Centrum Symulacji Endoskopowej CMKP – Lider

Jak powstało Centrum Symulacji Endoskopowej CMKP?

Centrum Symulacji Endoskopowej CMKP zostało utworzone w ramach autorskiego projektu Prof. dr. hab. n. med. Michała Pirożyńskiego – „Rozwój kształcenia specjalizacyjnego lekarzy, w dziedzinach istotnych z punktu widzenia potrzeb epidemiologiczno-demograficznych kraju, z wykorzystaniem technik symulacji endoskopowych”. Projekt ten był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

CSE jest jedynym multidyscyplinarnym ośrodkiem symulacyjnym w Polsce i jednym z nielicznych w Europie. Pracownie CSE są wyposażone w najwyższej jakości sprzęt symulacyjny o wartości ponad 19 milionów złotych. Pozwala on na realizację szkoleń dla lekarzy z zakresu nabywania umiejętności wykonywania procedur medycznych takich jak: bronchoskopia, gastroskopia i kolonoskopia, laparoskopia, artroskopia oraz minimalnie inwazyjne zabiegi ginekologiczne i urologiczne. W CSE utworzono również pracownię USG i anatomii wirtualnej. Wyposażono je także w symulatory pozwalające na trenowanie procedur postępowania w stanach nagłego zagrożenia życia.

Uroczyste otwarcie Centrum Symulacji Endoskopowej CMKP odbyło się 29 listopada 2018 r.

Szkolenia

W ramach projektu realizowane będą szkolenia symulacyjne z zakresu posługiwania się technikami endoskopowymi dla:

• 453 lekarzy specjalistów w wybranych dziedzinach zabiegowych medycyny;
  • 22 instruktorów zabiegów endoskopowych i instruktorów symulacji prowadzących szkolenia symulacyjne z zakresu umiejętności zabiegowych.

Dziedziny zabiegowe objęte projektem i uczestnicy projektu

W szkoleniach realizowanych w ramach projektu mogą uczestniczyć lekarze specjaliści w poniższych dziedzinach:

• choroby płuc
  • choroby płuc dzieci
  • otorynolaryngologia
  • otorynolaryngologia dziecięca
  • anestezjologia i intensywna terapia
  • położnictwo i ginekologia
  • ginekologia onkologiczna
  • chirurgia ogólna
  • chirurgia dziecięca
  • gastroenterologia,