Zakończyła się jesienna rekrutacja na szkolenia specjalizacyjne

Zakończyło się jesienne postępowanie kwalifikacyjne na szkolenia specjalizacyjne. W sumie – po dwóch turach rekrutacji – 4180 osób zostało zakwalifikowanych i potwierdziło przyjęcie miejsca specjalizacyjnego. W tym: 3071 w ramach rezydentury i 1109 w trybie pozarezydenckim.

W Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK) i na stronie internetowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego zostały opublikowane ostateczne listy lekarzy i lekarzy dentystów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w jesiennym postępowaniu (link do strony). W tej rekrutacji złożonych zostało łącznie 5639 poprawnych formalnie wniosków. W tym w postępowaniu dostępnych było 4218 miejsc rezydenckich i 11 955 pozarezydenckich.

Następujące dziedziny były najbardziej popularne wśród lekarzy (pod uwagę wzięliśmy liczbę złożonych wniosków w trybie rezydenckim z uwzględnieniem specjalizacji podanej przy pierwszym wyborze):

  1. medycyna rodzinna
  2. pediatria
  3. psychiatria
  4. radiologia i diagnostyka obrazowa
  5. anestezjologia i intensywna terapia
  6. choroba wewnętrzna
  7. dermatologia i wenerologia
  8. położnictwo i ginekologia
  9. kardiologia
  10. endokrynologia
  11. ortopedia i traumatologia.

Spośród następujących dziedzin medycyny najwięcej miejsc rezydenckich zostało rozdysponowanych w następujących dziedzinach (ranking opiera się na liczbie potwierdzonych miejsc szkoleniowych w danej dziedzinie w całym postępowaniu kwalifikacyjnym):

  1. medycyna rodzinna – 351
  2. choroby wewnętrzne – 270
  3. pediatria – 252
  4. psychiatria – 227
  5. anestezjologia i intensywna terapia – 210
  6. położnictwo i ginekologia – 207
  7. ortopedia i traumatologia- 139
  8. chirurgia ogólna – 132
  9. kardiologia – 104
  10. neurologia – 101
  11. radiologia i diagnostyka obrazowa – 73

Od jesieni 2022 r. zmieniły się zasady naboru na specjalizacje lekarskie. Lekarz ubiegający się o specjalizację mógł w jednym wniosku dokonać maksymalnie 15 wyborów wskazując dziedzinę, województwo i tryb (rezydencki lub pozarezydencki) oraz trzy jednostki, w których chciałby realizować szkolenie specjalizacyjne. W jesiennej rekrutacji tylko 444 osoby wybrały 15 wariantów, a aż 1477 osób aplikowało tylko na jedno miejsce.

Ważna informacja: Lekarz/lekarz dentysta biorący udział w postępowaniu kwalifikacyjnym może zwrócić się z wnioskiem do dyrektora CMKP o weryfikację postępowania konkursowego w terminie 2 dni od dnia ogłoszenia list rankingowych. Wniosek o weryfikację postępowania konkursowego powinien zawierać:

1) imię (imiona) i nazwisko lekarza/lekarza dentysty;

2) miejsce i datę urodzenia;

3) numer PESEL a w przypadku jego braku – cechy dokumentu potwierdzającego tożsamość: nazwę i numer dokumentu oraz państwo wydania;

4) wskazanie wybranych wariantów (dziedzina medycyny, województwo, tryb) w kolejności, w jakiej były wymienione we wniosku o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego.

Po upływie wyżej wymienionego dwudniowego terminu, wojewodowie będą mogli rozpocząć kierowanie do odbywania szkolenia specjalizacyjnego. Skierowanie do odbywania szkolenia specjalizacyjnego powinno nastąpić w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zakończenia postępowania.

Aktualności

Pracownicy CMKP uczestnikami konferencji „Poznaj temat rosnącej wagi”

Prof. Teresa Jackowska, kierownik Kliniki Pediatrii CMKP, prof. Wojciech Bik, zastępca dyrektora CMKP ds. dydaktycznych i naukowych – prorektor i prof. Robert Gil, kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej CMKP uczestniczyli w konferencji „Poznaj temat rosnącej wagi”. Wydarzenie zostało zorganizowane 5 września w Sejmie przez wicemarszałek Sejmu RP Monikę Wielichowską oraz Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Prof. Teresa […]

09.09.2024
Więcej
Aktualności

Szkolenie dla pracowników dotyczące publikowania w czasopismach OUP

W imieniu wydawnictwa Oxford University Press Biblioteka CMKP  zaprasza na szkolenie dotyczące publikowania w czasopismach OUP: “How to Publish with Oxford Journals” – A two-hour session covering the basics of getting published. W trakcie szkolenia zostaną omówione wszystkie etapy publikowania – począwszy od napisania manuskryptu, wyboru czasopisma aż po proces umieszczenia gotowej pracy na platformie oraz […]

06.09.2024
Więcej
Aktualności

Powołanie Pełnomocnika Dyrektora ds. Jakości Kształcenia

Dyrektor CMKP dr. hab. n. med. Piotr Kryst, prof. CMKP powołał z dniem 2 września br. prof. Ryszarda Gellerta na Pełnomocnika Dyrektora ds. Jakości Kształcenia. Zgodnie z zarządzeniem Nr 94/2024 Dyrektora CMKP prof. Ryszard Gellert będzie odpowiadał za realizację zadań CMKP w zakresie opracowywania i aktualizacji programów oraz za akredytację do szkolenia specjalizacyjnego i innych […]

06.09.2024
Więcej