100. rocznica urodzin prof. Haliny Szwarc, patronki założycielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku

5 maja br. przypada 100. rocznica urodzin prof. Haliny Szwarc, patronki i założycielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który od ponad 45 lat działa przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego.

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy CMKP powstał w 1975 roku z inicjatywy gerontologa prof. Haliny Szwarc, naukowca, pedagoga, krzewicielki idei UTW w Polsce oraz założycielki i patronki pierwszego w Polsce Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

– W CMKP od ponad 45 lat działa Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jest to najstarsza tego typu placówka w Polsce i jedna z najstarszych w Europie – mówi prof. Wojciech Bik, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych CMKP-prorektor. –  CMKP było pierwszą uczelnią, która zauważyła i zareagowała na potrzeby starszej generacji, zarówno te zdrowotne jak i społeczne. UTW organizuje zajęcia dla studentów seniorów i udostępnia sale wykładowe i aule na potrzeby Uniwersytetu.

Prof. Wojciech Bik dodaje, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku udowadniają, że ludzie starsi mają ogromną potrzebę zarówno aktywnego działania w różnych dziedzinach społecznych, kulturalnych, oświatowych i innych, jak i do rozwijania pasji oraz zainteresowań, uzupełniania swojej wiedzy.

Prof. Halina Szwarc podkreślała potrzebę istnienia UTW przekonując, że „aby utrzymać stan zdrowia, który pozwoli na prowadzenie niezależnego, samodzielnego życia, realizację planów życiowych, trzeba zadbać o utrzymanie dobrej sprawności fizycznej i umysłowej, a brak kontaktów społecznych i zajęć dających zadowolenie sprawia, że wiele osób izoluje się od otoczenia, odczuwa przygnębienie, czuje się odrzuconymi”.

4 maja, by uczcić pamięć i przypomnieć zasługi prof. Haliny Szwarc o godz. 10.00 złożono kwiaty na grobie pani Profesor na Cmentarzu Powązkowskim, o godz. 12.00 odbyła się msza św. w kościele pw. św. Zygmunta, a o godz. 13.00 spotkanie wspomnieniowe w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany przy ul. Żeromskiego 29. W spotkaniu uczestniczyli także autorzy fabularyzowanej biografii prof. Haliny Szwarc pt. Czarny Motyl, Lidia Liszewska i Robert Kornacki.

– Wyniki badań wskazują, że aktywność społeczna seniorów jest istotnym czynnikiem mającym wpływ nie tylko na ich stan zdrowia, ale przede wszystkim na jakość i długość życia – podkreśla prof. Wojciech Bik. –  Dlatego tak ważna jest funkcja Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które wspierają i promują aktywność społeczną i edukacyjną seniorów. Takie placówki zaspokajają potrzeby społeczne i edukacyjne osób starszych zapewniając im szeroką ofertę zajęć.

Uniwersytet Trzeciego Wieku poprawia jakość życia osób starszych organizując m.in.: wykłady,  seminaria i lektoraty języków obcych. Wśród wykładowców UTW jest wielu najwybitniejszych profesorów Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiej Akademii Nauk oraz innych wyższych uczelni w dziedzinie nauk medycznych i biologicznych, humanistycznych i innych.

Prof. Wojciech Bik – zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych CMKP – prorektor

Irena Moskal – Prezes Uniwersytetu III Wieku

Prof. Wojciech Bik – zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych CMKP – prorektor

Robert Kornacki – współautor książki Czarny Motyl

Poseł Michał Szczerba

Aktualności

Dwoje pracowników CMKP zostało powołanych do Naczelnej Komisji Bioetycznej przy ABM

Prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska z Zakładu Geriatrii i Gerontologii Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP zostali 31 maja br. powołani przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego do Naczelnej Komisji Bioetycznej do spraw Badań Klinicznych. Kadencja trwa cztery lata. – Przed członkami komisji ogromne wyzwanie – stworzenie standardu wydawania zgód i […]

31.05.2023
Więcej
Aktualności

Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową ku pamięci prof. Haliny Szwarc

Z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Haliny Szwarc, patronki i założycielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku od ponad 45 lat działającego przy CMKP, 30 maja pod tablicą pamiątkową kwiaty złożyli zaproszeni goście oraz przedstawiciele władz uczelni. W uroczystościach udział wzięli: syn prof. Haliny Szwarc – prof. Andrzej Szwarc razem z żoną Ewą Karpińską, prof. Wojciech Bik, zastępca […]

30.05.2023
Więcej
Aktualności

Prof. Jarosław Pinkas i prof. Marcin Kurzyna gośćmi programu „Nie taka prosta historia: Bogowie”

Prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP oraz prof. Marcin Kurzyna, kierownik Katedry i Kliniki Krążenia Płucnego, Chorób Zakrzepowo-Zatorowych i Kardiologii CMKP byli gośćmi programu „Nie taka prosta historia: Bogowie” wyemitowanego 27 maja w TVP Historia. Autorzy programu „Nie taka prosta historia: Bogowie” sprawdzają, ile prawdy historycznej jest w filmach oraz serialach, opowiadających o […]

29.05.2023
Więcej