Zakończenie rekrutacji do badania Ratio 37

Zespół Zakładu Zdrowia Prokreacyjnego CMKP i Szpitala św. Zofii właśnie zakończył rekrutację do badania Ratio 37. Włączonych zostało aż 1312 kobiet, którym wykonano USG przed terminem porodu. Była to część wieloośrodkowego badania prowadzonego przez Szpital Clínic i Sant Joan de Deu, Uniwersytet w Barcelonie, Hiszpania, w ramach którego przebadano 11 582 kobiety ciężarne na świecie.

Jednocześnie ukazała się pierwsza publikacja prezentująca częściowe wyniki prowadzonych badań. W publikacji zaprezentowano wyniki dotyczące zmian w przepływach u płodu w zależności od wzrostu, wagi i innych cech matki. Dzięki znajomości tych zmian możemy precyzyjniej postawić diagnozę i lepiej opiekować się dziećmi z hipotrofią.

Link do artykułu

Walne Zgromadzenie Członków PTN

Podczas XIV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego Nefrologia – rozwój przez dialog odbyło się  Walne Zgromadzenie Członków PTN, w trakcie którego prof. Ryszard Gellert został uhonorowany tytułem Członka Honorowego PTN. Przewodniczącym Walnego Zgromadzenia Członków PTN był prof. Janusz Ostrowski, który także współprzewodniczył sesji „Opieka interdyscyplinarna nad chorym z nefropatią”, podczas której wykład wygłosił prof. Andrzej Rydzewski.

Kolejne obrony w CMKP

Miło nam poinformować, że 21 czerwca 2022 r. w CMKP odbyły się dwie obrony rozpraw doktorskich. Lek. Piotr Ciechanowicz z Kliniki Dermatologii CMKP jako rozprawę doktorską przedstawił pracę pt. „Problemy diagnostyczne i terapeutyczne pacjentów dermatologicznych w dobie pandemii COVID – 19”. Promotorem pracy jest dr hab. n .med. Irena Walecka-Herniczek, prof. CMKP, promotorem pomocniczym natomiast dr n. med. Justyna Sicińska. Lek. Marta Banaszkiewicz-Cyganik z Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii […]

21.06.2022

Obrona rozprawy doktorskiej

Miło nam poinformować, że 14 czerwca 2022 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Marii Czubak-Wrzosek z Kliniki Chorób Kręgosłupa i Ortopedii CMKP. Jako rozprawę doktorską przedstawiła pracę pt. „Ocena parametrów radiograficznych opisujących kształt i ustawienie miednicy oraz kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej u chorych z chorobą zwyrodnieniową idiopatyczną, wtórna do dysplazji albo protruzji stawu biodrowego”. Promotorem pracy jest dr hab. n. med. Marcin Tyrakowski, prof. CMKP. Serdecznie gratulujemy!

14.06.2022