Komunikat w sprawie trybu postępowania o uznanie lekarzowi/lekarzowi dentyście zakwalifikowanemu do specjalizacji przed 1 lipca 2011 r. dotychczasowego dorobku naukowego i zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem w części lub w całości szczegółowego programu właściwej specjalizacji
Komunikat w sprawie trybu postępowania o uznanie lekarzowi/lekarzowi dentyście dotychczasowego dorobku naukowego i zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem w części lub w całości szczegółowego programu właściwej specjalizacji
Na podstawie § 45 ust. 2 – 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2005r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 213, poz. 1779 z późn.zm.):
1) kierownik specjalizacji lekarza posiadającego stopień naukowy doktora habilitowanego,
skierowanego do odbywania specjalizacji bez postępowania kwalifikacyjnego i mającego
odpowiedni dorobek zawodowy w szczegółowej dziedzinie medycyny, wymienionej w
wykazie specjalności lekarskich w szczegółowych dziedzinach medycyny określonych w
załączniku nr 1 do rozporządzenia, może wystąpić, za pośrednictwem CMKP do Ministra
Zdrowia, o uznanie temu lekarzowi dotychczasowego dorobku naukowego i zawodowego
za równoważny ze zrealizowaniem przez niego, w części lub w całości, szczegółowego
programu właściwej specjalizacji.
2) kierownik specjalizacji lekarza posiadającego stopień naukowy doktora habilitowanego,
zakwalifikowanego do odbywania specjalizacji w trybie postępowania kwalifikacyjnego i
mającego odpowiedni dorobek zawodowy w szczegółowej dziedzinie medycyny,
wymienionej w wykazie specjalności lekarskich w szczegółowych dziedzinach medycyny
określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia, w porozumieniu z właściwym
konsultantem krajowym, może wystąpić, za pośrednictwem CMKP do Ministra Zdrowia, o
uznanie temu lekarzowi dotychczasowego dorobku naukowego i zawodowego za
równoważny ze zrealizowaniem przez niego, w części lub w całości, szczegółowego
programu właściwej specjalizacji.
Wniosek może dotyczyć lekarza posiadającego stopień naukowy doktora habilitowanego, który w przypadku wystąpienia:
1) o uznanie dorobku naukowego i zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem w całości szczegółowego programu właściwej specjalizacji – wykonywał czynności zawodowe i naukowe w pełnym wymiarze godzin nie krótszym niż czas trwania danej specjalizacji określony w programie *);
2) o uznanie dorobku naukowego i zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem w części szczegółowego programu właściwej specjalizacji – łączny czas wykonywania prze lekarza czynności zawodowych i naukowych w pełnym wymiarze godzin oraz czas specjalizacji pozostały do odbycia nie będzie krótszy niż czas trwania danej specjalizacji określony w programie *).
Do wniosku powinny być załączone:
- dokumenty potwierdzające dorobek naukowy i zawodowy odpowiadający zrealizowaniu szczegółowego programu danej specjalizacji, w tym zaświadczenia potwierdzające zdobytą wiedzę i umiejętności, wykaz wykonanych zabiegów/procedur, zaświadczenia o odbytych szkoleniach, kursach, działalności naukowej wraz z wykazem publikacji,
- w przypadku wystąpienia o uznanie dorobku naukowego i zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem w całości szczegółowego programu właściwej specjalizacji – zaświadczenie potwierdzające wykonywanie przez lekarza czynności naukowych i zawodowych w pełnym wymiarze godzin nie krótszym niż czas trwania danej specjalizacji *),
- w przypadku wystąpienia o uznanie dorobku naukowego i zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem w części szczegółowego programu właściwej specjalizacji – zaświadczenie potwierdzające wykonywanie przez lekarza czynności naukowych i zawodowych w pełnym wymiarze godzin nie krótszym niż czas trwania elementów programu specjalizacji będących przedmiotem wystąpienia *),
- kserokopia dyplomu ukończenia studiów medycznych,
- kserokopia prawa wykonywania zawodu,
- kserokopia dyplomu o uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego, a w przypadku posiadania tytułu profesora również kserokopia dokumentu nadania tytułu,
- kserokopia karty szkolenia specjalizacyjnego,
- kopia zaświadczenia/dyplomu posiadanej właściwej specjalizacji podstawowej.
Minister Zdrowia, na wniosek Dyrektora CMKP, sporządzony na podstawie opinii powołanego przez niego zespołu, może uznać dotychczasowy dorobek naukowy i zawodowy, o którym mowa w pkt 1 i 2, za równoważny ze zrealizowaniem przez lekarza w części lub w całości szczegółowego programu właściwej specjalizacji, a w przypadku uznania za równoważny w całości – podjąć decyzję o dopuszczeniu tego lekarza do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.
W skład zespołu opiniującego wchodzą:
- właściwy konsultant krajowy;
- kierownik specjalizacji;
- przedstawiciel właściwego towarzystwa naukowego;
- przedstawiciel NRL posiadający tytuł specjalisty w danej dziedzinie medycyny i stopień naukowy doktora habilitowanego.
*) nie dotyczy specjalizacji w dziedzinach: angiologia, balneologia i medycyna fizykalna, chirurgia onkologiczna, diabetologia, ginekologia onkologiczna, hipertensjologia, kardiologia dziecięca, medycyna paliatywna, medycyna sportowa, neurologia dziecięca, neuropatologia, onkologia i hematologia dziecięca, otorynolaryngologia dziecięca, seksuologia, toksykologia kliniczna, transplantologia kliniczna, urologia dziecięca.
Dyrektor
Prof. dr hab. Jadwiga Słowińska – Srzednicka
Warszawa, dnia 7 maja 2007r.
Tryb postępowania dotyczący realizacji § 45 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 października 2005. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. Nr 213, poz. 1779 z późn.zm./.
- Rozpatrywane są wnioski kierowników specjalizacji lekarzy posiadających stopień doktora habilitowanego oraz odpowiedni dorobek naukowy i zawodowy w szczegółowej dziedzinie medycyny.
- CMKP sprawdza wniosek pod względem formalnym. Odrzuca wniosek jeżeli nie spełnia on warunków określonych w rozporządzeniu lub występuje o jego uzupełnienie.
- Dyrektor CMKP powołuje zespół ekspertów w składzie określonym w rozporządzeniu.
- CMKP ustala termin i miejsce posiedzenia i przekazuje przewodniczącemu zespołu dokumenty lekarza wraz z drukiem protokołu.
- Zespół wyraża w protokole merytoryczną opinię dotyczącą uznania lekarzowi w całości lub w części dorobku naukowego i zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem przez niego szczegółowego programu danej specjalizacji.
- CMKP sprawdza pod względem formalnym prawidłowość wydanej przez zespół opinii. W przypadku nieprawidłowości zwraca się do przewodniczącego zespołu o przedstawienie ponownej opinii zgodnej z obowiązującymi przepisami.
- Dyrektor CMKP, na podstawie opinii zespołu, wnioskuje do Ministra Zdrowia, o uznanie bądź nie uznawanie lekarzowi w części lub w całości dorobku zawodowego za równoważny ze zrealizowaniem szczegółowego programu specjalizacji.
Sprawy prowadzą:
- Małgorzata Jaskólska – tel. 22-5601-050
- Stefania Sady – tel. 22-5601-057
- Elżbieta Uszkiewicz – tel. 22-5601-054
- Katarzyna Piotrowska – tel. 22-5601-058
- Katarzyna Rostkowska – tel. 22-5601-056
- Natalia Popławska – tel. 22-5601-077
- Natalia Kilewicz – Cegiełka – tel. 22-5601-052
- Ewa Niedziułka – tel. 22-5601-103
- Karolina Mioduszewska – tel. 22-56 01 098
- Aleksandra Adamczyk – tel. 22 56 01 097