Informacje dla zdających
Informacja o wysokości opłaty wnoszonej przez pielęgniarkę, położną za egzamin państwowy
Zgodnie z art. 67 ust. 7 ustawy z dnia 15 lipca 2011r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz.U. z 2024 r. poz. 814, 854,1897) pielęgniarka położna przystępująca do egzaminu państwowego jest obowiązana do wniesienia opłaty za ten egzamin. Opłata, o której mowa stanowi dochód budżetu państwa.
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 stycznia 2026 r. w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych (Dz. U. 2026, poz. 57) do egzaminu państwowego może przystąpić pielęgniarka lub położna, która złożyła do państwowej komisji egzaminacyjnej dokument potwierdzający wniesienie opłaty, o której mowa w art. 67 ust. 7 ustawy.
Wysokość opłaty za egzamin państwowy zgodnie z § 10 cytowanego wyżej rozporządzenia wynosi 350 zł. Opłatę, o której mowa należy wnieść na konto:
Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego
ul. Marymoncka 99/103
01-813 Warszawa
z dopiskiem: opłata za egzamin państwowy w dziedzinie ……..
Nr Konta Bankowego: 91 1240 6247 1111 0011 4765 1528
Komunikat w sprawie zaświadczenia o uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu z Systemu Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK) z dnia 23 listopada 2023 r.
Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych informuje, że zgodnie z § 17 ust. 2 Regulaminu Egzaminu Państwowego osoby, które złożyły wniosek o egzamin w formie elektronicznej za pomocą SMK mają możliwość wygenerowania w SMK zaświadczenia o uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu. Wymaga to zalogowania się na własne konto w SMK. Zaświadczenie takie cechuje autentyczność i wiarygodność.
Wygenerowane zaświadczenie przypisane jest danej osobie, a jego treść jest niemodyfikowalna. W związku z powyższym, Centrum nie wydaje dodatkowych zaświadczeń, ani nie potwierdza autentyczności dodatkowymi autoryzacjami (np. pieczęć CKPPiP).
Ponadto Centrum informuje, że nie jest stroną, która decyduje o akceptacji zaświadczenia przez pracodawcę.
Komunikat w sprawie nowych wzorów dyplomów z dnia 24 marca 2022
W związku z wchodzącym w życie w dniu 5 kwietnia 2022 r. rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 marca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych, Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych informuje, że dotychczas wydane dyplomy uzyskania tytułu pielęgniarki specjalisty i dyplomu uzyskania tytułu położnej specjalisty zachowują ważność i nie wymagają wymiany.
Zgodnie z ww. rozporządzeniem od sesji jesiennej 2022 r. dyplomy będą wydawane na nowych wzorach. Obie wersje dyplomów zachowują równoważny status.