Zakończyła się jesienna rekrutacja na szkolenia specjalizacyjne

Zakończyło się jesienne postępowanie kwalifikacyjne na szkolenia specjalizacyjne. W sumie – po dwóch turach rekrutacji – 4180 osób zostało zakwalifikowanych i potwierdziło przyjęcie miejsca specjalizacyjnego. W tym: 3071 w ramach rezydentury i 1109 w trybie pozarezydenckim.

W Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK) i na stronie internetowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego zostały opublikowane ostateczne listy lekarzy i lekarzy dentystów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w jesiennym postępowaniu (link do strony). W tej rekrutacji złożonych zostało łącznie 5639 poprawnych formalnie wniosków. W tym w postępowaniu dostępnych było 4218 miejsc rezydenckich i 11 955 pozarezydenckich.

Następujące dziedziny były najbardziej popularne wśród lekarzy (pod uwagę wzięliśmy liczbę złożonych wniosków w trybie rezydenckim z uwzględnieniem specjalizacji podanej przy pierwszym wyborze):

  1. medycyna rodzinna
  2. pediatria
  3. psychiatria
  4. radiologia i diagnostyka obrazowa
  5. anestezjologia i intensywna terapia
  6. choroba wewnętrzna
  7. dermatologia i wenerologia
  8. położnictwo i ginekologia
  9. kardiologia
  10. endokrynologia
  11. ortopedia i traumatologia.

Spośród następujących dziedzin medycyny najwięcej miejsc rezydenckich zostało rozdysponowanych w następujących dziedzinach (ranking opiera się na liczbie potwierdzonych miejsc szkoleniowych w danej dziedzinie w całym postępowaniu kwalifikacyjnym):

  1. medycyna rodzinna – 351
  2. choroby wewnętrzne – 270
  3. pediatria – 252
  4. psychiatria – 227
  5. anestezjologia i intensywna terapia – 210
  6. położnictwo i ginekologia – 207
  7. ortopedia i traumatologia- 139
  8. chirurgia ogólna – 132
  9. kardiologia – 104
  10. neurologia – 101
  11. radiologia i diagnostyka obrazowa – 73

Od jesieni 2022 r. zmieniły się zasady naboru na specjalizacje lekarskie. Lekarz ubiegający się o specjalizację mógł w jednym wniosku dokonać maksymalnie 15 wyborów wskazując dziedzinę, województwo i tryb (rezydencki lub pozarezydencki) oraz trzy jednostki, w których chciałby realizować szkolenie specjalizacyjne. W jesiennej rekrutacji tylko 444 osoby wybrały 15 wariantów, a aż 1477 osób aplikowało tylko na jedno miejsce.

Ważna informacja: Lekarz/lekarz dentysta biorący udział w postępowaniu kwalifikacyjnym może zwrócić się z wnioskiem do dyrektora CMKP o weryfikację postępowania konkursowego w terminie 2 dni od dnia ogłoszenia list rankingowych. Wniosek o weryfikację postępowania konkursowego powinien zawierać:

1) imię (imiona) i nazwisko lekarza/lekarza dentysty;

2) miejsce i datę urodzenia;

3) numer PESEL a w przypadku jego braku – cechy dokumentu potwierdzającego tożsamość: nazwę i numer dokumentu oraz państwo wydania;

4) wskazanie wybranych wariantów (dziedzina medycyny, województwo, tryb) w kolejności, w jakiej były wymienione we wniosku o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego.

Po upływie wyżej wymienionego dwudniowego terminu, wojewodowie będą mogli rozpocząć kierowanie do odbywania szkolenia specjalizacyjnego. Skierowanie do odbywania szkolenia specjalizacyjnego powinno nastąpić w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zakończenia postępowania.

Aktualności

Ponad 5 tysięcy lekarzy jesienią rozpocznie specjalizację

Po trzech etapach jesiennej rekrutacji na specjalizacje 5129 lekarzy potwierdziło przyjęcie miejsca specjalizacyjnego: w tym 4134 – w ramach rezydentury i 995 – w trybie pozarezydenckim. W jesiennym postępowaniu po raz pierwszy odbył się trzeci etap, w wyniku którego przyznano dodatkowych 195 miejsc na rezydenturach w dziedzinach priorytetowych. Wszyscy lekarze zakwalifikowani i niezakwalifikowani od 30.11.2023 […]

30.11.2023
Więcej
Aktualności

Pracownicy CMKP wybrani do Komitetów Naukowych PAN

Miło nam poinformować, że 7 pracowników CMKP zostało wybranych do Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk, rozpoczynających swoją kadencję w 2024 roku. Do Komitetu Zdrowia Publicznego PAN zostali wybrani: prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP; prof. CMKP Urszula Religioni, Zakład Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP; Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób […]

29.11.2023
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej – 28.11.2023

Miło nam poinformować, że 28 listopada 2023 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej mgr. Krzysztofa Słabika. Jako rozprawę przedstawił pracę pt. Wpływ oleaceiny na zahamowanie procesu starzenia komórek naczyniowych mięśni gładkich (VSMCs). Promotorem pracy jest prof. dr hab. Marek Naruszewicz, promotorem pomocniczym natomiast dr n. med. Małgorzata Zaremba. Gratulujemy! Lorem ipsum dolor sit […]

29.11.2023
Więcej