symulacyjnych szkoleń endoskopowych. Powstały także dwa programy dedykowane procedurom postępowania w stanach nagłych.

Do połowy marca 2020 roku zrealizowano łącznie 43 kursy. Ich zakres obejmował bronchoskopię, laparoskopię i endoskopię w ginekologii oraz laparoskopię w chirurgii układu pokarmowego. Wszyscy uczestnicy szkoleń ukończyli je z wynikiem pozytywnym.

Osoby biorące udział w szkoleniach oceniły je bardzo wysoko i wskazały, że zdobyte umiejętności będą niezwykle przydatne w pracy zawodowej.  Za szczególnie korzystny uznały fakt, że są to szkolenia praktyczne, realizowane w małych grupach (maksymalnie sześcioosobowych), dzięki czemu instruktorzy mogą każdemu kursantowi poświęcić odpowiednią ilość czasu. Wszyscy uczestnicy wskazywali, że tego typu szkolenia zdecydowanie powinny znaleźć się w programach specjalizacji.

Decyzją prof. dr. hab. n. med. Michała Pirożyńskiego – koordynatora naukowo-dydaktycznego projektu i jednocześnie kierownika naukowego szkoleń bronchoskopowych, kolejne szkolenia z zakresu bronchoskopii zostaną wzbogacone o moduł poświęcony zasadom bezpieczeństwa podczas wykonywania zabiegów bronchoskopii u osób z chorobami zakaźnymi, w tym COVID-19.

W związku z pandemią COVID-19 realizacja szkoleń w ramach projektu została w połowie marca czasowo zawieszona.  2 czerwca 2020 r. ruszyło pierwsze  szkolenie z zakresu
posługiwania się technikami endoskopowymi – bronchoskopia poziom C.

Źródło: Magazyn Projektów Europejskich

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Janiny Ludwiki Bauer-Gellert polskiej lekarki internistki, wybitnej specjalistki w zakresie transfuzjologii oraz organizacji ochrony zdrowia. Odeszła wielka patriotka, działaczka konspiracyjna, łączniczka Komendanta Głównego PSZ, ZWZ, AK. Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dyrekcja i członkowie Rady Naukowej oraz cała społeczność Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego

27.07.2021

Sukces zespołu II Kliniki Położnictwa i Ginekologii

Miło nam poinformować o wykonanym i zakończonym sukcesem zabiegu fetoskopii i laserowej ablacji anastomoz naczyniowych w zespole przetoczenia pomiędzy płodami (zespole TTTS) w II Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP w Szpitalu Bielańskim. Zabieg wykonali dr Robert Brawura-Biskupski-Samaha i prof. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska. II Klinika Położnictwa i Ginekologii jest jedynym ośrodkiem CMKP, w której wykonuje się tak zaawansowane zabiegi terapii płodu. Serdeczne gratulacje dla całego Zespołu Kliniki.

23.07.2021

Szkolenie w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów

Szanowni Państwo, w imieniu Ministerstwa Zdrowia serdecznie zapraszamy na szkolenie  w zakresie kwalifikacji do szczepień ochronnych przeciw Covid-19 dla diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów, które odbędzie się 27 lipca 2021 roku w godz. 11:15-16:00. Szkolenie będzie miało formę webinaru na żywo. Aby otrzymać link do rejestracji, należy zgłosić się do właściwej sobie izby: KIF – https://kif.info.pl/szkolenia-ze-szczepienia/ KIDL – https://kidl.org.pl/news/view?id=2663 NIA – https://www.nia.org.pl/2021/06/25/nowy-termin-szkolenia-on-line-z-zakresu-przeprowadzania-kwalifikacji-do-wykonywania-szczepien-przeciw-covid-19/ Zgłoszenia będą przyjmowane przez izby, a następnie […]

12.07.2021