Symulacje endoskopowe – poprzednia edycja projektu
Nowoczesne standardy kształcenia doskonalącego lekarzy specjalistów w wybranych specjalizacjach zabiegowych ze szczególnym wykorzystaniem nowatorskich rozwiązań informatycznych.
Okres realizacji projektu:
Realizacja projektu rozpocznie się 1 stycznia 2024 roku i potrwa do 30 czerwca 2027 roku.
Wartość projektu:
Całkowita wartość projektu wynosi 35 000 000,00 zł, z czego 33 950 000,00 zł zostanie dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.
Cel projektu:
Celem projektu jest zwiększenie efektywności i standaryzacja szkoleń doskonalących lekarzy specjalistów z wykorzystaniem technik symulacji endoskopowej w wybranych dziedzinach medycyny istotnych z punktu widzenia zadań polityki zdrowotnej kraju dzięki wypracowaniu (we współpracy ponadnarodowej) i zastosowaniu nowatorskich rozwiązań informatycznych w ramach rozszerzonej Sieci Centrów Symulacji Endoskopowej.
Grupy docelowe:
- 453 lekarzy specjalistów w wybranych dziedzinach zabiegowych medycyny;
- 22 instruktorów zabiegów endoskopowych i instruktorów symulacji prowadzących szkolenia symulacyjne z zakresu umiejętności zabiegowych.
Zadania projektu:
- Opracowanie (we współpracy z partnerem ponadnarodowym) nowatorskich narzędzi informatycznych wspierających proces kształcenia lekarzy specjalistów w zakresie podnoszenia umiejętności posługiwania się technikami endoskopowymi;|
- Opracowanie (we współpracy z partnerem ponadnarodowym) założeń standardów kształcenia doskonalącego i egzaminowania lekarzy w zakresie posługiwania się technikami endoskopowymi;
- Rozwinięcie Sieci Centrów Symulacji Endoskopowej;
- Testowanie nowego rozwiązania we współpracy z partnerem ponadnarodowym;
- Analiza efektów testowanego rozwiązania (ze wsparciem partnera ponadnarodowego);
- Opracowanie rekomendacji i instrukcji wdrażania nowego rozwiązania.
Planowane rezultaty:
- 453 lekarzy specjalistów, którzy podnieśli swoje kwalifikacje poprzez nabycie praktycznych umiejętności zastosowania technik diagnostyki i terapii endoskopowej;
- 22 instruktorów zabiegów endoskopowych i instruktorów symulacji, którzy podnieśli swoje kwalifikacje poprzez nabycie umiejętności w zakresie wykorzystania zaawansowanych technik symulacyjnych w kształceniu doskonalącym lekarzy specjalistów
- zestaw nowatorskich narzędzi informatycznych wspomagających kształcenie i samokształcenie lekarzy specjalistów
Projekt jest realizowany w partnerstwie ponadnarodowym z Tilburg Univerisity (Department of Management Tilburg School of Economics and Management) oraz w partnerstwie krajowym z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Uniwersytetem Medycznym w Łodzi oraz z Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Beneficjent: Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego
ul. Marymoncka 99/103, 01-813 Warszawa
„Wszelkie podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz.U. z 2012 poz. 1169, z późn. zm.) należy zgłaszać:
- w formie listownej na adres Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub na adres Centrum Projektów Europejskich, ul. Puławska 180, 02-670 Warszawa,
- na adres skrzynki podawczej e-puap Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Centrum Projektów Europejskich.”
Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego 28 grudnia 2016 r. podpisało Umowę o dofinansowanie projektu „Rozwój kształcenia specjalizacyjnego lekarzy, w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych kraju, z wykorzystaniem technik symulacji endoskopowych”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (Oś Priorytetowa IV: Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.3: Współpraca ponadnarodowa).
Wartość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej: 75 840 266, 67 zł
Całkowita wartość projektu: 80 432 986, 39 zł
Projekt jest realizowany w partnerstwie ponadnarodowym z European Federation of the International Society for Digestive Surgery oraz w partnerstwie krajowym z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Medycznym w Łodzi.
Celami Projektu są:
- Poprawa jakości i bezpieczeństwa procesu szkolenia specjalizacyjnego lekarzy w wybranych dziedzinach medycznych, w tym pediatrycznych, poprzez opracowanie, przetestowanie i wdrożenie do praktyki nowego rozwiązania z elementami dydaktyki z użyciem zaawansowanych technik medycznej symulacji endoskopowej.
- Standaryzacja szkoleń podyplomowych lekarzy w wybranych dziedzinach medycznych istotnych dla zadań polityki zdrowotnej kraju (w tym diagnostyki i terapii osób z Covid-19 i innymi chorobami zakaźnymi) przez opracowanie, przetestowanie i wdrożenie do praktyki w 3 CSE standardów jakości procesu kształcenia podyplomowego lekarzy z wykorzystaniem technik symulacji endoskopowej w ramach Sieci CSE.
Beneficjent: Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego
ul. Marymoncka 99/103, 01-813 Warszawa
Regulaminy
- Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie RCSE
- Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie Instruktorzy Zabiegów Endoskopowych
- Regulamin zwrotu kosztów dojazdu, noclegu i wyżywienia w Projekcie CMKP
- Regulamin zwrotu kosztów dojazdu i noclegu RCSE
Materiały do pobrania
- English: Brief information about project
- artykuł Świat Lekarza nr 1/2017
- Raport odbioru omawiający zastosowanie poszczególnych testowanych elementów wyposażenia CSE w przygotowaniu programów nauczania
- Raport w zakresie prowadzenia zajęć z wykorzystaniem symulatorów wraz z wykazem optymalnego wyposażenia CSE
Dziedziny objęte projektem i uczestnicy projektu
W szkoleniach realizowanych w ramach Projektu mogą uczestniczyć lekarze w trakcie specjalizacji w jednej z poniższych dziedzin:
- Anestezjologia i intensywna terapia
- Alergologia
- Choroby płuc
- Choroby płuc dzieci
- Gastroenterologia
- Gastroenterologia dziecięca
- Chirurgia dziecięca
- Chirurgia ogólna
- Chirurgia onkologiczna
- Położnictwo i ginekologia
- Ginekologia onkologiczna
- Urologia
- Urologia dziecięca
- Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
- Medycyna ratunkowa
- Pediatria
- Medycyna rodzinna
- Geriatria
- Reumatologia
- Rehabilitacja medyczna
- Onkologia kliniczna
- Hematologia
- Patomorfologia
- Radioterapia onkologiczna
- Medycyna paliatywna
- Kardiologia
- Intensywna terapia
- Otorynolaryngologia
- Otorynolaryngologia dziecięca
Etapy realizacji projektu
Etap I Wypracowanie nowego rozwiązania (Modelu kształcenia specjalizacyjnego lekarzy); 02.01.2017 – III kw. 2019
Na tym etapie zostaną opracowane założenia techniczne oraz organizacyjno-merytoryczne Centrum Symulacji Endoskopowej na podstawie doświadczeń krajowych i zagranicznych.
Etap II Testowanie nowego rozwiązania; IV kw. 2019 – II kw. 2022
Na tym etapie zostaną przeprowadzone eksperymentalne szkolenia specjalizacyjne z uwzględnieniem techniki endoskopowej symulacji medycznej dla 154 lekarzy realizujących wybrane specjalizacje z udziałem instruktorów, którzy nabyli nową wiedzę, umiejętności i trenerów partnerów ponadnarodowych w organizowanych przez CMKP szkoleniach testowych.
Etap III Analiza efektów testowania i wypracowanie ostatecznej wersji nowego rozwiązania; III kw. 2021 – I kw. 2023
Na tym etapie zostaną opracowane przez ekspertów wewnętrznych CMKP oraz przez ekspertów zewnętrznych propozycje zmian w odniesieniu do obecnych kursów dla lekarzy w wybranych specjalizacjach.
Etap IV Wdrożenie nowego rozwiązania; IV kw. 2022 – IV kw. 2022
Na tym etapie planuje się wystąpienie CMKP do konsultantów krajowych wybranych specjalizacji w celu zatwierdzenia programów kursów jako obowiązkowego elementu kształcenia specjalizacyjnego. Zostaną wypracowane rekomendacje i instrukcje w celu zapewnienia skutecznej trwałości stosowania nowego rozwiązania w praktyce.
Etap V Opracowanie założeń standardów jakości procesu kształcenia podyplomowego lekarzy z wykorzystaniem technik symulacji endoskopowej w ramach Sieci Centrów Symulacji Endoskopowej; 04.2021 – 06.2022
Na tym etapie zostaną wypracowane przez interdyscyplinarny zespół ekspertów założenia Standardów jakości procesu kształcenia podyplomowego lekarzy z wykorzystaniem technik symulacji endoskopowej.
Etap VI Utworzenie 2 Regionalnych Centrów Symulacji Endoskopowej; 04.2021 – 06.2022
Na tym etapie przewiduje się uruchomienie 2 RCSE: w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i w Łódzkim Uniwersytecie Medycznym. Proces powstawania RCSE obejmie prace projektowe, adaptacyjno-remontowe oraz wyposażenie w sprzęt symulacyjny niezbędny do realizacji szkoleń z zakresu bronchoskopii (w tym w aspekcie diagnostyki pacjentów chorych na Covid-19 i inne choroby zakaźne) oraz laparoskopii i endoskopii ginekologicznej.
Etap VII Testowanie, ze wsparciem Partnera ponadnarodowego, nowego rozwiązania; 02.2022 – 05.2023
Na tym etapie zostanie zorganizowane testowanie w formie realizacji szkoleń dla instruktorów zabiegów endoskopowych, instruktorów symulacji i techników AV (szkolenia będą realizowane w CSE CMKP i w RCSE). Następnie w 2 RCSE oraz CSE CMKP zostaną zrealizowane szkolenia testowe dla lekarzy w trakcie specjalizacji, które pozwolą zweryfikować opracowane standardy jakości kształcenia symulacyjnego w Sieci CSE.
Etap VIII Analiza efektów testowanego rozwiązania; 2023 – 09.2023
Na tym etapie zostaną opracowane efekty testowanego rozwiązania z uwzględnieniem opinii ekspertów i wsparciem Partnerów ponadnarodowych oraz opracowane ostateczne rozwiązanie: Standardy jakości procesu kształcenia podyplomowego lekarzy z wykorzystaniem technik symulacji endoskopowej (także w zakresie diagnostyki, terapii i opieki nad pacjentami chorymi na Covid-19 i inne choroby zakaźne) w Sieci CSE.
Etap IX Opracowanie rekomendacji i instrukcji wdrażania nowego rozwiązania; 07.2023 – 12.2023.
Na tym etapie zostaną opracowane rekomendacje i instrukcja wdrażania nowego rozwiązania Standardów jakości procesu kształcenia podyplomowego lekarzy z wykorzystaniem technik symulacji endoskopowej w ramach Sieci RCSE, wraz ze standardami monitorowania i nadzoru na mocy uchwał ciał kolegialnych jednostek odpowiedzialnych za kształcenie podyplomowe 2 ośrodków akademickich (w których powstały w ramach projektu RCSE) oraz na mocy uchwały Rady Naukowej CMKP.
Planowane efekty projektu
- Wdrożenie nowego rozwiązania (Modelu kształcenia specjalizacyjnego lekarzy) dzięki współpracy z Partnerem zagranicznym przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
- Nabycie przez 362 lekarzy w trakcie specjalizacji praktycznych umiejętności zastosowania technik diagnostyki i terapii endoskopowej.
- Podniesienie przez 30 instruktorów zabiegów endoskopowych i symulacji medycznych praktycznych umiejętności zastosowania technik diagnostyki i terapii endoskopowej dzięki udziałowi w wizytach u Partnerów ponadnarodowych.
- Nabycie wiedzy oraz podniesienie praktycznych umiejętności w związku z wdrożeniem nowego rozwiązania przez 88 przyszłych instruktorów technik endoskopowych.
- Wdrożenie nowego rozwiązania – standardów jakości procesu kształcenia podyplomowego lekarzy z wykorzystaniem technik symulacji endoskopowej w ramach Sieci Centrów Symulacji Endoskopowej.
- Utworzenie 2 Regionalnych Centrów Symulacji Endoskopowej.
Koordynator naukowo-dydaktyczny
Prof. dr hab. n. med. Michał Pirożyński
e-mail: mpirozynski@cmkp.edu.pl
Kierownik Projektu (szczegółowe informacje o projekcie)
mgr Karolina Włodarczyk
tel.: 22 56 93 894
e-mail: kwlodarczyk@cmkp.edu.pl
Zastępca Kierownika Projektu
mgr Anzhela Maslava
tel.: 22 56 93 791
e-mail: amaslava@cmkp.edu.pl
Ekspert ds. Sieci CSE
mgr Paulina Niedzielska
tel.: 22 56 93 891
e-mail: paulina.niedzielska@cmkp.edu.pl
Ekspert ds. szkoleń
mgr Małgorzata Kaczyńska
Tel.: 22 56 93 799
e-mail: malgorzata.kaczynska@cmkp.edu.pl
Ekspert ds. analizy efektów kształcenia
Justyna Górmińska
e-mail: justyna.gorminska@cmkp.edu.pl
Ekspert ds. procesu kształcenia
Ewelina Białobrzeska
e-mail: ewelina.bialobrzeska@cmkp.edu.pl
Centrum Symulacji Endoskopowej
Pracownicy
- prof. dr hab. n. med. Michał Pirożyński – Kierownik
- mgr Łukasz Bilski – Instruktor
- mgr Piotr Werżanowski – Główny Specjalista
- dr n med. Sebastian Piotrowicz – Instruktor zabiegów endoskopowych
- lek. med. Antoni Sierant – Instruktor zabiegów endoskopowych