Zakończyła się wiosenna rekrutacja na szkolenia specjalizacyjne

Zakończyło się wiosenne postępowanie kwalifikacyjne na szkolenia specjalizacyjne. W sumie – po dwóch etapach rekrutacji – 2271 osób potwierdziło przyjęcie miejsca specjalizacyjnego, w tym: 1461 w ramach rezydentury i 810 w trybie pozarezydenckim.

W Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK) i na stronie internetowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego zostały opublikowane ostateczne listy lekarzy i lekarzy dentystów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w wiosennym postępowaniu (https://www.cmkp.edu.pl/ksztalcenie/postepowania-kwalifikacyjne).

W tym postępowaniu było dostępnych 4 218 miejsc w trybie rezydenckim i 10 808 w trybie pozarezydenckim. W tej rekrutacji złożonych zostało łącznie 3304 poprawnych formalnie wniosków. Wolnych pozostało 2757 miejsc rezydenckich.

Od jesieni 2022 r. zmieniły się zasady naboru na specjalizacje lekarskie. Lekarz ubiegający się o specjalizację może w jednym wniosku dokonać maksymalnie 15 wyborów wskazując dziedzinę, województwo i tryb (rezydencki lub pozarezydencki) oraz trzy jednostki, w których chciałby realizować szkolenie specjalizacyjne. W tej rekrutacji 336 osób wybrało 15 wariantów, a aż 1159 osób aplikowało tylko na jedno miejsce.

Następujące dziedziny były najbardziej popularne wśród lekarzy (pod uwagę wzięliśmy liczbę złożonych wniosków w trybie rezydenckim z uwzględnieniem specjalizacji podanej przy pierwszym wyborze):

  1. Dermatologia i wenerologia
  2. Radiologia i diagnostyka obrazowa
  3. Medycyna rodzinna
  4. Ortodoncja
  5. Psychiatria
  6. Pediatria
  7. Anestezjologia i intensywna terapia
  8. Choroby wewnętrzne
  9. Kardiologia
  10. Chirurgia stomatologiczna

Ważna informacja: Lekarz/lekarz dentysta biorący udział w postępowaniu kwalifikacyjnym może zwrócić się z wnioskiem do dyrektora CMKP o weryfikację postępowania konkursowego w terminie 2 dni od dnia ogłoszenia list rankingowych. Wniosek o weryfikację postępowania konkursowego powinien zawierać:

  1. imię (imiona) i nazwisko lekarza/lekarza dentysty;
  2. miejsce i datę urodzenia;
  3. numer PESEL a w przypadku jego braku – cechy dokumentu potwierdzającego tożsamość: nazwę i numer dokumentu oraz państwo wydania;
  4. wskazanie wybranych wariantów (dziedzina medycyny, województwo, tryb) w kolejności, w jakiej były wymienione we wniosku o odbywanie szkolenia specjalizacyjnego.

Po upływie wyżej wymienionego dwudniowego terminu, wojewodowie będą mogli rozpocząć kierowanie do odbywania szkolenia specjalizacyjnego. Skierowanie do odbywania szkolenia specjalizacyjnego powinno nastąpić w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zakończenia postępowania.

UWAGA: W związku z toczącymi się pracami nad aktualizacją systemu SMK, wystawianie skierowań przez urzędy wojewódzkie będzie możliwe od dnia 11 maja 2023 r.

Ważna informacja: Od postępowania kwalifikacyjnego jesień 2023 r. wprowadzony zostanie dodatkowy, trzeci etap postępowania kwalifikacyjnego, by zakwalifikować jak najwięcej lekarzy do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinach priorytetowych w trybie rezydenckim.

W dodatkowym etapie postępowania kwalifikacyjnego wezmą udział osoby niezakwalifikowane w danym postępowaniu kwalifikacyjnym, które w chociaż w jednym wariancie wybrały tryb rezydencki oraz priorytetową dziedzinę medycyny i nie zostały zakwalifikowane na wcześniejszych etapach postępowania na ten wariant. Do przeprowadzania dodatkowego etapu postępowania kwalifikacyjnego będą mieć zastosowanie zasady dotyczące pierwszego i drugiego etapu postępowania kwalifikacyjnego.

Aktualności

Dwoje pracowników CMKP zostało powołanych do Naczelnej Komisji Bioetycznej przy ABM

Prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska z Zakładu Geriatrii i Gerontologii Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP zostali 31 maja br. powołani przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego do Naczelnej Komisji Bioetycznej do spraw Badań Klinicznych. Kadencja trwa cztery lata. – Przed członkami komisji ogromne wyzwanie – stworzenie standardu wydawania zgód i […]

31.05.2023
Więcej
Aktualności

Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową ku pamięci prof. Haliny Szwarc

Z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Haliny Szwarc, patronki i założycielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku od ponad 45 lat działającego przy CMKP, 30 maja pod tablicą pamiątkową kwiaty złożyli zaproszeni goście oraz przedstawiciele władz uczelni. W uroczystościach udział wzięli: syn prof. Haliny Szwarc – prof. Andrzej Szwarc razem z żoną Ewą Karpińską, prof. Wojciech Bik, zastępca […]

30.05.2023
Więcej
Aktualności

Prof. Jarosław Pinkas i prof. Marcin Kurzyna gośćmi programu „Nie taka prosta historia: Bogowie”

Prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP oraz prof. Marcin Kurzyna, kierownik Katedry i Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP byli gośćmi programu „Nie taka prosta historia: Bogowie” wyemitowanego 27 maja w TVP Historia. Autorzy programu „Nie taka prosta historia: Bogowie” sprawdzają, ile prawdy historycznej jest w filmach oraz serialach, opowiadających o […]

29.05.2023
Więcej