Komunikat w sprawie trybu postępowania w celu uznania lekarzowi/lekarzowi dentyście staży lub kursów szkoleniowych odbytych w kraju lub za granicą za równoważne ze zrealizowaniem elementów programu specjalizacji i ewentualnego skrócenia lekarzowi czasu trwania specjalizacji
Komunikat dla lekarzy, którzy zostali zakwalifikowani do specjalizacji po 1 lipca 2011 r.
Zgodnie z art. 16m ust. 8 i 10 Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2023 r. poz. 1516 z późn. zm.):
1) Lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne, po uzyskaniu pozytywnej opinii kierownika specjalizacji, może wystąpić do dyrektora CMKP z wnioskiem o uznanie za równoważne ze zrealizowaniem elementów programu specjalizacji stażu szkoleniowego, obejmującego szkolenie i uczestniczenie w wykonywaniu oraz wykonanie zabiegów lub procedur medycznych, a także staży kierunkowych lub kursów szkoleniowych odbytych za granicą lub w kraju, w podmiotach prowadzących szkolenie specjalizacyjne, i ewentualne skrócenie okresu odbywanego szkolenia specjalizacyjnego, jeżeli okres od dnia ich ukończenia do dnia rozpoczęcia przez lekarza szkolenia specjalizacyjnego nie jest dłuższy niż 5 lat.
2) Lekarz odbywający szkolenie specjalizacyjne, po uzyskaniu pozytywnej opinii kierownika specjalizacji, może wystąpić do dyrektora CMKP z wnioskiem o uznanie do okresu odbywania szkolenia specjalizacyjnego, stażu szkoleniowego, obejmującego szkolenie i uczestniczenie w wykonywaniu oraz wykonanie zabiegów lub procedur medycznych, a także staży kierunkowych lub kursów szkoleniowych zrealizowanych za granicą w okresie aktualnie odbywanego szkolenia specjalizacyjnego.
Dyrektor CMKP, na podstawie opinii zespołu, w skład którego wchodzą:
- konsultant krajowy właściwy dla danej dziedziny medycyny albo odpowiednio konsultant krajowy w dziedzinie lub dziedzinach medycyny związanych z realizacją zadań państwa związanych wyłącznie z obronnością kraju w czasie wojny i pokoju lub konsultant wojskowej służby zdrowia;
- kierownik specjalizacji;
- przedstawiciel towarzystwa naukowego lub instytutu badawczego właściwych dla danej dziedziny medycyny;
- przedstawiciel Naczelnej Rady Lekarskiej posiadający tytuł specjalisty w danej dziedzinie medycyny i stopień naukowy doktora habilitowanego;
może uznać, w drodze decyzji, staże i kursy, o których mowa w ust. 8 ww. ustawy za równoważne ze zrealizowaniem części programu specjalizacji i skrócić lekarzowi okres odbywania tego szkolenia o okres wskazany w opinii zespołu, jednak nie więcej niż o ½ okresu trwania szkolenia specjalizacyjnego lub modułów, o których mowa w art. 16 ust. 2 ww. ustawy oraz może uznać, w drodze decyzji, staże i kursy, o których mowa w art. 16m ust. 8 i 10 ww. ustawy, za równoważne ze zrealizowaniem części programu specjalizacji.
Decyzje, o których mowa powyżej, zamieszcza się w SMK i dodatkowo podaje w nim:
- datę decyzji;
- imię (imiona) i nazwisko osoby, której decyzja dotyczy;
- przedmiot decyzji;
- rodzaj rozstrzygnięcia;
- organ wydający decyzję
Zgodnie z art. 16ma. ww. ustawy „Skrócenie okresu odbywania szkolenia specjalizacyjnego spełniającego minimalne wymogi kształcenia określone w przepisach Unii Europejskiej nie może obejmować więcej niż ½ minimalnego czasu trwania danego programu specjalizacji określonego w przepisach Unii Europejskiej”.
Zgodnie z § 16 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 maja 2023 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów (Dz. U. z 2023 r. poz. 975), lekarz składa do Dyrektora CMKP wniosek, o którym mowa w pkt 1 i 2 Komunikatu, zawierający:
1) imię (imiona) i nazwisko, adres korespondencyjny, adres e-mail oraz numer telefonu lekarza;
2) numer PWZ;
3) określenie przedmiotu wniosku: „wniosek o uznanie za równoważne ze zrealizowaniem elementów programu specjalizacji stażu szkoleniowego, obejmującego szkolenie i uczestniczenie w wykonywaniu oraz wykonanie zabiegów lub procedur medycznych, a także staży kierunkowych lub kursów szkoleniowych odbytych za granicą lub w kraju,
w podmiotach prowadzących szkolenie specjalizacyjne, i ewentualne skrócenie okresu odbywanego szkolenia specjalizacyjnego;
4) nazwę i adres podmiotu, w którym lekarz odbywa szkolenie specjalizacyjne;
5) termin zakwalifikowania do odbywania szkolenia specjalizacyjnego;
6) imię (imiona) i nazwisko, adres korespondencyjny, adres e-mail oraz numer telefonu kierownika specjalizacji;
7) informacje na temat odbytych elementów programu specjalizacji będących przedmiotem wniosku;
8) wskazanie wymiaru skrócenia okresu odbywanego szkolenia specjalizacyjnego, który jest przedmiotem wniosku;
9) planowany termin przystąpienia do PES.
Do wniosku, o którym mowa w art. 16m ust. 8 ww. ustawy, lekarz dołącza:
- dokumenty potwierdzające odbycie elementów programu specjalizacji będących przedmiotem wniosku, zawierające informacje dotyczące terminu i miejsca odbycia danego szkolenia, trybu jego realizacji, zakresu oraz programu zrealizowanego szkolenia wraz z wykazem zabiegów i procedur medycznych, które lekarz wykonywał lub w nich uczestniczył, z podaniem ich liczby;
- kopię PWZ
- kopię dyplomu posiadanej specjalizacji;
- poświadczoną za zgodność z oryginałem kopię karty szkolenia specjalizacyjnego – jeżeli była prowadzona w postaci papierowej;
- opinię kierownika specjalizacji potwierdzającą wiedzę i umiejętności lekarza w zakresie zrealizowanych elementów programu specjalizacji będących przedmiotem wniosku;
- zaświadczenie wydane przez podmiot zatrudniający lekarza w okresie realizacji elementów programu specjalizacji będących przedmiotem wniosku, zawierające informacje o wymiarze zatrudnienia oraz ewentualnych nieobecnościach lekarza
Wniosek może zostać złożony z wykorzystaniem formularza opublikowanego na stronie
podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej CMKP.
Jeżeli wnioskodawca jest obywatelem państwa członkowskiego UE i nabył kwalifikacje zawodowe na terytorium UE, do wniosku o uznanie stażów lub kursów szkoleniowych odbytych za granicą za równoważne ze zrealizowaniem elementów programu specjalizacji i ewentualne skrócenie okresu odbywania szkolenia specjalizacyjnego załącza kserokopie wymaganych dokumentów przetłumaczone na język polski.
Wnioskodawca, który nabył kwalifikacje zawodowe poza terytorium UE, do przedmiotowego wniosku składa dokumenty, które muszą spełniać poniższe warunki:
- być w oryginale, odpisie a w przypadku kserokopii uwierzytelnione przez polskiego notariusza, zgodnie z art. 98 Ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1799 z późn. zm.) lub zgodnie z art. 28 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo Konsularne (Dz. U. z 2023 r. poz. 1329 z późn. zm.).
- przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego wpisanego na listę tłumaczy przysięgłych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości.
Wniosek może zostać złożony z wykorzystaniem formularza opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej CMKP.
Tryb postępowania dotyczący realizacji art. 16m ust. 8 i 10 oraz ust. 12 i 13 Ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2023 r. poz. 1516 z późn. zm.):
- Wniosek o uznanie staży lub kursów szkoleniowych odbytych w kraju lub za granicą za równoważne ze zrealizowaniem elementów programu specjalizacji i ewentualne skrócenie okresu odbywanego szkolenia specjalizacyjnego, wraz z wymaganymi dokumentami, kierowany jest przez lekarza/lekarza dentystę do Dyrektora CMKP.
- Dyrektor CMKP sprawdza wniosek, o którym mowa w art. 16m ust. 8 ustawy, pod względem formalnym. W przypadku stwierdzenia braków formalnych lekarz jest wzywany do ich usunięcia w terminie 14 dni od doręczenia wezwania. Po bezskutecznym upływie tego terminu wniosek jest pozostawiany bez rozpoznania.
- Dyrektor CMKP ustala termin i miejsce posiedzenia zespołów, o których mowa w art. 16m ust. 12 i 13 ustawy i przekazuje przewodniczącym zespołów wniosek spełniający wymogi formalne wraz z dokumentami lekarza i drukiem protokołu.
- Zespoły, o których mowa w art. 16m ust. 12 i 13 ustawy, wyrażają na formularzu protokołu merytoryczne opinie w sprawie uznania albo odmowy uznania lekarzowi za równoważne ze zrealizowaniem elementów programu specjalizacji stażu szkoleniowego, obejmującego szkolenie i uczestniczenie w wykonywaniu oraz wykonanie zabiegów lub procedur medycznych, a także staży kierunkowych lub kursów szkoleniowych odbytych przed rozpoczęciem szkolenia specjalizacyjnego za granicą lub w kraju, w podmiotach prowadzących szkolenie specjalizacyjne, oraz określają proponowany czas skrócenia okresu odbywania szkolenia specjalizacyjnego.
- W przypadku gdy opinia zespołów, o których mowa w art. 16m ust. 12 i 13 ustawy, jest negatywna, zespoły na formularzu protokołu uzasadniają merytorycznie swoje stanowisko w odniesieniu do przedstawionych we wniosku elementów programu specjalizacji.
- Zespół ekspertów przekazuje do dyrektora CMKP dokumentację lekarza wraz z protokołem, w terminie 7 dni od dnia posiedzenia zespołu.
- Dyrektor CMKP zamieszcza niezwłocznie w EKS danego lekarza decyzję, o której mowa w art. 16m ust. 12 albo 13 ustawy, wydaną na podstawie opinii, o których mowa w ust. 4 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 maja 2023 r. (Dz. U. z 2023 r. poz. 975), o czym powiadamia podmiot, w którym lekarz odbywa szkolenie specjalizacyjne, w celu odpowiednio wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę zawartej na okres odbywania tego szkolenia.
- Zespół zbiera się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał, chyba że nie został złożony żaden wniosek.
Do wniosku należy dołączyć tylko dokumenty mające wpływ na ocenę merytoryczną, bez przekazywania dokumentów i danych nadmiarowych i nieadekwatnych.
Wnioski należy przesyłać do:
Biuro Uznawania Kwalifikacji CMKP
Marymoncka 99/103, 01-813 Warszawa
Formularz wniosku specjalizacje po roku 2014
Formularz wniosku specjalizacje przed rokiem 2014