Uznanie tytułu specjalisty w dziedzinie farmacji
Zgodnie z art. 72 ust. 1-4, ust. 6-9, ust. 11-13 oraz ust. 15 i 17 Ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty (Dz. U. z 2022 poz. 1873):
- Minister właściwy do spraw zdrowia uznaje uzyskany za granicą tytuł specjalisty w danej dziedzinie farmacji za równoważny z tytułem specjalisty w Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zostały spełnione następujące warunki:
- farmaceuta posiada prawo wykonywania zawodu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej
- czas specjalizacji odbytej za granicą odpowiada czasowi trwania szkolenia specjalizacyjnego, określonemu w programie specjalizacji w danej dziedzinie farmacji, realizowanego w Rzeczypospolitej Polskiej;
- program specjalizacji w zakresie wymaganej wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych odpowiada w istotnych elementach programowi specjalizacji w danej dziedzinie farmacji w Rzeczypospolitej Polskiej;
- sposób i tryb złożenia egzaminu lub innej formy potwierdzenia uzyskanej wiedzy i umiejętności odpowiada złożeniu przez farmaceutę PESF.
- Dyrektor CMKP wykonuje, w imieniu ministra właściwego do spraw zdrowia, zadania tego ministra, w odniesieniu do czynności określonych w ust. 7 i 8, jako organ prowadzący postępowanie.
- Osoba, która uzyskała za granicą tytuł specjalisty, o którym mowa w ust. 1, występuje z wnioskiem do ministra właściwego do spraw zdrowia za pośrednictwem dyrektora CMKP.
- Wniosek zawiera następujące dane:
- imię (imiona) i nazwisko wnioskodawcy;
- datę i miejsce urodzenia wnioskodawcy;
- numer PESEL wnioskodawcy, a w przypadku jego braku – cechy dokumentu potwierdzającego tożsamość: nazwę i numer dokumentu oraz państwo jego wydania;
- obywatelstwo (obywatelstwa) wnioskodawcy;
- adres do korespondencji wnioskodawcy, a także, jeżeli posiada, numer telefonu i adres poczty elektronicznej;
- określenie przedmiotu wniosku;
- nazwę uczelni, w której wnioskodawca ukończył studia, oraz uzyskany tytuł zawodowy;
- informację o:
– posiadanym stopniu naukowym lub tytule profesora,
– posiadanych tytułach specjalisty w dziedzinie farmacji.
- Do wniosku dołącza się oryginały albo kopie poświadczone notarialnie za zgodność z oryginałem wraz z tłumaczeniami na język polski dokonanymi przez tłumacza przysięgłego prowadzącego działalność w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej:
- dokumentu potwierdzającego uprawnienie do wykonywania zawodu farmaceuty w państwie,
- w którym farmaceuta uzyskał tytuł specjalisty;
- dokumentu o nadaniu tytułu specjalisty;
- dokumentu zawierającego informacje o miejscu odbycia szkolenia specjalizacyjnego, czasie jego trwania i programie specjalizacji;
- dokumentu zawierającego informacje o sposobie i trybie złożenia egzaminu lub innej formie potwierdzenia nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych;
- dokumentu zawierającego informacje o miejscu, czasie trwania i rodzaju czynności zawodowych wykonywanych po uzyskaniu tytułu specjalisty.
- Wniosek podlega weryfikacji pod kątem kompletności złożonych dokumentów dokonywanej przez CMKP oraz ocenie merytorycznej dokonywanej przez zespół ekspertów.
- W przypadku stwierdzenia niekompletności wniosku dyrektor CMKP wzywa wnioskodawcę do jego uzupełnienia w terminie wskazanym w wezwaniu, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. O pozostawieniu wniosku bez rozpoznania dyrektor CMKP informuje ministra właściwego do spraw zdrowia.
- Dyrektor CMKP przekazuje wniosek, wraz z dokumentami, zespołowi ekspertów, w celu wydania oceny merytorycznej.
- Zespół ekspertów, dokonuje oceny merytorycznej wniosków, nie rzadziej niż raz na kwartał.
- Dyrektor CMKP, w terminie 14 dni roboczych od dnia otrzymania oceny merytorycznej, sporządza opinię i przekazuje wraz z wnioskiem, z załączonymi dokumentami, do ministra właściwego do spraw zdrowia.
- Opinia, jest sporządzana na podstawie oceny merytorycznej wniosku dokonanej przez zespół ekspertów. W wyniku dokonania oceny zespół ekspertów wnioskuje o:
- uznanie tytułu specjalisty uzyskanego za granicą bez żadnych dodatkowych warunków albo
- uznanie tytułu specjalisty uzyskanego za granicą po odbyciu stażu uzupełniającego w jednostce szkolącej wskazanej w tej opinii, którego zakres i program określi w indywidualnych przypadkach zespół ekspertów, albo
- odmowę uznania tytułu specjalisty uzyskanego za granicą.
- W przypadku gdy opinia, zawiera wskazanie do odbycia stażu uzupełniającego, dyrektor CMKP kieruje osobę, do odbycia tego stażu, z uwzględnieniem czasu trwania i zakresu merytorycznego tego stażu oraz wskazuje jednostkę szkolącą, w której staż uzupełniający ma być odbyty.
- Minister właściwy do spraw zdrowia, w drodze decyzji, uznaje albo odmawia uznania tytułu specjalisty w danej dziedzinie farmacji na podstawie opinii sporządzonej przez dyrektora CMKP.
Korespondencję należy kierować na adres:
Schroegera 82, 01-828 Warszawa, tel. 22 5601 016
lub
Marymoncka 99/103, 01-813 Warszawa, tel. 22 5693 70