Finansowanie badań naukowych w CMKP

Prezentacje ze spotkań z pracownikami naukowo-dydaktycznymi i doktorantami CMKP

Finansowanie badań naukowych – 29.11.2018

Spotkanie informacyjne 16 & 22.03.2018

22.11.2017 – spotkanie informacyjne

Organizacja finansowania badań naukowych w CMKP

1. Finansowanie badań naukowych odbywa się w oparciu o subwencję (niewydatkowana dotacja Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego z 2018 r. zgodnie z art. 407 ust. 2  ustawy 2.0 ) oraz środki wyasygnowane z dotacji podmiotowej Ministerstwa Zdrowia na:

• prowadzenie działalności naukowej;
  • zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz infrastruktury informatycznej;
  • kształcenie doktorantów;
  • komercjalizację wyników działalności naukowej oraz know-how związanego z tymi wynikami.

2. Środki finansowe na prowadzenie działalności naukowej, w części przeznaczonej na finansowanie programów badawczych jednostek organizacyjnych, są przekazywane do dyspozycji Kierownika Zakładu/Kliniki.

3. W każdym Zakładzie/Klinice prowadzony jest jeden ogólny PROGRAM BADAWCZY rozpisany na dowolną liczbę szczegółowych projektów badawczych.

4. Kierownik Zakładu/Kliniki prowadzi „politykę naukową” w swojej jednostce, w tym – decyduje o wyborze szczegółowych projektów badawczych i podziale środków między te projekty.

5. Środki na rozwój młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich są rozdzielane w wyniku postępowania konkursowego pomiędzy projekty badawcze uczestników Studiów Doktoranckich i ewentualnie projekty młodych pracowników naukowo-dydaktycznych, stanowiące podstawę ich rozpraw doktorskich.

Ustawy

1. Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
  2. Ustawa 2.0 – przepisy wprowadzające
  3. Ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o zasadach finansowania nauki i niektórych innych ustaw
  4. Ustawa z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z dnia 4 czerwca 2010 r.)

Rozporządzenia

1. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 11 września 2015 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości dotacji i rozliczania środków finansowych na utrzymanie potencjału badawczego oraz na badania naukowe lub prace rozwojowe oraz zadania z nimi związane, służące rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich (Dz. U. poz. 1443)
  2. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 listopada 2010 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na finansowanie działalności statutowej (Dz. U. Nr 218, poz. 1438)
  3. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 czerwca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na finansowanie działalności statutowej (Dz. U. Nr 130, poz. 753)
  4. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 kwietnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na finansowanie działalności statutowej (Dz. U. Nr 130, poz. 753)
  5. Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 5 września 2007 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania audytu zewnętrznego wydatkowania środków finansowych na naukę ( Dz. U. 2007, nr 170, poz, 1197)

Zarządzenie nr 158/2018 w sprawie Regulaminu podziału i wydatkowania subwencji na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego w CMKP

Zmiana regulaminu podziału i wydatkowania dotacji na działalność statutową CMKP

Regulamin podziału i wydatkowania dotacji na działalność statutową CMKP

Finansowanie programów badawczych – wzory wniosków i raportów

Wzór wniosku na finansowanie programu badawczego Zakładu/Kliniki w 2020 roku

Wzór raportu z realizacji programu badawczego Zakładu/Kliniki w 2019 roku

Młodzi naukowcy i uczestnicy studiów doktoranckich – wzory wniosków i raportów

Wniosek o sfinansowanie projektu badawczego, służącego rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich

Przypominamy o konieczności wypełniania wszystkich punktów zawartych we wniosku o sfinansowanie pracy badawczej służącej rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich (w tym: dorobek publikacyjny opiekuna naukowego i doktoranta oraz uzasadnienie planowanych wydatków w roku, którego dotyczy wniosek), gdyż na podstawie informacji zawartych we wnioskach Komisja ds. Badań Naukowych przyznaje punkty, będące podstawą do przygotowania listy rankingowej i podziału dotacji celowej. Niepełne wnioski młodych naukowców i uczestników studiów doktoranckich będą odsyłane do uzupełnienia, a w przypadku braku uzupełnienia – odrzucane jako niespełniające wymogów formalnych.

Raport roczny/końcowy z wykonania projektu badawczego, służącego rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich