100. rocznica urodzin prof. Haliny Szwarc, patronki założycielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku

5 maja br. przypada 100. rocznica urodzin prof. Haliny Szwarc, patronki i założycielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który od ponad 45 lat działa przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego.

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy CMKP powstał w 1975 roku z inicjatywy gerontologa prof. Haliny Szwarc, naukowca, pedagoga, krzewicielki idei UTW w Polsce oraz założycielki i patronki pierwszego w Polsce Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

– W CMKP od ponad 45 lat działa Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jest to najstarsza tego typu placówka w Polsce i jedna z najstarszych w Europie – mówi prof. Wojciech Bik, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych CMKP-prorektor. –  CMKP było pierwszą uczelnią, która zauważyła i zareagowała na potrzeby starszej generacji, zarówno te zdrowotne jak i społeczne. UTW organizuje zajęcia dla studentów seniorów i udostępnia sale wykładowe i aule na potrzeby Uniwersytetu.

Prof. Wojciech Bik dodaje, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku udowadniają, że ludzie starsi mają ogromną potrzebę zarówno aktywnego działania w różnych dziedzinach społecznych, kulturalnych, oświatowych i innych, jak i do rozwijania pasji oraz zainteresowań, uzupełniania swojej wiedzy.

Prof. Halina Szwarc podkreślała potrzebę istnienia UTW przekonując, że „aby utrzymać stan zdrowia, który pozwoli na prowadzenie niezależnego, samodzielnego życia, realizację planów życiowych, trzeba zadbać o utrzymanie dobrej sprawności fizycznej i umysłowej, a brak kontaktów społecznych i zajęć dających zadowolenie sprawia, że wiele osób izoluje się od otoczenia, odczuwa przygnębienie, czuje się odrzuconymi”.

4 maja, by uczcić pamięć i przypomnieć zasługi prof. Haliny Szwarc o godz. 10.00 złożono kwiaty na grobie pani Profesor na Cmentarzu Powązkowskim, o godz. 12.00 odbyła się msza św. w kościele pw. św. Zygmunta, a o godz. 13.00 spotkanie wspomnieniowe w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany przy ul. Żeromskiego 29. W spotkaniu uczestniczyli także autorzy fabularyzowanej biografii prof. Haliny Szwarc pt. Czarny Motyl, Lidia Liszewska i Robert Kornacki.

– Wyniki badań wskazują, że aktywność społeczna seniorów jest istotnym czynnikiem mającym wpływ nie tylko na ich stan zdrowia, ale przede wszystkim na jakość i długość życia – podkreśla prof. Wojciech Bik. –  Dlatego tak ważna jest funkcja Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które wspierają i promują aktywność społeczną i edukacyjną seniorów. Takie placówki zaspokajają potrzeby społeczne i edukacyjne osób starszych zapewniając im szeroką ofertę zajęć.

Uniwersytet Trzeciego Wieku poprawia jakość życia osób starszych organizując m.in.: wykłady,  seminaria i lektoraty języków obcych. Wśród wykładowców UTW jest wielu najwybitniejszych profesorów Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiej Akademii Nauk oraz innych wyższych uczelni w dziedzinie nauk medycznych i biologicznych, humanistycznych i innych.

Prof. Wojciech Bik – zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych CMKP – prorektor

Irena Moskal – Prezes Uniwersytetu III Wieku

Prof. Wojciech Bik – zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych CMKP – prorektor

Robert Kornacki – współautor książki Czarny Motyl

Poseł Michał Szczerba

Aktualności

Powołanie przedstawicieli CMKP na przewodniczących sekcji w PTLO

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości (PTLO) powołał: prof. dr. hab. Wojciecha Bika na przewodniczącego Sekcji Badań Podstawowych oraz prof. CMKP Alinę Kuryłowicz na przewodniczącą Sekcji Dietetyki. Prof. Wojciech Bik, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych CMKP – prorektor został przewodniczącym Sekcji Badań Podstawowych Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Prof. Bik jest także kierownikiem Zakładu Neuroendokrynologii […]

26.02.2024
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej – 26.02.2024

Miło nam poinformować, że 26 lutego 2024 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Patryka Bullera z Oddziału Kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Jako rozprawę przedstawił pracę pt. Próba charakterystyki pacjentów z zawałem serca bez istotnych zwężeń w tętnicach wieńcowych poddawanych diagnostyce inwazyjnej oraz analiza wybranych czynników rokowniczych w tej populacji pacjentów […]

26.02.2024
Więcej
Aktualności

Obrona rozprawy doktorskiej – 22.02.2024

Miło nam poinformować, że 22 lutego 2024 r. w CMKP odbyła się obrona rozprawy doktorskiej lek. Michała Wilka z Kliniki Onkologii CMKP. Jako rozprawę przedstawił pracę pt. Całościowa ocena geriatryczna i kardio-onkologiczna jako czynniki predykcyjne u pacjentów z rakiem gruczołu krokowego leczonych octanemabirateronu. Promotorem pracy jest dr hab. n. med. Sebastian Szmit, prof. CMKP. Promotorem […]

22.02.2024
Więcej