100. rocznica urodzin prof. Haliny Szwarc, patronki założycielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku

5 maja br. przypada 100. rocznica urodzin prof. Haliny Szwarc, patronki i założycielki Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który od ponad 45 lat działa przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego.

Uniwersytet Trzeciego Wieku przy CMKP powstał w 1975 roku z inicjatywy gerontologa prof. Haliny Szwarc, naukowca, pedagoga, krzewicielki idei UTW w Polsce oraz założycielki i patronki pierwszego w Polsce Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

– W CMKP od ponad 45 lat działa Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jest to najstarsza tego typu placówka w Polsce i jedna z najstarszych w Europie – mówi prof. Wojciech Bik, zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych CMKP-prorektor. –  CMKP było pierwszą uczelnią, która zauważyła i zareagowała na potrzeby starszej generacji, zarówno te zdrowotne jak i społeczne. UTW organizuje zajęcia dla studentów seniorów i udostępnia sale wykładowe i aule na potrzeby Uniwersytetu.

Prof. Wojciech Bik dodaje, że słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku udowadniają, że ludzie starsi mają ogromną potrzebę zarówno aktywnego działania w różnych dziedzinach społecznych, kulturalnych, oświatowych i innych, jak i do rozwijania pasji oraz zainteresowań, uzupełniania swojej wiedzy.

Prof. Halina Szwarc podkreślała potrzebę istnienia UTW przekonując, że „aby utrzymać stan zdrowia, który pozwoli na prowadzenie niezależnego, samodzielnego życia, realizację planów życiowych, trzeba zadbać o utrzymanie dobrej sprawności fizycznej i umysłowej, a brak kontaktów społecznych i zajęć dających zadowolenie sprawia, że wiele osób izoluje się od otoczenia, odczuwa przygnębienie, czuje się odrzuconymi”.

4 maja, by uczcić pamięć i przypomnieć zasługi prof. Haliny Szwarc o godz. 10.00 złożono kwiaty na grobie pani Profesor na Cmentarzu Powązkowskim, o godz. 12.00 odbyła się msza św. w kościele pw. św. Zygmunta, a o godz. 13.00 spotkanie wspomnieniowe w sali widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany przy ul. Żeromskiego 29. W spotkaniu uczestniczyli także autorzy fabularyzowanej biografii prof. Haliny Szwarc pt. Czarny Motyl, Lidia Liszewska i Robert Kornacki.

– Wyniki badań wskazują, że aktywność społeczna seniorów jest istotnym czynnikiem mającym wpływ nie tylko na ich stan zdrowia, ale przede wszystkim na jakość i długość życia – podkreśla prof. Wojciech Bik. –  Dlatego tak ważna jest funkcja Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które wspierają i promują aktywność społeczną i edukacyjną seniorów. Takie placówki zaspokajają potrzeby społeczne i edukacyjne osób starszych zapewniając im szeroką ofertę zajęć.

Uniwersytet Trzeciego Wieku poprawia jakość życia osób starszych organizując m.in.: wykłady,  seminaria i lektoraty języków obcych. Wśród wykładowców UTW jest wielu najwybitniejszych profesorów Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiej Akademii Nauk oraz innych wyższych uczelni w dziedzinie nauk medycznych i biologicznych, humanistycznych i innych.

Prof. Wojciech Bik – zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych CMKP – prorektor

Irena Moskal – Prezes Uniwersytetu III Wieku

Prof. Wojciech Bik – zastępca dyrektora ds. dydaktycznych i naukowych CMKP – prorektor

Robert Kornacki – współautor książki Czarny Motyl

Poseł Michał Szczerba

Aktualności

Zapraszamy na spotkanie naukowe Meet The Expert

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie naukowe: „Meet the Expert” organizowane wspólnie przez Collegium Iuvenum i Centrum Badań Translacyjnych. Gościem specjalnym będzie dr Jan Witowski, lekarz i naukowiec, który rewolucjonizuje dziedzinę medycznego obrazowania i diagnostyki nowotworów. Nie przegap okazji, aby dowiedzieć się  jak prace dr. Jana Witowskiego wpływają na rozwój medycyny! Program spotkania naukowego: 14:00 – 14:02 […]

21.09.2023
Więcej
Aktualności

W CMKP trwa Kongres Medycyny Stylu Życia

15 września rozpoczął się 4. Kongres Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia pod hasłem: Continuum. Jego współorganizatorem jest Zakład Medycyny Stylu Życia CMKP. Wydarzenie potrwa trzy dni. List prof. Ryszard Gellerta, dyrektora CMKP do uczestników przeczytał prof. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP i konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego. – Jestem dumny z tego, […]

15.09.2023
Więcej
Aktualności

XI Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Zapraszamy na bezpłatne badania laryngologiczne w Klinice Otolaryngologii CMKP. Na badanie nie potrzeba skierowania, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Klinika Otolaryngologii CMKP bierze aktywny udział w Europejskim Programie Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Program powstał w oparciu o wytyczne Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi oraz EHNS (European Head & Neck Society) i jest […]

14.09.2023
Więcej