Zapraszamy na bezpłatne badania laryngologiczne

W ramach XII Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Głowy i Szyi Klinika Otolaryngologii CMKP w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim zaprasza na bezpłatne badania laryngologiczne. Na badanie nie jest wymagane skierowanie, jednak konieczna jest wcześniejsza rejestracja!

Zapisy: 17 września w godz. 8.00 – -14.00, pod nr. tel. 22 326-56- 02 lub osobiście, w sekretariacie Kliniki Otolaryngologii CMKP, MSB ul. Kondratowicza 8.

Program profilaktyki nowotworów głowy i szyi skierowany jest do osób, które zaobserwowały u siebie trwające powyżej 3 tygodni niezwiązane z infekcją następujące objawy:

  • przewlekła chrypka,
  • problemy z połykaniem,
  • guz szyi,
  • ból gardła,
  • czerwone lub białe naloty w jamie ustnej,
  • niegojące się owrzodzenia języka,
  • niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa,
  • owrzodzenie skóry głowy i szyi.

Klinika Otolaryngologii CMKP bierze udział w Europejskim Programie Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Program powstał w oparciu o wytyczne Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi oraz EHNS (European Head & Neck Society) i jest pionierskim przedsięwzięciem w skali Europy.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, obserwuje się nowe zjawisko epidemiologiczne, tzw. „fenomen epidemiologiczny”, tzn. wzrost liczby nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi u ludzi poniżej 40 r.ż., którzy nigdy nie palili ani nie nadużywali alkoholu. Grupa ta określana jest jako młodzi dorośli. Badania wskazują, że czynnikiem potencjalnego ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Szacuje się, iż rocznie na nowotwory głowy i szyi umiera około 400 000 osób. Ze względu na swoje umiejscowienie rozwijają się skrycie i wywołują objawy niecharakterystyczne, które również towarzyszą banalnym infekcjom górnych dróg oddechowych (ból gardła, ból podczas połykania, chrypka). Nowotwory te stanowią około 9% nowotworów złośliwych u mężczyzn i 5% u kobiet.

Wyniki leczenia chorych z nowotworami głowy i szyi w Polsce są wysoce niezadowalające, należą do jednych z najgorszych w kraju spośród wszystkich chorób nowotworowych. Związane jest to głównie ze znacznym zaawansowaniem choroby nowotworowej, z którym chorzy zgłaszają się do leczenia.

Aktualności

Ruszają zapisy na kurs dla ratowników medycznych dotyczący wykonywania USG

W Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego ruszyły zapisy na kurs kwalifikacyjny dla ratowników medycznych, w trakcie którego będą mogli zdobyć nowe umiejętności dotyczące wykonywania badania USG w ambulansie. Taka szybka diagnostyka znacząco zwiększa szanse pacjentów na przeżycie. Program kursu kwalifikacyjnego dla ratowników medycznych w zakresie wykonywania badania USG według protokołów ratunkowych opracował zespół ekspertów powołany przez […]

02.10.2024
Więcej
Aktualności

Rada Naukowa wybrała zastępców dyrektora CMKP

25 września Rada Naukowa wybrała nowych zastępców dyrektora Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. W kadencji 2024-2028 zastępcami dyrektora będą: prof. Ryszard Gellert – Prorektor ds. Jakości Kształcenia, prof. Wojciech Zgliczyński – Prorektor ds. Kadr, prof. Artur Niedzielski – Prorektor ds. Dydaktycznych, prof. Piotr Jankowski – Prorektor ds. Naukowych. Prof. CMKP Piotr Kryst, nowy dyrektor Centrum Medycznego […]

25.09.2024
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej 23.09.2024

Miło nam poinformować, że 29 września 2024 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Grzegorza Doroszewskiego z Kliniki Ortopedii CMKP. Jako rozprawę przedstawił pracę pt. Retrospektywna analiza skuteczności aktywnego skriningu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz stosowania usuwalnych filtrów naczyniowych w zapobieganiu zgonom chorych leczonych operacyjnie z powodu złamań panewki stawu biodrowego oraz złamań obręczy […]

23.09.2024
Więcej